Zrušit penzijní připojištění po roce se nevyplatí

Zrušit penzijní připojištění po roce se nevyplatí
Česká pojišťovna nyní loví klienty pro svůj penzijní fond nabídkou výběru peněz už po dvanácti měsících spoření. Zapomíná ovšem dodat, že při takovém výběru klient přijde o státní příspěvek a peníze dostane až za několik měsíců.

Předtištěné formuláře, které stačí jen doplnit, podepsat a odeslat zpět, teď rozesílá Česká pojišťovna (profil, názory). Hlavním tahákem nové kampaně na Penzijní fond České pojišťovny (profil, názory) je možnost výběru peněz už po dvanácti měsících spoření. K uzavřené smlouvě se pojišťovna zavazuje dát novým klientům jako dárek pět splátek minimální částky spoření - tedy sto korun měsíčně. "Téměř stačí jen podepsat. Nikde tam však není ani zmínka o tom, že to slibují jen těm, kdo dosud penzijní připojištění nemají," stěžuje si v reakci na novou kampaň Lenka z Prahy.

"Jde o běžnou marketingovou akci, kdy vybraným klientům ČP nabízíme zvýhodněné podmínky - třeba prémii 500 korun, při sjednání penzijního připojištění u Penzijního fondu České pojišťovny," vysvětluje mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Pojišťovna se podle něj zaměřila na klienty, kteří se obávají, že si sice spoří, ale peníze uvidí až po mnoha letech. Kampaň vychází z vnitřních marketingových analýz. Ty ukazují, že jednou z hlavních bariér při rozhodování o zřízení penzijního připojištění je zdánlivě slabá likvidita produktu. "Potenciální klienti mají obavy, že jejich vložené prostředky budou zcela zablokovány až do šedesáti let věku. Chceme upozornit na skutečnost, že tomu tak není a v nezbytných případech je možné vložené peníze vybrat," dodává Bálek.

K tomu je ale třeba doplnit, že podle pravidel penzijního připojištění je podmínkou okamžitého výběru už po dvanácti měsících ukončení spoření. V takovém případě však klient nedostane státní příspěvek, který může dosáhnout až částky 150 korun měsíčně. Po roce si může vybrat jen naspořené peníze a připsané zhodnocení tohoto vkladu.

Nelze navíc počítat s tím, že klient dostane peníze zpět okamžitě. Součástí každé smlouvy s PFČP je penzijní plán schválený v srpnu 2004 vládou. Ten říká, že výpovědní lhůta spoření je dvouměsíční. A počítá se od měsíce následujícího po podání výpovědi. Člověku, který se rozhodne ukončit spoření letos v červnu, tak smlouva skončí až k 1. září. Podle pojistného plánu se odbytné vyplácí až do tří měsíců ode dne zániku pojistné smlouvy. Při rušení smlouvy po roce spoření proto nejde o okamžitý výběr naspořených peněz.

Penzijní fond České pojišťovny měl podle oficiálních údajů na konci prvního čtvrtletí letošního roku 1 024 039 klientů. Spravuje aktiva za téměř 34,9 miliardy korun a klientům garantuje roční fixní výnos ve výši 3,3 procenta. Vloni PF ČP dosáhl hospodářského výsledku 1,033 miliardy korun.

V jakém případě byste ukončili penzijní připojištění hned po roce spoření?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2007 11:51, Kamil

To už začala okurková sezóna že autor píše o takových okrajových věcech?

+61
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.