Bezkontaktní placení jsme si v Česku oblíbili (nebo si na něj minimálně rychle zvykli). Podle statistik České bankovní asociace proběhne bezkontaktně 67 procent domácích karetních plateb, což je zároveň nejvíc v celé Evropě. „V přepočtu na obyvatele v rámci Evropy podle statistik vedeme jak ve frekvenci, tak i v objemu. Podle dostupných čísel zaplatíme několikanásobně více než ostatní Evropané,“ komentuje statistiku poradce pro platební styk České bankovní asociace Tomáš Hládek.
Trendu rychlého placení se snaží využít i banky. Kromě zvyšování počtu bezkontaktních platebních terminálů – podle karetní společnosti VISA je bezkontaktních 85 tisíc z celkových 142 tisíc terminálů, přicházejí i s dalšími novinkami. Po bezkontaktních nálepkách teď nově dvě velké banky nabízejí svým klientům možnost platit útratu v obchodě nebo restauraci pomocí mobilního telefonu – jednoduše ho stačí přiložit k terminálu.
Jak placení mobilem funguje a co k tomu potřebujete? Provedeme vás mobilními peněženkami krokem za krokem.
Předně, jestli chcete mobilní peněženku využívat, neobejdete se bez chytrého telefonu. Konkrétně musí váš mobil jednak podporovat NFC – technologie NFC nebo-li Near Field Communication umožňuje bezkontaktní placení nebo třeba přenos souborů mezi dvěma mobily – a mít operační systém Android 4.4 a vyšší.
NaNákupy od ČSOB: Platby u obchodníka i výběr z bankomatu
Československá obchodní banka představila svoji aplikaci NaNákupy letos v červnu. Krom klientů ČSOB si ji můžou stáhnout i klienti Ery/Poštovní spořitelny. Podmínkou je, abyste měli u jedné z bank účet, alespoň jednu platební kartu a zároveň internetové bankovnictví. Samotnou aplikaci pak najdete v Google Play a její stažení a používání je bez poplatku.
Jakmile aplikaci naistalujete a projdete aktivačním kolečkem – o tom si povíme víc později, nahraje se do aplikace číslo vaší platební karty, respektive karet – pokud jich máte víc, a všechny je chcete prostřednictvím mobilu používat. Může jít o kartu debetní i kreditní, jedinou podmínkou je vydavatel karty – Mastercard nebo VISA.
S aplikací můžete mobilem platit všude tam, kde mají bezkontaktní platební terminály a nadto můžete vybírat z bankomatů opatřených bezkontaktní čtečkou – těch je ale zatím po republice jen hrstka. Do konce roku by pak chtěla ČSOB přidat také možnost cashbacku – výběru hotovosti u obchodníka. Chystá ale i placení po internetu a další funkce. „Chceme klientům nabídnout celou řadu dalších chytrých a užitečných funkcionalit. S aplikací ČSOB NaNákupy budou moci platit na internetu, jednoduše ovládat nastavení svých platebních karet nebo sledovat transakční historii. Rozhodli jsme se ale jít ještě dál a aplikaci rozšířit i o služby, které bude moci využívat i široká veřejnost. Věřím, že lidé ocení zejména virtualizaci věrnostních kartiček, jichž máme v peněžence v průměru čtyři až sedm, nebo o velmi užitečnou archivaci účtenek,“ popisuje Petr Hutla člen představenstva ČSOB.
Pokud byste o telefon přišli, zabraní v přístupu k placení PIN, případně zámek displeje. Přesto byste měli zavolat na Helpdesk ČSOB a nechat aplikaci zablokovat. Jednotlivé karty už pak blokovat nemusíte.
NaNákupy krok za krokem
Pokud jste se přesvědčili, že váš telefon platby zvládne, musíte jít ze všeho nejdřív do Google Play a aplikaci si stáhnout. Zároveň je potřeba přihlásit se do internetového bankovnictví, kde si vygenerujete aktivační kód. Klienti ČSOB ho najdou na záložce Platební karty/NaNákupy, klienti Ery musí v Era portálu kliknout na Nastavení a záložku NaNákupy.
