Expobank spustila u svých karet novinky, které mají zvýšit bezpečnost transakcí. Klienti si mohou nově nastavit blokaci služby Dynamic Currency Conversion (DCC), která při zahraničních platbách často vede k nevýhodným směnným kurzům. Banka také nově umožňuje blokovat platby magnetickým proužkem.
Atraktivně vypadající nabídka dynamické konverze měny – tedy zaplatit třeba nákup v eurech, zlotých či kunách rovnou přepočtený na koruny – je v praxi skoro vždycky nevýhodná. Kvůli přirážce, kterou si zahraniční banka či obchodník naúčtují k běžnému směnnému kurzu české banky (vydavatele karty). Zatímco dříve se DCC objevovala nejčastěji v bankomatech, nyní už ji běžně nabízejí i obchodníci.
Blokovat službu DCC umožňuje zatím z bank působících v Česku podle dostupných informací jen mBank. Ta tuto službu zavedla loni na jaře, klienti mBank si tam DCC mohou zablokovat v mobilní aplikaci. U Expobank to mobilní aplikace zatím neumí a DCC u karet jde blokovat v internetovém bankovnictví (změna je tam platná okamžitě) nebo na pobočce.
„Pokud si klient bezplatně aktivuje blokaci DCC plateb, bude moci kartou zaplatit pouze v místní měně zahraničního obchodníka, čímž se vyhne riziku předražené transakce. Stejná ochranná funkce se vztahuje i na výběry hotovosti ze zahraničních bankomatů,“ vysvětluje Radek Lišák, šéf privátního bankovnictví Expobank.
Také nová možnost blokace karetních transakcí provedených výhradně magnetickým proužkem na zadní straně platební karty znamená podle Lišáka zvýšenou ochranu peněz klientů Expobank. Transakce pomocí magnetického proužku je s blokací povolena pouze na zařízeních, která neumí převzít informace z čipu. Taková zařízení jsou rozšířená hlavně mimo Evropu, na jejím území se již téměř nevyskytují.
„Pokud si klient bezplatně aktivuje blokaci magnetického proužku, podstatně tím sníží nebezpečí v podobě zkopírování dat z magnetického proužku na nosič instalovaný útočníkem například na bankomat či platební terminál a následného čerpání peněz útočníkem,“ vysvětluje Lišák.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem