Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Svítá na lepší časy?

Svítá na lepší časy?
Konečný součet přílivů a odlivů peněz z podílových fondů nesl sice i minulý pátek znaménko mínus, ale zdá se, že rychlost poklesu se postupně snižuje.

Poprvé po řadě týdnů ovšem celkový objem majetku v otevřených podílových fondech klesl pod tolik oslavovanou hranici 70 miliard korun. Vzhledem k výběrům investorů a především poklesu kursů řady cenných papírů tak na konci minulého týdne fondy spravovaly pouze 69,898 miliard korun, zatímco o týden dřív to ještě bylo 70,4 miliard.

Čisté prodeje (tedy rozdíl mezi přílivem nových peněz do fondu a penězi, které si investoři vybrali) byly i minulý týden záporné a dosáhly mínus 66,3 milionu korun. Kladné čisté prodeje za minulý týden dosáhlo pouze 18 ze 60 fondů, které sledujeme. Příznivce podílových fondů ale bezpochyby potěší, že v první desítce se objevilo několik zajímavých fondů. Tabulku s 22,5 milionu korun vede SIS Eurotrend (OFSISEUR), následovaný Pioneer Trustem s 18,3 milionu korun (profil, názory) a druhou novinkou Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) - fondem fondů Globaltrend (OFSISFF) s čistým prodejem 13,7 milionu korun. Čtvrté a páté místo obsadily - zřejmě díky intenzivní reklamní kampani - dva fondy ŽB-Trustu (profil, názory): Živnobanka-KBF (profil, názory) a Sporokonto (OFZBTSPK) s čistými prodeji 2,4 a 1,7 milionu korun. Z poměrně nových fondů se mezi fondy s kladným přílivem peněz objevuje také peněžní fond určený především pro právnické osoby Merkur (OFSISMER) a akciový Akro Eurotech (profil, názory).

V tabulce, kterou každý pátek odpoledne zpracovává Unie investičních společností a ze které přebíráme údaje o přílivu majetku, se zatím nevyskytuje nový IKS fond světových indexů (profil, názory). Podle vyjádření portfolio manažera fondu, Jaroslava Krabce, ale tento fond za první tři dny získal okolo 25 milionů korun, což by jej vyneslo na první místo tabulky fondů s nejvyššími čistými prodeji.

Druhému konci žebříčku čistých prodejů za minulý týden výjimečně nedominuje Spořitelní investiční společnost, ale IKS KB (profil, názory). Nejnižší čisté prodeje (mínus 22 milionu korun) vykázal nedávno otevřený IKS Globální (profil, názory), následovaný fondem IKS Plus balancovaný (profil, názory) s mínus 20,6 milionu korun. Další tři místa již bezpečně obsadily fondy Spořitelní investiční společnosti: Sporotrend (OFSISSPT) s mínus 20,3 milionu korun, Sporoinvest (OFSISSPI) s mínus 17,9 milionu korun a Sporobond (OFSISSPB) s mínus 13 miliony korun.

Omezíme-li se pouze na to, do kterých fondů přiteklo nejvíce peněz (bez ohledu na to, kolik si investoři vybrali zpět), na prvním místě se jako vždy ocitne Sporoinvest s přílivem 159 milionu korun. Na druhém místě je akciový Sporotrend s 42,9 milionu korun, následovaný další ze stálic těchto statistik, fondem IKS Peněžní trh (profil, názory) s přílivem 30,5 milionu korun. Na čtvrtém místě je s 28 miliony korun Pioneer Trust, následovaný již zmíněnými Eurotrendem a Globaltrendem.

Sporoinvest (mínus 176,7 milionu korun) a Sporotrend (mínus 63 milionu korun) jsou také fondy, ze kterých minulý týden investoři nejvíce peněz vybrali. Na třetím místě je fond IKS Peněžního trhu (mínus 30,6 milionu korun), následovaný IKS Globální (mínus 24,3 milionu korun) a Sporobondem (mínus 22,6 milionu korun).

Zajímavé je také podívat se, které fondy za minulý týden vykázaly v kolonkách prodeje a odkupy nulu. Vedle tří bývalých CS fondů, nyní ve správě společnosti Akro, to byly Union vyvážený (profil, názory), ČSOB český peněžní trh (OFOBIPT), ČSOB český akciový (OFOBICAK), Finnex Růstový (profil, názory), Newton Praděd (OFNTNPRA), PPF smíšený (OFPPFSMI) a OB Kvanto Globální listinný (profil, názory).

Jak vnímáte jednotlivé fondy vy? Myslíte si, že se zastaví pokles majetku v jejich správě nebo bude dále pokračovat? Proč investujete do fondů? Své názory můžete napsat zde.

Po kliknutí na symbol fondu v závorkách se dostanete na jeho profil, kde můžete hlasovat o vaší spokojenosti s fondem a přidat k němu vlastní komentář. Chcete-li, můžete pomocí menu v pravém sloupci stránky přidat vlastní komentář i k tomuto článku.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-13
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 9. 2000 15:28

nesouhlasim s nazorem, ze "investice" do terminovanych vkladu je lepsi. Vicemene ekvivalentem pro ne jsou penezni fondy s investicnim horizontem cca 1 rok. Pozor na zdaneni vkladu 15% srazkovou dani. Podilove fondy ostatnich typu nelze porovnavat na kratkych horizontech - 1, 2 roky. jen dlouhodoba vykonnost a serioznost spravce je o necem vypovidajici. Otazkou je kolik fondu na CZ trhu ma historii delsi nez 4 roky. Pioneer, ZB Trust? kdo dalsi?

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 9. 2000 12:09, Tomas_Prouza

Velmi smutná čísla. Myslím, že lidé pomalu přesunují peníze jinam, kde najdou vyšší výnosy. Za zmínku tak asi stojí jenom spořitelna se širokou prodejní sítí a Pioneer s agresivními prodejci, kteří tlačí na pilu. Smutný je především OB Invest, který sice republiku oblepil billboardy, ale žádné peníze se mu tam nehrnou. Už aby se sloučili s První investiční, jinak to je na zavření krámu.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

26. 9. 2000 | 7:41

Proč se IKS nevyjádří k tomu, kolik opravdu do konce minulého týdne získala? Že by to nebylo až zas tak slavné? více

25. 9. 2000 | 17:42

Všichni víme, že takto srovnávat nejde, ale všichni víme, že to všichni stejně dělají. A dlouhodobý investiční horizont je stále pro většinu národa tak 6 měsíců, nikoliv deset let. Čekala bych, že o tom budou investiční společnosti,...více

25. 9. 2000 | 17:39

Co se týče časové řady, tak s otevřenými fondy ještě SIS (Sporoinvest je v prodeji od 1. července 1996). Pokud bychom si řekli, že základem zkušeností jsou i fondy z kupónové privatizace, tak by těch investiček bylo víc....více

25. 9. 2000 | 15:28

nesouhlasim s nazorem, ze "investice" do terminovanych vkladu je lepsi. Vicemene ekvivalentem pro ne jsou penezni fondy s investicnim horizontem cca 1 rok. Pozor na zdaneni vkladu 15% srazkovou dani. Podilove fondy ostatnich...více

25. 9. 2000 | 15:00

Je tady taky řada naprosto normálních fondů, které investují rozumným, předvídatelným a výhodným způsobem. Druhá věc je, že to vždycky nemusí být jen fondy sledované UNIS. (Kam odtékají peníze z místních fondů?) Existují...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK