Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Tady je nové porovnání

Kateřina Hovorková | rubrika: Analýza | 28. 3. 2025
Fondy starého „penzijka“ připsaly loni střadatelům v průměru 2,11 procenta, nejvýkonnější fond pak přes pět procent. Reálné zhodnocení transformovaných fondů je však dlouhodobě v mínusu. Zjistěte, jak vám peníze na stáří zhodnotil právě váš fond.
Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Tady je nové porovnání

Zdroj: Pleska / Midjourney

Analýza Freedom Financial Services ukazuje výkonnost fondů starého penzijního připojištění v loňském roce. Vychází z dat Asociace penzijních společností ČR. Ta ale připomíná, že finální výše zhodnocení, kterou klienti v květnu uvidí ve svém výpisu, je odvislá až od jednání valných hromad společností, které se konají většinou během dubna. Předběžná čísla zveřejněná Freedom Financial Services se nicméně v předchozích letech lišila od konečných výsledků jen nepatrně.

Porovnání se věnuje pouze takzvaným transformovaným fondům, do nichž už od roku 2013 nelze vstupovat. Přesto si v tomto „starém penzijku“ dál spoří 1,98 milionu lidí, kteří mají u penzijních společností uloženo 376,5 miliardy korun.

V „novém penzijku“, zvaném doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy), si chtějí přilepšit na důchod další dva miliony lidí. Objem jejich spravovaného majetku dosáhl zhruba 230 miliard korun. Výsledky těchto fondů jsme přinesli hned na začátku roku: Kolik vydělal váš penzijní fond? Porovnání za rok 2024

Podle analýzy byla loni průměrná vážená výkonnost fondů penzijního připojištění 2,11 procenta. Transformované fondy musí vykazovat nezáporné zhodnocení – je to jejich zákonná povinnost. Dále mají jasně definováno, jaká aktiva mohou být v jejich portfoliích. Jedná se o konzervativní řešení, které je na pomezí peněžních a dluhopisových nástrojů. Velmi nízké rizikovosti odpovídají obvykle velmi nízké výnosy.

„Rozdíly mezi jednotlivými zástupci jsou relativně velké. Nejvýkonnějším transformovaným fondem loňského roku je Conseq, když dodal 5,31 procenta. Na druhém místě je fond České spořitelny s 2,57 procenta ročního zisku. Na opačném konci spektra osmi fondů je NN s 0,79 procenta,“ popisuje Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services.

Výnosy transformovaných fondů za rok 2024

Penzijní společnost

Výsledek

Allianz

2,38 %

Conseq

5,31 %

Česká spořitelna

2,57 %

ČSOB

2,04 %

Generali

2,09 %

KB

2,22 %

NN

0,81 %

Uniqa

1,46 %

Zdroj: Freedom Financial Services

Od roku 2013 dosáhly fondy starého penzijka celkového zhodnocení prostředků v průměrné výši 16,33 %. „Reálné zhodnocení, tedy po započtení inflace za posledních 12 roků, je v průměru záporných 25 procent. Došlo tak k znehodnocení prostředků střadatelů o jednu čtvrtinu, samozřejmě vše pouze v modelovém výpočtu jednorázové investice hypoteticky provedené v roce 2013,“ doplňuje Novoměstský.

Dlouhodobé výsledky transformovaných fondů za období 2013 až 2024

Penzijní společnostPrůměr za obdobíReálný celkový výnos
Allianz1,32 %-24,55 %
Conseq1,85 %-19,62 %
Česká spořitelna1,38 %-23,96 %
ČSOB1,01 %-27,27 %
Generali1,50 %-22,89 %
KB1,07 %-26,74 %
NN0,79 %-29,10 %
Uniqa1,21 %-25,51 %
Zdroj: Freedom Financial Services

Výsledky roku 2024 jsou ale podle Novoměstského veskrze pozitivní. „Pokud je porovnáme s fondy účastnickými, pak lze konstatovat, že transformované fondy jsou srovnatelné s peněžními či konzervativními zástupci, tedy do hladiny ukazatele volatility či rizikovosti. V delší perspektivě pak ovšem platí, že konzervativní strategie penzijního připojištění jsou ztrátové,“ uzavírá analytik. 

Od loňského roku je možné mít současně smlouvu ve starém i novém systému. Kdo si tedy chce vyzkoušet nové fondy doplňkového penzijního spoření, nemusí kvůli tomu rušit smlouvu ve starém penzijním připojištění a převádět všechno, co dosud naspořil.

