Po Česku je rozeseto přibližně čtyři a půl tisíce bankomatů. Zhruba polovina pod značkou České spořitelny nebo Komerční banky. Jen Česká spořitelna jich provozuje přes patnáct set. Komerční banka víc než sedm stovek. Výhra to prý ale není.
Menší banky, které mají jen skromnou síť bankomatů a orientují se hlavně na on-line bankovnictví, nabízejí klientům výběry z bankomatů zdarma. To znamená, že je vlastně dotují, za výběr majitel bankomatu, zpravidla větší banka, něco chce. Poplatek obvykle dělá deset až patnáct korun. Jenže velkým bankám to začíná být málo. Šéf Komerční banky Albert Le Dirac’h nastínil i možnost, že by se klientům konkurence k bankomatům omezil přístup. Pravděpodobněji se ale půjde cestou zdražování. A je otázka, do jaké výšky budou malé banky ochotné a schopné nést poplatek samy.
Důvodem k podražení je podle Komerční banky a České spořitelny i chystané snížení poplatků z plateb kartou, nařízené Evropskou unií. Zatímco dnes se transakční poplatek, který odvádí obchodník bance, pohybuje mezi 1 a 1,6 procenta z ceny nákupu, od prosince bude dosahovat maximálně 0,3 procenta. Banky čekají výpadek příjmů a chtějí se zahojit jinde.
„Na zajištění provozu sítě bankomatů vydává Komerční banka ročně víc než sto milionů korun. Uvažujeme proto o způsobu vyvážení této investice pro banky, které tak rozsáhlou síť bankomatů neprovozují, ačkoliv jejich klienti mají možnost stávající síť bankomatů neomezeně využívat,“ okomentoval pro Peníze.cz mluvčí Komerční banky Michal Teubner.
Česká spořitelna přidává další argument: „Regulace asociací výrazně zasahují do kartového modelu a my se budeme muset zamyslet nad různými možnostmi řešení,“ shrnula pro Peníze.cz mluvčí Klára Pačesová s tím, že vše je teprve ve fázi úvah.
Malé banky hledají alternativy
Jestli na zdražování opravdu dojde, pocítí ho především malé banky, respektive jejich klienti. Není totiž jisté, jestli banky vykryjí i vyšší poplatky za zákazníky.
Podle mluvčího Air Bank Vladimíra Komjati je na hodnocení brzy. „Na všechno se díváme z pohledu našich klientů, takže i v případě takovéto úpravy bychom vymysleli nějaké řešení, aby se jich nijak negativně nedotklo. Pro zajímavost – klienti Air Bank mohou jako jediní vybírat peníze i na 4300 místech Sazky. To je přibližně stejně míst, kolik mají všechny ostatní banky dohromady bankomatů,“ vypočítává.
Situaci bedlivě sleduje i Fio banka. „Cenovou politiku výběrů z bankomatů, kterou zvažují Komerční banka či Česká spořitelna, sledujeme, ale nyní se k ní nechceme vyjadřovat a předjímat možné dopady, které by pro nás a naše klienty mohly vzniknout. Obě banky si však účtují poplatek z výběrů klientů ostatních bank ve svých bankomatech již nyní. Není tak pravda jejich tvrzení, že jim to v současné době přináší pouze náklady bez výnosů,“ upozorňuje mluvčí Zdeněk Kovář. Alternativou pro klienty je podle něj výběr přímo z bankomatu Fio banky. Těch je ale zatím po republice jen 155. „Další možností je služba cashback, která umožňuje bezplatně požádat o hotovost při nákupu u obchodníka nad 300 korun na stejné pokladně, kde klient platí za nákup. Maximální výše výběru je 1500 korun, minimum dáno není, vybíraná částka by však měla být v celých stokorunách,“ pokračuje Zdeněk Kovář.
Připojit se můžou další. Zdražení zvažuje i ČSOB
O změnách uvažuje i poslední z velké trojky – ČSOB, která v Česku aktuálně provozuje přes devět set bankomatů. „Vítáme u svých bankomatů pochopitelně i klienty jiných bank, uvědomujeme si, že naše rozsáhlá bankomatová síť slouží i jejich potřebám, stejně tak jako bankomatové sítě jiných bank slouží klientům ČSOB a Ery,“ komentuje mluvčí ČSOB Martina Slavíková. Dodává však, že je třeba zohledňovat i míru, jakou jednotlivé banky do sdílené sítě přispívají. „V zahraničí začíná být zcela normální, že banky, které provozují síť bankomatů ve všech aspektech – zajišťují jejich dostupnost, dostatek hotovosti a nesou náklady na provoz – chtějí víc mluvit do toho, jak služby poskytovat klientům jiných bank, které do provozu bankomatů nepřispívají. V zahraničí není překvapením, když vás za využití bankomatu nezpoplatní vaše banka, nýbrž banka, které bankomat patří,“ vysvětluje mluvčí ČSOB s tím, že jde o jeden z možných scénářů, které banka zvažuje.
Jiný pohled na věc má například GE Money bank „Aktuálně máme v provozu 630 bankomatů a nezvažujeme zpoplatnění ani podražení výběru z našich bankomatů pro klienty jiných bank. Nedomníváme se, že je představa pana Le Dirac’ha uzavřít bankomaty pro klienty jiných bank realistická,“ říká za GE Money bank mluvčí Lucie Policarová.
Budou vás informovat
Oslovili jsme také karetní společnost Visa. Její šéf pro Českou republiku Marcel Gajdoš potvrdil, že o záměrech bank zpoplatnit výběry z bankomatů pro držitele karet vydaných jinou bankou ví.
„Chceme zajistit přísné podmínky transparentnosti, aby držitelé karet byli informováni o všech možných poplatcích před dokončením konkrétní transakce a aby byl za všech okolností zajištěn soulad jak s českými právními předpisy, tak požadavky z Evropské unie v tomto ohledu,“ uzavírá pro Peníze.cz.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 7. 2015 18:46, Petr
Fio uz dlouho vydava vlastni karty a ma i sve bankomaty site Pharro.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
13. 7. 2015 11:52, jezevec
je to přece jedno, klient vždycky NĚJAK za to zaplatí, liší se jen způsob výpočtu.
jen a co třeba taková fýjo, která vydává karty od čsob. bude v bankomatu čsob poplatek jako za kartu čsob, nebo jako za cizí banku?
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.