Ztráta nebo krádež platební karty či nálepky. Co dělat

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 10. 4. 2018
Co dělat, když ztratíte kreditku, debetní kartu nebo některý z modernějších platebních prostředků, jako jsou bezkontaktní nálepky? Shrnujeme základní rady. Spoluúčast při zneužití bezkontaktních karet je od letoška nižší.
Ztráta nebo krádež platební karty či nálepky. Co dělat

Ukradli vám peněženku s debetní kartou nebo kreditkou? Zloději dobře vědí, že je to závod s časem. Snažte se je předběhnout a všechny platební karty a nálepky co nejrychleji zablokovat. Stručně shrneme, jak na to, kolik dáte za novou kartu a kdo nese odpovědnost za škody.

Přijdete o míň peněz než dřív

Od chvíle, kdy ztrátu nebo krádež karty oznámíte bance, nese už za všechna její zneužití zodpovědnost banka, ztráty dalších peněz se nemusíte bát. V době před nahlášením ztráty musíte počítat se spoluúčastí. Její maximální výše u neautorizovaných plateb (tedy plateb bez zadání PIN kódu) se letos snížila díky novému zákonu o platebním styku. Dřív byla výše spoluúčasti 150 eur, nově jde „jen“ o padesát eur, tedy zhruba 1250 korun, bez ohledu na počet zneužití karty a rozsah škod.

Propojeno!

Bez hotovosti

První platební karty se u nás objevily na konci osmdesátých let minulého století. Dnes jich je v Česku přes 11 milionů. K bezhotovostnímu placení ale slouží i platební nálepky, mobil nebo hodinky.

Bez hotovosti: kartou, nálepkou, mobilem

Podmínkou je, že se nejedná o podvod ze strany majitele karty nebo si škodu nezpůsobil vlastní nedbalostí - typicky neměl PIN napsaný na kartě nebo založený v peněžence. Za autorizované platby, které proběhnou před ohlášením ztráty karty, banka odpovědnost nenese.

U bezkontaktních plateb kartou, nálepkou nebo mobilem, uskutečněných ještě před nahlášením ztráty nebo odcizení, se přístup bank ke škodám liší. Některé využívají zákonné možnosti a od klientů vyžadují spoluúčast v plné výši povolené zákonem, jiné v případě zneužití neautorizovanou platbou klientovi peníze vrátí, další posuzují individuálně případ od případu.

Blokace. Jak na to

Ukradli vám platební kartu? Ztratili jste ji? Všechny banky mají pro tyto případy speciální infolinku, která je v provozu nonstop. Telefonní číslo si uložte do mobilu, ať nemarníte čas. Operátorovi nadiktujete jméno, příjmení a datum narození (rodné číslo) a banka kartu neprodleně zablokuje. A stejně tak další platební prostředky, které využíváte – například bezkontaktní nálepky. Jakmile kartu nebo nálepku jednou zablokujete, její platnost už není možné obnovit, budete si muset nechat vydat novou.

Propojeno!

Ztráta nebo krádež dokladů

Nemusíte přijít jen o platební karty. Občanka, řidičák, kartička pojištěnce nebo rodný list. Jak a kde řešit ztrátu dokladů? Přečtěte si náš manuál se základními radami.

Doklady fuč. Co kde hlásit a kolik za nové

Některé banky ale nabízejí i alternativní cesty. Například u ČSOB a České spořitelny můžete kartu zablokovat sami, aniž jste volali na infolinku – uděláte to jednoduše v internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci.

U České spořitelny si můžete v mobilním bankovnictví snížit denní limit čerpání na nulu nebo kartu blokovat – změna nastává okamžitě. Jestli si nejste jistí, jestli se karta ještě neobjeví, vyberete blokaci bez objednání nové karty – tu později můžete sami zrušit prostřednictvím autorizační esemesky. Zvrátit je možné i blokaci s objednávkou nové karty, budete ale muset vyrazit na pobočku nebo do banky zavolat a zadat potvrzovací kód, který vám po zadání blokace přišel do mailu.