Jakmile máte vygenerovaný kód, zadáte ho do aplikace. V dalším kroku vymyslíte a nastavíte PIN – kombinace čísel je na vás, s PINem na platební kartě se nemusí shodovat. Pak už se objeví seznam karet. Vyberete, kterou z nich chcete do aplikace přidat, a svoji volbu potvrdíte PINem. Pokud máte co utrácet – zůstatek si můžete ověřit přímo v aplikaci – můžete začít mobilní peněženku používat.
Platit můžete dvěma způsoby. Buď přímo v aplikaci, kde si vyberete kartu, kterou chcete platbu provést, kliknete na Zaplatit, přímo na mobilu zadáte PIN a přiložíte ho (displejem k sobě) k terminálu.
Druhá možnost je takzvaná Rychlá platba, kterou je ale potřeba v aplikaci nejdřív povolit. Při placení pak stačí pouze odemknout telefon a přiložit ho k platebnímu terminálu. Kdo má kartu VISA nemusí navíc zadávat při útratě nižší než 500 korun PIN, s Mastercard se zadání PINU nevyhnete, ať je částka jakákoli.
Zároveň musíte mít na mobilu zapnuté NFC. Co se týče internetu, aplikace NaNákupy funguje i offline, ale pouze pro omezený počet plateb. Čas od času se proto budete muset k internetu připojit. Kdo má kartu Mastercard, tomu by mělo stačit připojení třeba doma, s kartou VISA ale budete muset zapnout data přímo v obchodě.
MojeMobilní karta od Komerční banky: U obchodníků vyberete i hotovost
Podobně funguje i MojeMobilní karta, kterou Komerční banka představila v srpnu. Ale zatímco u ČSOB se vám do mobilu nahrají karty stávající, u Komerčky si budete muset požádat o kartu novou. Bude ale pouze digitální. Vedení karty je zatím v rámci akce na rok zdarma, potom dělá roční poplatek 99 korun. O digitální kartu můžou klienti Komerční banky zažádat v internetovém bankovnictví nebo na pobočce.
Zároveň je potřeba mít v telefonu nainstalovanou aplikaci pro mobilní bankovnictví. Kdo ji nemá, najde ji pro Android na Google Play pod názvem Mobilní banka (aplikace existuje i ve verzi pro Apple a Windows, NFC placení mobilem pro ně ale nefunguje). V aplikaci pak virtuální kartu jednoduše aktivujete – jít by to mělo zhruba po dvou dnech, co jste o kartu požádali. V rozhraní aplikace pak nastavíte PIN, ale i denní a týdenní limity a sami můžete určit také maximální částku pro útratu, kterou nebude potřeba potvrzovat PINem.
Stejně jako u ČSOB pak můžete mobilem platit u obchodníků vybavených bezkontaktním platebním terminálem, navíc ale můžete využít i cashback. Výběry z bankomatu naproti tomu Mobilní karta neumí a odlišný je i způsob placení. Na výběr máte ze tří možností – platit můžete buď prostým rozsvícením displeje (není nutné ho odemykat), pomocí widgetu na ploše nebo přímo z aplikace Mobilní banka. Samozřejmě musíte mít povolené NFC, internetové připojení nutné není. Podle Komerční banky se ale vyplatí například jednou týdně k internetu připojit – klidně doma – aby došlo k aktualizaci dat.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 9. 2016 13:13, kodiak medvěd
Třeba tou kartou, kterou mají stejně založenou v peněžence.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
8. 9. 2016 3:36, josef
Je to výborná cesta jak něco dělat složitě, když to jde jednoduše. Pořídíme novou techniku,zapojíme nové elektrárny,budeme pořádat nová školení.... Jinak s tím kapitalismem dopředu nepohneme! Ať žije růst HDP!
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.