Poplatky úřadům uhradíte online. Městům pomůže stát

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2021 11:40 | 3 komentáře
Poplatky úřadům uhradíte online. Městům pomůže stát

Zdroj: Shutterstock

Úřady mají novou možnost, jak si zřídit online platební bránu a umožnit tak lidem zaplatit různé poplatky kartou nebo rychlým převodem, tedy bez osobní návštěvy pokladny například na městském úřadě. Typicky by takto mohli lidé platit třeba poplatky za odpad nebo psy.

Ministerstvo vnitra s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie spustilo projekt Platební brány pro veřejnou správu. Jeho prostřednictvím mohou obce, úřady nebo příspěvkové organizace ve zjednodušeném režimu podat veřejnou zakázku na platební bránu.

V rámci této zakázky si zájemce o platební bránu nadefinuje platební metody, které chce občanům ve své platební bráně nabízet, a další kritéria zakázky. Služba funguje od března.

Na základě požadavků zájemce o platební bránu pak ministerstvo vnitra zadá dílčí zakázku a vybere pro konkrétní orgán veřejné moci nejvhodnějšího dodavatele.

S námi přiznání nebolí

Zdroj: Shutterstock

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Platební brána umožní online platbu kartou, rychlým převodem přes různá platební tlačítka nebo třeba i SMS platbu. Online platební brány pro úhradu poplatků jsou zatím na webech úřadů měst a obcí výjimkou. Například z krajských měst ji má jen Ostrava a Brno má pro registrované městský e-shop, kde slibuje úhradu online.

„Díky portálu občana nebo datovým schránkám už lidé mohou s úřady komunikovat online. Teď obcím umožníme snadnější pořízení platební brány, aby lidé nemuseli chodit na úřad ani kvůli poplatkům za psa nebo například za odpad,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček.

Ministerstvo vnitra na informačním webu k novému projektu uvádí, že z platební brány si budou poskytovatelé brát provizi za každou provedenou transakci pohybující se ve výši kolem 1 % z hodnoty transakce.

Online platební bránu chystá pro platbu daní z příjmů, z nemovitostí a pro silniční daň také finanční správa. Spustit ji chce na začátku příštího roku. Už od července chce u stejných daní umožnit platbu kartou na pobočkách finančních úřadů. Umožnit to má chystané výběrové řízení. Dnes jdou na finančních úřadech platit jen správní poplatky a dluhy. Finanční správa za tyto platby kartou platí kolem 2 %. Nové výběrové řízení má kromě jiného i snížit tuto provizi.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Projekt Shoptet Pay povede Ondřej Buben

9. 9. 2021 | Petr Kučera

Projekt Shoptet Pay povede Ondřej Buben

Šéfem projektu nové platební brány Shoptet Pay je od září Ondřej Buben. Přichází z ČSOB, kde měl na starosti sekci zabývající se akceptací platebních karet.

Komerční banka hraje hokej a má novou kartu

8. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Komerční banka hraje hokej a má novou kartu

Komerční banka oznámila svou novou klíčovou sponzoringovou aktivitu. Je z ní „banka českého hokeje“, když se stala hlavním partnerem extraligy ledního hokeje a zároveň hlavním partnerem... celý článek

Startuje nová platební brána pro e-shopy

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Startuje nová platební brána pro e-shopy

Společnost Shoptet, největší český poskytovatel platformy pro e-shopy, spouští vlastní platební bránu Shoptet Pay. Stává se tak konkurencí pro dosavadní brány ČSOB, GoPay, PayU, Comgate... celý článek

Dětské účty: Banky přidají kapesné i lepší spoření

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Dětské účty: Banky přidají kapesné i lepší spoření

Kdo dá nejvyšší úrok, všechny výběry zadarmo nebo originální kartu? Projděte si nový přehled bankovních účtů pro školáky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.