Jen hotovost! Obchodníci přestávají brát karty, potvrzuje i průzkum

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 11. 7. 2023 | 1 komentář
Jen hotovost! Obchodníci přestávají brát karty, potvrzuje i průzkum

Zdroj: Shutterstock

Podle průzkumu, který si u agentury STEM/MARK nechala udělat společnost Euronet, která poskytuje bankomaty, se každý čtvrtý Čech setkal minimálně s jedním obchodem či provozovnou, kde dřív akceptovali platební karty, ale teď už ne.

Nejčastěji se s novopečenými odmítači karetních transakcí setkávali Moravané – 32 procent jich takovou zkušenost udělalo. Lidé, kteří byli vystaveni nutnosti platit kartou, se podle průzkumu dělí takhle: skoro polovina má prý vždycky dostatek hotových peněz, a nejsou tedy vyvedeni z míry, 34 procent se jich vydá hledat bankomat a 20 procent se vydá jinam, kde jim kartu vezmou.

Průzkumu se účastnilo 509 respondentů a probíhal v červnu, tedy ještě před festivalovou sezonou. Tu zahájil filmový festival v Karlových Varech. Právě odsud přišla na sociální sítě řada někdy roztrpčených, někdy i šokovaných reakcí na to, kde všude se během akce nedalo zaplatit kartou. Ozývají se ale i návštěvníci vodáckých kempů nebo hor.

Nové odmítání karetních plateb mnoho lidí spojuje s koncem elektronické evidence tržeb, šedou ekonomikou a černou prací, zejména v pohostinských službách.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Z výsledků průzkumu dál vyplynulo, že používání hotovosti obecně přibylo – 94 procent respondentů uvádí, že po ní sáhnou aspoň jednou týdně, proti loňsku je to nárůst o pět procentních bodů. Denně platí hotově třetina Čechů, loni to byla čtvrtina. Aspoň jednou denně platí hotově 37 procent mužů, ale jen 28 procent žen.

Anketa

Odmítli vám poslední dobou kartu, kde ji dřív brali?

Anketa

Chcete platit kartou, podnik ji nebere…

Běh
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+76
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

8. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

Počet pokusů o průnik do bankovnictví nebo získání údajů k platební kartě roste. Průměrná škoda na podvedenou osobu je 21 tisíc. A polovička napadených po útoku ani nezmění hesla.

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

7. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

Novou generální ředitelkou společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko bude od 1. prosince Jana Lvová. „Manažerka s dlouholetou praxí v platebním sektoru z lokálních trhů... celý článek

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

Raiffeisenbank od Nového roku změní sazebník poplatků a obchodní podmínky. Týká se to hlavně účtů převedených z Equa bank, kterou předloni koupila. Některé změny se dotknou i účtů sjednaných... celý článek

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

Kompletní údaje k platebním kartám už umí ukázat i mobilní aplikace Smart Banking od UniCredit Bank. Klienti si mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC... celý článek