Státní příspěvek ale bude dál dostávat jen na jednu ze smluv. Kolik vám stát k vašim pravidelným úložkám přidá, se dozvíte zde: Změny v penzijním spoření: Nová pravidla pro příspěvek i daňový odpočet.

Staré versus nové fondy

Do konce roku 2012 bylo možné sjednat si penzijní připojištění. Důchodová reforma prosazená vládou Petra Nečase od roku 2013 přinesla změnu: z dosavadního penzijního připojištění se staly transformované fondy – normálně dál fungují, ale už do nich nemůžou vstupovat noví zájemci. Od roku 2013 si lze sjednat doplňkové penzijní spoření – účastnické fondy. 

Tady jsou nejpodstatnější rozdíly mezi oběma typy fondů: 

  • Zatímco v transformovaných fondech musí penzijní společnost garantovat každý rok nezáporný výsledek, u účastnických fondů takovou povinnost nemá. Může tak investovat i s odvážnější strategií, na druhou stranu s rizikem ztráty.
  • U nových fondů neexistuje takzvaná výsluhová penze, umožňující z transformovaných fondů vybrat po patnácti letech spoření polovinu peněz. Na druhou stranu například předdůchody lze čerpat jen z nových účastnických fondů.
  • Liší se i maximální poplatky, které zákon umožňuje penzijním společnostem účtovat. U transformovaných fondů je to 0,8 procenta ročně ze spravovaných peněz a 10 procent ze zisku, tedy z ročního zhodnocení. U účastnických fondů je to 0,4 procenta ze spravovaných peněz u povinného konzervativního fondu a rovné jedno procento u všech dalších fondů plus 10 procent ze zisku u povinného konzervativního fondu a 15 procent u všech ostatních.
  • Naopak se neliší třeba výše státního příspěvku nebo možnost daňových odečtů. A od roku 2016 jsou i stejné podmínky pro věk nutný pro výplatu naspořených peněz: i v účastnických fondech je to 60 let a už ne hranice důchodového věku, jak tomu bylo původně od roku 2013 (u některých starších penzijních plánů pro transformované fondy může být věk pro výplatu stanoven i pod hranicí 60 let).

Staré a nové „penzijko“ tvoří takzvaný třetí pilíř důchodového systému (prvním pilířem je pro všechny povinný státní systém, v němž pracující lidé v „produktivním věku“ odvádějí část výdělků současným důchodcům; druhý pilíř pak zavedla zmíněná reforma vlády Petra Nečase, ale následující vláda Bohuslava Sobotky ho zrušila).

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Penzijko, nebo DIP? Vysvětlíme, v čem je rozdíl. Můžete mít obojí

16. 4. 2025 | Petr Kučera

Penzijko, nebo DIP? Vysvětlíme, v čem je rozdíl. Můžete mít obojí

Penzijní připojištění určitě znáte – i když se dneska už jmenuje jinak. Ale co novinka nazvaná dlouhodobý investiční produkt (DIP)? Obojí vás má zajistit na důchod, k obojímu dostáváte... celý článek

Peníze od státu už dostanete i na investice a spoření. Jak funguje DIP

2. 4. 2025 | Petr Kučera

Peníze od státu už dostanete i na investice a spoření. Jak funguje DIP

Kupujete akcie, ETF nebo podílové fondy? Nebo teprve plánujete začít investovat? Přemýšlíte, kam přesunout úspory ze spořicího účtu? Nově vám přispěje i stát. Na daních můžete ušetřit... celý článek

Výpočet důchodu se změní. Reforma ocení péči o blízké

5. 3. 2025 | Kateřina Hovorková

Výpočet důchodu se změní. Reforma ocení péči o blízké

Péče o blízké bude nově oceněna průměrnou mzdou. Tím se mnoha pečujícím zvýší starobní penze. Jak bude novinka, kterou zavádí důchodová reforma, konkrétně vypadat?

V novém penzijku je poprvé víc lidí než ve starém

12. 2. 2025 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

V novém penzijku je poprvé víc lidí než ve starém

Ve fondech doplňkového penzijního spoření se snaží zajistit na důchod už dva miliony lidí. Poprvé v historii tak má nové penzijko víc klientů než staré penzijní připojištění. Vyplývá... celý článek

Kdy můžete do důchodu a kolik dostanete? Kalkulačka a pravidla

23. 1. 2025 | Kateřina Hovorková, redakce Peníze.CZ

Kdy můžete do důchodu a kolik dostanete? Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobního důchodu? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky a co se mění s přijetím důchodové reformy? Tady je aktuální přehled pro rok 2025.

Partners Financial Services