Také klienti ČSOB můžou kartu v InternetBankingu nebo v Smartbankingu dočasně blokovat a později znovu aktivovat sami. Banka ale upozorňuje, že dočasná blokace klienta nezbavuje odpovědnosti za provedené transakce. Pokud máte pochybnosti, jestli jste kartu jenom někam založili, nebo opravdu ztratili, je jistější trvalá blokace, po které už nenesete odpovědnost za případné neautorizované transakce.

Blokovat kartu v internetovém nebo mobilním bankovnictví lze například i u Air bank, Fio banky nebo MONETA Money Bank, V internetovém bankovnictví trvale zablokujete kartu také třeba u mBank nebo Equa bank.

Možnosti blokace se u jednotlivých bank liší, nikdy se ale nespletete, když vytočíte číslo infolinky určené pro případ ztráty a krádeže karet. Správná čísla infolinek jednotlivých bank vidíte v boxu níž.

Kam volat, když přijdete o kartu

Air Bank +420 547 134 134
Citibank   +420 233 061 122
Česká spořitelna+420 800 207 207
ČSOB+420 495 800 111
Equa Bank+420 222 010 222
Expobank +420 267 197 197
Fio Banka  +420 224 346 777
Komerční banka    +420 955 512 230
mBank +420 222 111 999
Moneta Money Bank+420 224 443 636
Poštovní spořitelna (ERA) +420 495 800 121
Raiffeisenbank +420 800 900 900
Sberbank  +420 495 800 111
UniCredit Bank +420 800 14 00 14 (+420 221 210 012)

 

Propojeno!

Cestovní pojištění k platebním kartám

K debetní nebo kreditní kartě si můžete jako doplněk sjednat i cestovní pojistku. V čem se pojistky k platebním kartám liší, koho se pojištění týká a jak se to má s cenami? Co nabízí vaše karta? Poradí náš přehled.

Cestovní pojistka ke kartě. Co stojí a co hlídat

Současně s blokací původní karty můžete banku požádat o vydání nové, poplatek se obvykle pohybuje v řádu stokorun, samotná blokace je zdarma. Novou kartu většinou dostanete během několika pracovních dní, banka ji pošle na vámi zvolenou adresu.

Kartu si můžete pojistit

Škody způsobené zneužitím platební karty (nálepky), včetně spoluúčasti u bezkontaktních transakcí, je možné pokrýt z pojištění platební karty (nálepky), které obvykle zahrnuje i pojištění osobních věcí, třeba peněženky, mobilu a tabletu, které vám odcizí současně s kartou, a kryje i výdaje spojené například s vydáním nových dokladů a výrobou nových klíčů. Ceny nejlevnějších pojistek platebních karet začínají zhruba od sto dvaceti korun na rok, s rozsahem krytí a výší limitů pojistného plnění samozřejmě rostou. V nabídce má pojištění karty naprostá většina bank.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

Může být férová, nebo se taky pořádně prodražit. Nový žebříček ukazuje, u koho se nespálíte a komu se radši vyhnout.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

mBank ukáže klientům, kdo si uložil jejich kartu

13. 6. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

mBank ukáže klientům, kdo si uložil jejich kartu

Klienti mBank mohou snadno zjistit, které nákupy zaplatili kartou uloženou u obchodníka. V mobilní aplikaci i internetovém bankovnictví nově najdou filtr „Karta uložená u obchodníka“.... celý článek

Jeden bankomat pro všechny. KB tlačí konkurenty ke sdílení

6. 6. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Jeden bankomat pro všechny. KB tlačí konkurenty ke sdílení

Komerční banka spustila kampaň za sdílení bankomatových sítí. Pomohlo by to klientům i samotným bankám, říká. Jak na to reaguje konkurence?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.