Poplatky úřadům uhradíte online. Městům pomůže stát

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2021 | 3 komentáře
Poplatky úřadům uhradíte online. Městům pomůže stát

Zdroj: Shutterstock

Úřady mají novou možnost, jak si zřídit online platební bránu a umožnit tak lidem zaplatit různé poplatky kartou nebo rychlým převodem, tedy bez osobní návštěvy pokladny například na městském úřadě. Typicky by takto mohli lidé platit třeba poplatky za odpad nebo psy.

Ministerstvo vnitra s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie spustilo projekt Platební brány pro veřejnou správu. Jeho prostřednictvím mohou obce, úřady nebo příspěvkové organizace ve zjednodušeném režimu podat veřejnou zakázku na platební bránu.

V rámci této zakázky si zájemce o platební bránu nadefinuje platební metody, které chce občanům ve své platební bráně nabízet, a další kritéria zakázky. Služba funguje od března.

Na základě požadavků zájemce o platební bránu pak ministerstvo vnitra zadá dílčí zakázku a vybere pro konkrétní orgán veřejné moci nejvhodnějšího dodavatele.

S námi přiznání nebolí

Zdroj: Shutterstock

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Platební brána umožní online platbu kartou, rychlým převodem přes různá platební tlačítka nebo třeba i SMS platbu. Online platební brány pro úhradu poplatků jsou zatím na webech úřadů měst a obcí výjimkou. Například z krajských měst ji má jen Ostrava a Brno má pro registrované městský e-shop, kde slibuje úhradu online.

„Díky portálu občana nebo datovým schránkám už lidé mohou s úřady komunikovat online. Teď obcím umožníme snadnější pořízení platební brány, aby lidé nemuseli chodit na úřad ani kvůli poplatkům za psa nebo například za odpad,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček.

Ministerstvo vnitra na informačním webu k novému projektu uvádí, že z platební brány si budou poskytovatelé brát provizi za každou provedenou transakci pohybující se ve výši kolem 1 % z hodnoty transakce.

Online platební bránu chystá pro platbu daní z příjmů, z nemovitostí a pro silniční daň také finanční správa. Spustit ji chce na začátku příštího roku. Už od července chce u stejných daní umožnit platbu kartou na pobočkách finančních úřadů. Umožnit to má chystané výběrové řízení. Dnes jdou na finančních úřadech platit jen správní poplatky a dluhy. Finanční správa za tyto platby kartou platí kolem 2 %. Nové výběrové řízení má kromě jiného i snížit tuto provizi.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat

6. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat

Česká spořitelna inovuje logo a celkový vizuální styl. Základní barvou bude bílé písmo na modrém podkladu, dosavadní kombinace byla modro-červená. Nová tvář vychází z digitálního bankovnictví... celý článek

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

2. 1. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

Všem novým klientům, kteří si od 2. ledna otevřou v Raiffeisenbank jakýkoliv běžný osobní účet, banka pošle 500 korun po dobu šesti měsíců. Stačí aspoň třikrát měsíčně zaplatit debetní... celý článek

Co chystá vaše banka v roce 2023. Přijde další velká věc?

27. 12. 2022 | Olga Skalková

Co chystá vaše banka v roce 2023. Přijde další velká věc?

Všech čtrnáct bank, které nabízejí služby běžným klientům, přibližuje své plány a očekávání v novém roce.

O desetinu levnější nákup. Hello bank má slevu do řetězců

20. 12. 2022 | Petr Kučera

O desetinu levnější nákup. Hello bank má slevu do řetězců

Hello bank vrátí 10 procent z ceny nákupu v hypermarketech a supermarketech, pokud ho zaplatíte kreditní kartou HelloPay. Akce, která patří k nejvýraznějším na trhu, potrvá jen od úterý... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.