Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Penzijní fondy stanovily sankční poplatky na 800 korun

| rubrika: Co se děje | 30. 7. 2009 | 13 komentářů
Penzijní fondy stanovily sankční poplatky na 800 korun
České penzijní fondy mohou od letošního srpna účtovat klientům, kteří ukončí penzijní připojištění v prvních pěti letech, sankční poplatek až 800 korun. Všechny fondy toto maximum využijí u převodu smlouvy ke konkurenci.

Změnit penzijní fondv prvních pěti letech penzijního připojištění bude stát klienta 800 korun. Přesně tolik budou od 1. srpna účtovat těmto klientům české penzijní fondy, které peníze.c z oslovily. Využijí tak maximálně možnost, kterou jim dala novela zákona o penzijním připojištění. Ta umožňuje fondům stanovit sankční poplatek za vyplacení odbytného či za převedení připojištění do konkurenčního fondu v prvních pěti letech trvání připojištění až ve výši 800 korun.

Nižší poplatek zaplatí u některých fondů klienti, kteří v prvních pěti letech spoření svůj účet zruší a nechají si vyplatit odbytné. V Penzijním fondu České spořitelnyza tuto transakci zaplatí 200 korun. „U tohoto poplatku jsme vzali v úvahu, že klient na rozdíl od převodu vypovídá často smlouvu z důvodu finanční tísně,“ uvádí Hana Trhoňová z tiskového centra České spořitelny.

U Penzijního fondu Komerční banky (PF KB) bude klienty stát zrušení smlouvy a vyplacení odbytného od 200 do 800 korun. „Nejvyšší poplatek budeme požadovat při předčasném ukončení smlouvy odbytným v době trvání smlouvy od jednoho do dvou roků. S délkou smlouvy se poplatek snižuje,“ říká Vojtech Kubec, ředitel obchodního úseku a marketingu PF KB. Ostatní oslovené penzijní fondy si od klientů, kteří budou chtít vyplatit odbytné v prvních pěti letech od uzavření smlouvy o penzijním připojištění, vezmou celých 800 korun.

Jaké sankční poplatky budou od 1. srpna účtovat penzijní fondy

Penzijní fondPoplatek za zrušení a výplatu odbytného*Poplatek za zrušení a převod k jinému fondu*
AEGON PF800,-800,-
Allianz PF800,-800,-
AXA PF0,-800,-
ČSOB PF (Stabilita, Progres)800,-800,-
Generali PF800,-800,-
ING PF800,-800,-
PF České pojišťovny800,-800,-
PF České spořitelny200,-800,-
PF Komerční banky200 - 800,-800,-
Pozn. * platí u smluv, u nichž neuplynulo od jejich uzavření pět let
Zdroj: Penzijní fondy

Výši poplatku penzijní fondy zdůvodňují náklady na získání klientů a ukončení či předčasný převod jejich smluv. Některé uvedly, že tím kompenzují náklady na zapracování změny zákona do interních systémů.

Oslovené fondy si od zavedení poplatků slibují, že výrazně ubude klientů, kteří v prvních letech připojištění smlouvy rušili či převáděli ke konkurenci. Například u Penzijního fondu České spořitelny loni 70 procent klientů, kteří fond opustili, měli připojištění sjednáno méně než pět let. V celkových číslech šlo o zhruba tři procenta ze všech klientů fondu. U PF INGčinil podíl klientů, kteří odešli a smlouvu měli méně než pět let, 47 procent ze všech klientů, kteří v tomto roce penzijní připojištění u ING zrušilo. Penzijní fondy AEGONa Allianzhovoří o počtech v řádu stovek klientů. „U nás se jedná o zcela zanedbatelné počty,“ komentovala tato čísla Pavla Paseková, mluvčí skupiny Allianz.

Výrazný úbytek klientů, kteří si nechávají předčasně vyplácet odbytné, naopak nečeká PF České pojišťovny. „Pokud klient tyto peníze potřebuje, smlouvu prostě ukončí. Navíc při tom přichází o státní příspěvky v řádech i tisíců korun. Takže dodatečný poplatek 800 korun ho od jeho záměru sotva odradí,“ dodává Petr Brousil, tiskový mluvčí tohoto penzijního fondu.

