Malé peníze: Platba přímo z karty na kartu? Ušetří za poplatky?

| rubrika: Když se řekne | 16. 4. 2014 | 1 komentář
Není to tak dávno, co byl nepředstavitelný svět bez hotových peněz. Bezhotovostní technologie nám ale každou chvíli ukazují nová a nová kouzla s platebními kartami. A dokonce se zdá, že svět bude klidně existovat i bez plastových karet. Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Müller z webu Malé peníze.

Čtenářský dotaz: Slyšel jsem, že bude možné dělat platby přímo mezi kartami. To by se ušetřilo za bankovní poplatky? Takhle by šlo ušetřit vlastně za účet a bankám vypálit rybník.

Malé peníze: Říká se, že hlavní provozovatelé platebních karet chystají službu, se kterou bude možné provádět platby mezi platebními kartami. Ještě není jasné, jak by se takové platby zadávaly. Doba převodu by měla být velmi krátká, několik desítek minut.

Na první pohled to snad vypadá, jako by takové transakce probíhaly mimo banky. Ale bez bank to pravděpodobně nepůjde. Jednak karetní společnost nevedou účty a jednak platební karty jsou vázané ke konkrétním účtům. Posílání peněz mezi kartami bude ve skutečnosti posíláním peněz mezi účty, jen způsob vypořádání bude jiný.

Dokonce ani u takzvaných spořicích karet to nebude pravděpodobně jiné. Spořicí karta je platební karta, která se tváří, jako kdybyste si „na ní“ mohli spořit peníze. Je možné na ni peníze posílat a posléze je vybírat jen prostřednictvím karty – tedy v bankomatu nebo karetní platbou. Ve skutečnosti jde však v případě tzv. spořicí karty o kombinaci účtu a karty s nastavením příslušných omezení.

Platby bez dozoru? Těžko

Jak to momentálně vypadá, bude pozitivem mezikaretních převodů jejich rychlost. Například jste na dovolené v zahraničí a z nějakého důvodu vypotřebujete limit na kartě. Mělo by pak být možné, aby vám někdo na kartu poslal peníze a tak vám pomohl z nesnází.

Rychlost na druhou stanu není něco, co by jednoznačně ocenili regulátoři finančních trhů. Při provádění transakcí je třeba dbát na jejich bezpečnost a dát šanci monitoringu transakcí s cílem odhalit možné podvody či nakládání s kradenou kartou.

Další faktor – aktuálně snad zvlášť hodný uvážení – jsou mezinárodní ekonomické sankce. Pak je vhodné platby sledovat kvůli případnému porušování takových sankcí. A to vyžaduje, alespoň u některých transakcí, příslušnou dobu na zpracování monitoringu.

Anketa

Nahradíte výhledově kartu telefonem?

Budoucnost patří telefonu

V budoucnosti – která ostatně už už přichází – se můžeme dočkat ještě dalších změn. Ty se týkají mimo jiné i vlastní podoby platební karty. Tento platební prostředek nemusí existovat v podobě plastové kartičky, jak jsme ji dosud znali. Kartu je už dnes možné „nahrát“ do mobilu a k placení pak používat přímo mobil, ať už s využitím technologie NFC (near field communication), nebo speciálních aplikací, existují také nejrůznější nálepky a přívěsky, které kartu v bezkontaktních terminálech plnohodnotně nahrazují.

Mohutný rozvoj plastových platebních karet umožnil, že si dnes už snadno dokážeme představit svět bez hotovosti. A jak se zdá, byli jsme před plastovými kartičkami – a budeme i po nich.

Partnerem rubriky Malé Peníze je web Malé peníze, praktický průvodce světem osobních financí.
Chcete-li autorům webu poslat svůj dotaz i vy, napište na info@malepenize.cz.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.