Daňové nůžky se rozevírají

Daňové nůžky se rozevírají
Je z daňového hlediska pro podílový fond a jeho investory výhodnější vyplácet výnosy, nebo zhodnocovat jmění? V posledních letech převažoval jednoznačně názor - růstový je lepší. Nyní se situace opět začíná obracet a výnosy přicházejí do módy.

Jak to, že tolikrát zatracovaná výplata výnosů již není považována za nevýhodnou? Důvodů proč jsou pro podnikatele výnosové fondy znovu atraktivní, je několik, rozhodující ale jen jeden. Změna zákona o dani z příjmů platná od počátku letošního roku rozevřela nůžky mezi daní srážkovou a daní z příjmu. V minulém roce dosahoval rozdíl ve prospěch srážky deset procentních bodů, letos to je již bodů šestnáct. Není divu, že mnohé investiční společnosti uvažují, jak prohlubující se rozdíl využít ve svůj a klientův prospěch.

Z dividendy zbude více

Ještě v roce 1999 byla dividenda zatížena 25procentní srážkovou daní, výnos růstového cenného papíru se při prodeji zahrnoval do daně z příjmu jako dílčí daňový základ. Daň z příjmu byla v minulém roce pro právnické osoby pětatřicetiprocentní. Letos je všechno jinak, srážková daň byla snížena na patnáct procent, daň z příjmu je také nižší, stále je ale 31procentní.
Pro nepodnikajícího klienta jsou nadále nejvýhodnější růstové fondy. Pokud akcie nebo podílové listy drží alespoň půl roku, neplatí žádnou daň. Vzniklý rozdíl ve zdanění srážkou a daní z příjmu poškozuje především právnické osoby nemající daňové ztráty z jiných akciových a podílově fondových účastí. Dílčí základ daně z kapitálových obchodů totiž nejde kompenzovat s jinými aktivitami. I když je vaše firma hluboce ztrátová, doplatku daně za výnos z akciové účasti nebo výnosu z termínovaného vkladu se stejně nevyhnete.
Řešením, které nedostatky novely kompenzuje, jsou výnosové fondy. Výnosy jejich dividend se daní stejně jako výnosy termínovaných vkladů (patnácti procenty), na rozdíl od bankovních vkladů je ale konečné, nemusí se tedy již zahrnovat do daně z příjmu. Na tuzemském trhu je momentálně k dispozici šest výnosových fondů. PIAS pravidelných fondů (profil, názory), PIAS prosperity (profil, názory) a PIAS IPB výnosový (profil, názory) od První investiční, Balancovaný fond nadací ŽB - Trustu (profil, názory), Bondinvest (OFSISBON) a Merkur (OFSISMER) ze Spořitelní investiční společnosti.

Pro každého jeden

Do budoucna mají potenciál především tři posledně jmenované. ŽB - Trust pro nadace, Bondinvest pro fyzické osoby, Merkur pro podnikatele. Fondy První investiční svou postkuponóvě privatizační identitu stále hledají. Půvab výnosových fondů není jen v nižším zdanění. Nakupujete-li těsně před výplatou výnosů a prodáváte po něm, můžete dosahovat i daňové optimalizace. Kurs se výplatou výnosů vrací zpět k nominální hodnotě a vy můžete vykázat daňovou ztrátu z kapitálového obchodu. To má smysl ale jen pro podnikatele, kteří v dílčím základu daně mohou ztrátou kompenzovat své jiné, ziskové investice.

Koupili byste si výnosový fond? Za jakých podmínek? Myslíte, že jsou výnosové fondy důstojnými konkurenty růstových? Napiště svůj názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 24 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Přijdou vám teď akcie drahé? Kdo investuje správně, nemusí to řešit

13. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Přijdou vám teď akcie drahé? Kdo investuje správně, nemusí to řešit

Především americké technologické tituly teď vnímáme jako vyloženě drahé, a proto jsme akcie v našich fondech podvážili, říká Richard Siuda z investiční společnosti Conseq. Co teď s... celý článek

Podílové fondy v říjnu: Růst akcií stopla druhá vlna

10. 11. 2020 | Martin Mašát

Podílové fondy v říjnu: Růst akcií stopla druhá vlna

Říjen byl po březnu jedním z investičně nejhorších měsíců roku, shrnuje ekonom Martin Mašát vývoj trhů.

Akcie prudce rostou díky vakcíně. Indexy hlásí rekord

9. 11. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Akcie prudce rostou díky vakcíně. Indexy hlásí rekord

Světové akcie prudce rostou poté, co společnosti Pfizer a BioNTech oznámily úspěch ve vývoji vakcíny proti onemocnění covid-19.

Nové akcie: Kasovní trhák a největší IPO v historii

12. 10. 2020 | Jan Traxler | 12 komentářů

Nové akcie: Kasovní trhák a největší IPO v historii

Firma, která dnes chce uspět na burze, musí zaujmout poutavým příběhem a perspektivou růstu. Česká zbrojovka nezaujala, naopak Pilulka bude pravděpodobně hitem. Trhákem má být i emise... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.