Zůstáváme v Česku, potvrzují data z karet. Útraty výrazně stouply

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 8. 2020 | 1 komentář
Zůstáváme v Česku, potvrzují data z karet. Útraty výrazně stouply

Zdroj: Shutterstock

V době koronaviru, kdy není jisté, zda za měsíc půjde bez problémů vycestovat na zaplacenou dovolenou do zahraničí, dávají Češi přednost tuzemsku. Potvrzují to statistiky karetních transakcí v druhé největší české bance podle počtu klientů, v ČSOB.

Podle statistiky platebních karet ČSOB a Poštovní spořitelny útraty klientů za ubytování v Česku vzrostly v součtu v červnu a červenci meziročně o 40 procent. Naproti tomu platby za hotely, penziony a kempy v zahraniční propadly. Výjimkou bylo Slovensko.

„Ukazuje se, jak silný měl covid-19 vliv na cestování a dovolenou. Bylo jasné, že Češi dají letos přednost spíše domovině, ale s 40procentním růstem objemu transakcí za ubytování jsme rozhodně nepočítali. Dalším překvapením byl zájem o Slovensko, kde Češi v porovnání s loňskem utráceli za ubytování jen o dvě procenta méně, zatímco v Chorvatsku šel objem dolů o takřka pětinu,“ shrnuje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Vybrané země, kde Češi platili ubytováníMeziroční změna útrat kartami ČSOB v červnu a červenci
Česká republika40 %
Slovensko-2 %
Chorvatsko-17 %
Rakousko-17 %
Polsko-24 %
Německo-28 %
Itálie-70 %

K nejoblíbenějším místům dovolenkářů podle karetních transakcí v ČSOB v Česku patří Krkonoše, Jeseníky, Šumava, z měst pak Praha, Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně nebo Luhačovice. Zájem je i o Český Krumlov, Třeboň nebo Mikulov. Na Slovensku Češi zase vyhledávají zejména Vysoké Tatry, mezi městy vede Bratislava, Štrbské Pleso a Dunajská Streda.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podle objemu všech zahraničních transakcí Češi nejvíce utráceli na Slovensku, když v minulých sezónách vedoucí Chorvatsko kleslo na druhé místo. Následovaly Německo, Rakousko, Polsko a Itálie. Největší částky lidé nechali v supermarketech, za ubytování, pohonné hmoty a v restauracích.

Největší denní útraty Čechů při placení kartami v zahraničí připadají obvykle na víkendové dny. I letos toto pravidlo nebylo porušeno, i když vůbec nejvyšší objem přineslo pondělí 6. června. „Šlo o státní svátek a den pracovního volna, o který si lidé víkend prodloužili,“ vysvětluje Sadil. Na dalších místech skončily soboty 11. a 25. července.

Nezapomeňte cestovní pojištění!

Únos. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Srovnáme i sjednáme

Řekla vám kartářka, šéf nebo rodina, že vás čeká cesta? Bude se hodit cestovní pojištění. Stojí pár korun, ale když se něco stane, může mít hodnotu milionovou.

Rádi pomůžeme s porovnáním cestovka, aby vyhovovalo vašim potřebám, a přitom bylo levné. A budete-li chtít, rovnou ho tu můžete za pár minut online sjednat.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

ČSOB, dovolená, platební karty

A tohle už jste četli?

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

8. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

Počet pokusů o průnik do bankovnictví nebo získání údajů k platební kartě roste. Průměrná škoda na podvedenou osobu je 21 tisíc. A polovička napadených po útoku ani nezmění hesla.

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

7. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Mastercard má novou generální ředitelku pro Česko i Slovensko

Novou generální ředitelkou společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko bude od 1. prosince Jana Lvová. „Manažerka s dlouholetou praxí v platebním sektoru z lokálních trhů... celý článek

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

Raiffeisenbank od Nového roku změní sazebník poplatků a obchodní podmínky. Týká se to hlavně účtů převedených z Equa bank, kterou předloni koupila. Některé změny se dotknou i účtů sjednaných... celý článek

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

Kompletní údaje k platebním kartám už umí ukázat i mobilní aplikace Smart Banking od UniCredit Bank. Klienti si mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC... celý článek

Partners Financial Services