Zavedení poplatků by mělo přimět klienty, aby o volbě penzijního fondu více přemýšleli. „Od poplatků si slibujeme, že se klienti nenechají snadno zlákat ke změně fondu pouze na základě krátkodobé výhody či naléhání prodejců,“ tvrdí shodně se zástupci ostatních penzijních fondů Hana Trhoňová z České spořitelny. Méně přestupů bude podle fondů znamenat snížení nákladů na získávání klientů, které následně snižují zhodnocení vložených peněz. Změnit systém vyplácení provizí či jejich výši se však nechystá žádný z oslovených penzijních fondů.

Při výběru penzijního fondu by se klienti měli především dívat na tzv. náklady příštích období, neboli v minulosti vyplacené provize prodejcům penzijního připojištění, a na nákladovost fondu, které spolurozhodují o výši připsaných výnosů, upozorňuje Jaroslav Bartoš ze společnosti Broker Consulting (Přečtěte si celý článek Jak si vybrat správný penzijní fond). Tyto ukazatele mají nejlepší penzijní fondy Allianz, České spořitelny a ČSOB Stabilita. Na otázku, proč by klienti měli zvolit právě jejich penzijní fond, zástupci oslovených fondů zpravidla tato kritéria neuváděli. Výslovně se jimi pochlubil pouze fond Allianz a fond České spořitelny. Ostatní vyzdvihovaly zejména příslušnost k silným finančním skupinám, kvalitu penzijních plánů či nejrůznější benefity ve formě platebních karet, slev u obchodníků nebo bonusy k zaplaceným příspěvkům.

Podle čeho jste si zvolili penzijní fond? Podělte se o zkušenost.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 7. 2009 7:23, Malý Had

Trochu tomu nerozumím.Naše právo přeci říká,že ve smluvním vztahu platí to,co bylo podepsáno.Veškeré změny musí být odsouhlaseny oběma stranami dodatkem k původní smlouvě.A v té žádné poplatky stanoveny nejsou.Takže buď to může platit pro nově uzavřené smlouvy a nebo se zase někteří poslanci před schválením této hovadiny dobře napakovali.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 8. 2009 12:52, Protestant

Další lumpárna.Napřed lapání ptáčků na sliby výhodnosti a potom je potrestat za důvěřivost.Typický projev české rádoby pravicové politiky.Lhát, krást útočit na slabé.Je to hnůj a bezcharakternost.Kdo to zavedl, ten by měl být celý život pranýřován a obtěžován svým blízkým okolím a nakonec vyštván z lidské komunity.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

31. 7. 2012 | 8:53 | Ashtar_CZ

Dobrý den,
chtěl bych upozornit na tuto laxní společnost. Nic se neuzavírejte, jsou s nimi problémy. Začalo to s opožděnou výplatou PP, kdy mají zákonou lhůtu 3 měsíce a trvalo to cca 2 týdny po termínu. A to je mimo...
více

28. 3. 2012 | 18:10 | vlasta kotelenská

Platí poplatek 200,- , nebo 800,- za vyplacení odbytného u penzijního pojištění před uplynutím doby trvání 5 let ? Dík V.K. více

7. 8. 2009 | 14:13 | petr

mám PP u AXA a nemohu si stěžovat, nulový výnos mi nahrazují výnosy z karty AXA club. Když budu konkrétní, státní příspěvek za rok 2008 byl 1800,-, z karty jsem dostal 2500,-. jsem spokojený klient více

7. 8. 2009 | 1:10 | eloun

Čau lidi, nevím co proti PF máte. řekněte mi alespoň o jedné věci jak čerpat pro sebe od státu nějaké peníze. Ne že politici s náma zatočili, ale mi si neuvědomujeme jaká je to pro nás výhoda. Dá se zvolit dokonce takový...více

2. 8. 2009 | 18:56 | Makoň

přesně tak,taky jsem podepsal,když jsem si přečetl,že fond lze kdykoliv zrušit.Když jsem tak chtěl udělat po půl roce,bylo mí řečeno,že až po roce a nebo po půl,ale nevrátí mi nic z toho,co jsem tam vložil - 3000,- Čili...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK