Poplatky úřadům uhradíte online. Městům pomůže stát

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2021 | 3 komentáře
Poplatky úřadům uhradíte online. Městům pomůže stát

Zdroj: Shutterstock

Úřady mají novou možnost, jak si zřídit online platební bránu a umožnit tak lidem zaplatit různé poplatky kartou nebo rychlým převodem, tedy bez osobní návštěvy pokladny například na městském úřadě. Typicky by takto mohli lidé platit třeba poplatky za odpad nebo psy.

Ministerstvo vnitra s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie spustilo projekt Platební brány pro veřejnou správu. Jeho prostřednictvím mohou obce, úřady nebo příspěvkové organizace ve zjednodušeném režimu podat veřejnou zakázku na platební bránu.

V rámci této zakázky si zájemce o platební bránu nadefinuje platební metody, které chce občanům ve své platební bráně nabízet, a další kritéria zakázky. Služba funguje od března.

Na základě požadavků zájemce o platební bránu pak ministerstvo vnitra zadá dílčí zakázku a vybere pro konkrétní orgán veřejné moci nejvhodnějšího dodavatele.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

S námi přiznání nebolí

Zdroj: Shutterstock

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Platební brána umožní online platbu kartou, rychlým převodem přes různá platební tlačítka nebo třeba i SMS platbu. Online platební brány pro úhradu poplatků jsou zatím na webech úřadů měst a obcí výjimkou. Například z krajských měst ji má jen Ostrava a Brno má pro registrované městský e-shop, kde slibuje úhradu online.

„Díky portálu občana nebo datovým schránkám už lidé mohou s úřady komunikovat online. Teď obcím umožníme snadnější pořízení platební brány, aby lidé nemuseli chodit na úřad ani kvůli poplatkům za psa nebo například za odpad,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček.

Ministerstvo vnitra na informačním webu k novému projektu uvádí, že z platební brány si budou poskytovatelé brát provizi za každou provedenou transakci pohybující se ve výši kolem 1 % z hodnoty transakce.

Online platební bránu chystá pro platbu daní z příjmů, z nemovitostí a pro silniční daň také finanční správa. Spustit ji chce na začátku příštího roku. Už od července chce u stejných daní umožnit platbu kartou na pobočkách finančních úřadů. Umožnit to má chystané výběrové řízení. Dnes jdou na finančních úřadech platit jen správní poplatky a dluhy. Finanční správa za tyto platby kartou platí kolem 2 %. Nové výběrové řízení má kromě jiného i snížit tuto provizi.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

8. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

Počet pokusů o průnik do bankovnictví nebo získání údajů k platební kartě roste. Průměrná škoda na podvedenou osobu je 21 tisíc. A polovička napadených po útoku ani nezmění hesla.

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

7. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

Novou generální ředitelkou společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko bude od 1. prosince Jana Lvová. „Manažerka s dlouholetou praxí v platebním sektoru z lokálních trhů... celý článek

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Partners Financial Services