PIN veřejně k nahlédnutí

PIN  veřejně k nahlédnutí
Už se vám stalo, že jste v poštovní schránce našli PIN? Náš čtenář byl velmi překvapen, když v obálce našel čtyřmístné tajné číslo vztahující se ke kartě, která mu zatím bloudila někde na poště. Žádné doporučeně, žádné do vlastních rukou.

Byl chladný únorový večer a pan Červíček při cestě z práce jako vždy vybral poštovní schránku. Jako vždy v ní našel spoustu reklamních letáků a naprosto výjimečně v ní našel také obálku skrývající PIN ke kreditní kartě GE Money Bank (profil, názory), která mu prý byla zaslána doporučeně na kontaktní adresu. Oznámení o tom, že by na něj karta čekala na poště, však pan Červíček do té doby neobdržel.
Skutečnost, že jeho kreditní karta, kdoví s jak vysokým limitem, je v cizích rukou a PIN putoval nedoporučeně, jej zneklidnila. Pokoušel si tedy vzpomenout, zda nebyla obálka s kódem nijak poškozená, protože pak už by pravděpodobnost zneužití karty byla opravdu vysoká. Měl však štěstí, na PIN se zřejmě nikdo nepodíval a oznámení o doporučené zásilce našel ve schránce dva dny poté.

Jednou se upíšete a už vás nepustí

Kreditní karta

Použitím kreditní karty při výběru peněz z bankomatu nebo placení u obchodníka čerpáte půjčku, kterou pak splácíte. Jako každý úvěr je i ten čerpaný kreditní kartou úročen. Existuje však možnost, jak se úrokům vyhnout. Jde o takzvanou bezúročnou lhůtu, která se u jednotlivých bank pohybuje v rozmezí zhruba 30 až 51 dnů (50 dní pro GE Money). Pokud do této doby splatíte celou dlužnou částku včetně úroků a poplatů, neplatíte žádné úroky. To ale většinou neplatí pro částky vybírané z bankomatu, které jsou úročeny hned od data výběru. Vždy však musíte splatit alespoň minimální částku, například 5 % z vyčerpané částky v GE Money.

"Vážená paní, vážený pane, s potěšením Vám oznamujeme, že na základě smlouvy o revolvingovém úvěru, kterou jste podepsal/a dne 11. 7. 2005 spolu se smlouvou o Multiservis úvěru u GE Money, Vám nyní, jako našemu dobrému zákazníkovi, zasíláme kreditní kartu MoneyCard," dostalo se panu Červíčkovi v dopise obsahující kreditní kartu konečně vysvětlení, proč vůbec PIN obdržel.
V létě totiž kupoval plazmovou televizi na splátky, ale o tom, že se upsal zároveň ke kreditní kartě, neměl ponětí. Měl však být opatrnější a zjistit si, co se skrývá pod pojmem revolvingový, tedy neustále se opakující, úvěr.

"Z bezpečnostních důvodů je karta zasílána jako neaktivní", uklidnilo pana Červíčka upozornění v dopise. Znamená to tedy, že nejprve musí zavolat na dané telefonní číslo, nadiktovat šestimístné heslo ve smlouvě nebo v obálce s PINem, pak ji teprve může použít. Avšak o jakou bezpečnost se může jednat, když heslo a PIN byly zaslány nedoporučeně, navíc se k panu Červíčkovi dostaly před samotnou kartou.

Na pořadí nezáleží?

Toto však není standardní postup, jakým by k vám měl doputovat PIN a karta. "Kreditní karta MoneyCard GE Money je v souladu s bezpečnostními standardy GE Money zasílána klientovi doporučeně a do vlastních rukou, aby bylo vyloučeno její zneužití. PIN ke kartě je zasílán klientovi obyčejnou zásilkou, ale až následně s časovým odstupem, o kterém je klient rovněž informován při obdržení karty," vysvětluje manažerka externí komunikace GE Money Eva Chaloupková.

Postup vydávání kreditních karet a PINu v jiných bankách
  • Česká spořitelna (profil, názory): PIN posílá banka poštou v doporučené zásilce, a poté si klient vyzvedne kartu na pobočce,
  • HVB Bank (profil, názory): kartu i PIN zasílá banka poštou v doporučené obálce,
  • Citibank (profil, názory): kartu banka posílá poštou jako obyčejnou zásilku, pak musí klient zavolat na aktivační linku, kde si zvolí po ověření osobních údajů PIN.

Tedy zcela opačný postup než v případě pana Červíčka. Avšak i on měl být klasickým klientem, který si měl nejprve na poště vyzvednout kartu, a až poté dostat PIN. Razítka obou dopisů obsahovala data se správnou časovou posloupností, tedy 10. února karta a 13. února PIN. Chyba byla způsobena špatným doručením poštou. Zřejmě by měla GE Money Bank školit i pošťáky, aby její zásilky doručovaly ve správném pořadí.

Avšak ať už došel dříve PIN či karta, skutečnost, že "klíč" ke kartě přichází poštou nedoporučeně, stojí sama o sobě za zmínku. GE Money Bank ji však považuje za standardní postup v souladu s jejími bezpečnostními zásadami. Zůstává tedy otázkou, proč nás banky téměř neustále nabádají k opatrnému nakládání s PINem, když pak jeho osud svěří plně do rukou pošty.
Podle Milana Kříže z tiskového oddělení MasterCard je však dostatečně bezpečný postup, pokud "putuje" karta odděleně od PINu. Manažer Visa Europe pro Českou republiku Miloslav Kozler se k tomuto odmítl vyjádřit, jde prý o osobní názor, zda považujete poslání PINu běžnou zásilkou za bezpečné.

Jméno čtenáře, předmět nákupu a data (tak, aby byla zachována jejich chronologická a proporcionální návaznost) redakce změnila.

Máte podobné zkušenosti jako náš čtenář? Koupili jste si zboží na splátky a po půl roce splácení vám přišla karta? Byla nejprve blokovaná? Podělte se s námi

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 3. 2006 11:14, Jirka

IMHO pokud takto obdrží klient ostrý PIN, který pak bude ke kartě používat, může se snadno případný lapka dozvědět PIN, typ a část čísla karty, číslo účtu a totožnost majitele karty (nemám k dispozici zprávu s PINem od GE, ale od ČS, u GE to může být trochu jinak). Takto si může opatřit celou databázi PINů a jmen a možná i dalších údajů. Pak ji buďto sám použije nebo prodá partě, která straží na majitele karet finty v bankomatech nebo karty v nestřežené chvíli krade. Jméno je vyraženo na kartě (alespoň na mých emboskách ano). Pak už stačí jen projít získanou databázi jmen a PINů a se slušnou pravděpodobností se zloději dostanou k penězům, aniž by riskovali, že si jich někdo všimne při šilhání za zády majitele u bankomatu nebo v obchodě. Nemusejí ani montovat skryté kamery a jiné nákladné finty, kterými by na sebe upozornili. V každém případě to považuji za zbytečné ulehčení zlodějům.

Zobrazit celé vlákno

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 3. 2006 10:21, neduverivec

Zalozil jsem si ucet u Citibank v sousednim Nemecku a nejen debetni karta a pin, ale i prihlasovaci udaje k internet bankingu vcetne TANu prislo v nekolika obycejnych dopisech! Vse bylo zaslano az po slozeni 2500EUR na ucet! Postovni schranka na dane adrese je naprosto nezabezpecena a kazdy ma moznost postu vybrat... Dopisy prisly v naprosto nesmyslnem poradi ;) To bude asi tou nemeckou duverivosti...

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banky, pin, Platební karty, riziko

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.