Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daňové nůžky se rozevírají

Daňové nůžky se rozevírají
Je z daňového hlediska pro podílový fond a jeho investory výhodnější vyplácet výnosy, nebo zhodnocovat jmění? V posledních letech převažoval jednoznačně názor - růstový je lepší. Nyní se situace opět začíná obracet a výnosy přicházejí do módy.

Jak to, že tolikrát zatracovaná výplata výnosů již není považována za nevýhodnou? Důvodů proč jsou pro podnikatele výnosové fondy znovu atraktivní, je několik, rozhodující ale jen jeden. Změna zákona o dani z příjmů platná od počátku letošního roku rozevřela nůžky mezi daní srážkovou a daní z příjmu. V minulém roce dosahoval rozdíl ve prospěch srážky deset procentních bodů, letos to je již bodů šestnáct. Není divu, že mnohé investiční společnosti uvažují, jak prohlubující se rozdíl využít ve svůj a klientův prospěch.

Z dividendy zbude více

Ještě v roce 1999 byla dividenda zatížena 25procentní srážkovou daní, výnos růstového cenného papíru se při prodeji zahrnoval do daně z příjmu jako dílčí daňový základ. Daň z příjmu byla v minulém roce pro právnické osoby pětatřicetiprocentní. Letos je všechno jinak, srážková daň byla snížena na patnáct procent, daň z příjmu je také nižší, stále je ale 31procentní.
Pro nepodnikajícího klienta jsou nadále nejvýhodnější růstové fondy. Pokud akcie nebo podílové listy drží alespoň půl roku, neplatí žádnou daň. Vzniklý rozdíl ve zdanění srážkou a daní z příjmu poškozuje především právnické osoby nemající daňové ztráty z jiných akciových a podílově fondových účastí. Dílčí základ daně z kapitálových obchodů totiž nejde kompenzovat s jinými aktivitami. I když je vaše firma hluboce ztrátová, doplatku daně za výnos z akciové účasti nebo výnosu z termínovaného vkladu se stejně nevyhnete.
Řešením, které nedostatky novely kompenzuje, jsou výnosové fondy. Výnosy jejich dividend se daní stejně jako výnosy termínovaných vkladů (patnácti procenty), na rozdíl od bankovních vkladů je ale konečné, nemusí se tedy již zahrnovat do daně z příjmu. Na tuzemském trhu je momentálně k dispozici šest výnosových fondů. PIAS pravidelných fondů (profil, názory), PIAS prosperity (profil, názory) a PIAS IPB výnosový (profil, názory) od První investiční, Balancovaný fond nadací ŽB - Trustu (profil, názory), Bondinvest (OFSISBON) a Merkur (OFSISMER) ze Spořitelní investiční společnosti.

Pro každého jeden

Do budoucna mají potenciál především tři posledně jmenované. ŽB - Trust pro nadace, Bondinvest pro fyzické osoby, Merkur pro podnikatele. Fondy První investiční svou postkuponóvě privatizační identitu stále hledají. Půvab výnosových fondů není jen v nižším zdanění. Nakupujete-li těsně před výplatou výnosů a prodáváte po něm, můžete dosahovat i daňové optimalizace. Kurs se výplatou výnosů vrací zpět k nominální hodnotě a vy můžete vykázat daňovou ztrátu z kapitálového obchodu. To má smysl ale jen pro podnikatele, kteří v dílčím základu daně mohou ztrátou kompenzovat své jiné, ziskové investice.

Koupili byste si výnosový fond? Za jakých podmínek? Myslíte, že jsou výnosové fondy důstojnými konkurenty růstových? Napiště svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

22. 11. 2000 | 8:52 | letal

Nejlepší je asi postup např.:Parvestů nebo Capital Investu, kdy je každý fond nabízen ve dvou alternativách(růstové či dividendové) a každý si tak může zvolit, co je mu bližší. více

21. 11. 2000 | 14:10 | TGP

Konkurent asi není to pravé slovo, protože (alespoň teoreticky) by měly být oba typy fondů pro jiné typy lidí. Dnes jsou opravdu dividendové fondy vhodné v podstatě jenom pro firmy, které si na nich udělají účetní ztrátu...více

21. 11. 2000 | 11:08 | Tomas_Prouza

Bylo by dobře, kdyby se dividensových fondů objevilo víc. Na jednu stranu zatím drobné investory znevýhodňují, ale myslím, že by hodně lidí ocenilo, kdyby prostě jednou nebo dvakrát do roka dostali na účet platbu za dividendy....více

21. 11. 2000 | 10:13 | viktora

Nemyslím si, že by si růstové a výnosové typy fondu konkurovaly. Jsou proste o necem jinem a do zeli si nelezou. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK