Jednodušší platby v e-shopech startují. Z karet budou tokeny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 2. 2022 | 3 komentáře
Jednodušší platby v e-shopech startují. Z karet budou tokeny

Zdroj: Visa

Kartová asociace Visa spustila v Česku nový způsob placení v e-shopech pod názvem Click to Pay. Novinku lze využít při placení na internetu, ať už platba probíhá na mobilu či třeba na počítači, a to u obchodníků využívajících platební bránu od společností GoPay a KB SmartPay.

Hlavní výhodou pro spotřebitele má být jednodušší a rychlejší platba. Nebudou muset opisovat čísla z platební karty – ukážou se jim automaticky během transakce. Při prvotním využití Click to Pay se uživatel zaregistruje a spojí účet s platební kartou, její tokenizovaná podoba pak ve službě zůstává pro další využití.

Novinka vychází z jednotného standardu Secure Remote Commerce organizace EMVCo, který slibuje stejnou úroveň zabezpečení jako při platbě kartou v kamenných obchodech. Řešení je nezávislé na použitém zařízení, operačním systému, aplikaci či internetovém prohlížeči.

V e-shopech pak klient při placení zvolí možnost Click to Pay – to, že ji obchod podporuje, pozná podle loga této služby. Půjde o grafiku s obrázkem zdvojených šipek, vedle kterých nichž značka mezinárodní karetní společnosti, jejíž kartu při takovém placení klient může využít.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Služba už funguje v USA a v některých evropských zemích jako třeba Velká Británie nebo Polsko. Celkem již bylo vydáno něco přes 2,6 miliardy Visa tokenů.

„Jsme přesvědčení, že podobná řešení usnadní placení kartou na internetu a pomohou k dalšímu růstu obliby této formy platby. Klienti jistě ocení uživatelskou vstřícnost a zjednodušení celého procesu při zachování vysoké bezpečnosti prováděných transakcí,“ říká Monika Truchlíková, manažerka platebních metod v Komerční bance.

Click to Pay chystá i konkurenční Mastercard. Už brzy začne službu v Česku testovat s vybranými bankami a obchodníky, kteří ji chtějí podporovat mezi prvními.

Některé velké e-shopy už delší dobu umožňují ukládat čísla z platebních karet potřebná pro placení. Často se ale potýkají s nedůvěrou lidí, kteří jsou naučení, že si mají údaje o svých kartách střežit. Click to Pay má tokenizací tuto nedůvěru odbourat a dál tak lidem zjednodušit platby na internetu.

Z nedávného průzkumu společnosti Mastercard vyplynulo, že každý pátý člověk považuje opisování údajů z karty za časově příliš náročné. Pro zhruba stejný počet lidí (18 procent) je pak komplikací, že v okamžiku nákupu často nemá přímo u sebe peněženku s platební kartou.

Click to Pay samozřejmě není první způsob, jak se obejít bez opisování čísla z karty. Běžně rozšířené jsou už také okamžité převody, při kterých stačí platbu v e-shopu potvrdit přihlášením do elektronického bankovnictví. Dostupné jsou také například aplikace Apple Pay či Google Pay, kam lze nahrát kartu a pak už jen platit s využitím aplikace například v mobilu.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat

6. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat

Česká spořitelna inovuje logo a celkový vizuální styl. Základní barvou bude bílé písmo na modrém podkladu, dosavadní kombinace byla modro-červená. Nová tvář vychází z digitálního bankovnictví... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.