Emise korporátních dluhopisů pod lupou

Radim Zelený | rubrika: Finmag - Aktualita Miliardy | 14. 10. 2022
Vydání dluhopisu není tak snadný proces, jak se může zdát. Aby nová emise přišla na svět, je potřeba mít znalosti souvisejících právních norem a postupů. Dneska si projdeme celý proces vydání dluhopisů, který je zajímavý nejen pro firmy, ale i pro samotné investory.
Emise korporátních dluhopisů pod lupou
Dluhopisy bývají standardní součástí investorského portfolia, mají ovšem svá specifika (ilustrační foto)
Zdroj: Shutterstock

Kdo nejčastěji vydává dluhopisy?

V rámci nedávno spuštěného projektu srovnávač dluhopisů bylo na vzorku víc než tisíce dluhopisů zjištěno hned několik dominantních odvětví. „Z pohledu počtu emisí přichází nejvíc korporátních dluhopisů z peněžnictví a pojišťovnictví. Takových dluhopisů je víc než čtvrtina," říká ekonom a analytik skupiny CFG Vladimír Pikora. Následují developeři, jejichž dluhopisy tvoří pětinu všech korporátních dluhopisů.

„O trochu méně připadá na stavebnictví. Jedenáct procent činí maloobchod a velkoobchod. Ostatní oblasti ekonomiky již netvoří ani deset procent trhu,“ dodává Pikora k datům ze srovnávače. Firmy podle něj získané prostředky využívají na střednědobé investice do modernizace strojů, rozvoj společnosti, zvýšení výrobních kapacit nebo na nákup pozemků či nemovitostí.

Kdo nejčastěji vydává dluhopisy?
Dluhopisomat

Vydání emise dluhopisů. Co je potřeba mít?

Aby firma mohla úspěšně vydat emisi, je potřeba mít splněno hned několik právních podmínek. Patří mezi ně:

  • založení právnické osoby, tradičně ve formě s.r.o.
  • získání LEI (unikátní identifikační kód entit obchodovaných na finančních trzích)
  • podání žádosti o přidělení ISIN (unikátní identifikátor emise dluhopisů) k CDCP
  • kompletní sepsání emisních podmínek
  • v případě nadlimitní veřejné emise dluhopisů příprava prospektu a jeho schválení u ČNB
  • příprava zajišťovacích instrumentů (ručitelská prohlášení, zástavy, notářské zápisy a další)

Zajištění dluhopisů. Bez něj ani ránu

Určitě jste se setkali s mnoha články v médiích, které nazývají trh s dluhopisy obří neregulovanou bublinou. Klíčovým prvkem je proto zajištění – ideálně nemovitostmi, pohledávkami nebo nějakým dalším typem zajištění. Stále vyhledávanějším instrumentem pro zajištění je agent pro zajištění. To je mediátor mezi emitentem a investorem. Pokud půjde všechno podle plánu, nebude agent vůbec potřeba. V případě, kdy dojde k nesplácení závazků, agent ihned zakročí a poskytne emitentům pomoc. Současně zaštiťuje komunikaci s investory.

Ty nejbezpečnější emise jsou zajištěné do výše sta procent investice nemovitostmi v prvním pořadí. O tyto emise je tradičně nejvyšší zájem.

Prodej a povinnost emitenta do splatnosti emise

Po úspěšném vydání emise je potřeba zajistit její prodej investorům. To může být poměrně nákladná propagace a pro některé emitenty oříšek. Je potřeba připravit prezentaci, na kterou bude směřován výkonnostní marketing a další dílčí aktivity k získání investorů.

Prodejem emise investorům to však zdaleka nekončí. Po celou dobu až do splatnosti je třeba být s investory v kontaktu, pravidelně jim zasílat výnosy (obvykle kvartálně), sdělovat jim novinky, odvádět srážkovou daň na příslušné správní orgány a zajišťovat další procesní kroky, které emitenta naplno zaměstnají po dobu zbývajících několika let, než dojde ke splatnosti dluhopisů. 

„Víme, že nemálo emitentů si na celém procesu vylámalo zuby. Také víme, že nejeden investor naletěl na nezajištěných investicích a spálil se. I když doba i média jsou ke korporátním dluhopisům nelítostná, Dluhopisomat pomáhá úspěšně již několik let na obou stranách. Důkladné prověření emitentů a zdraví nabízené firmy je přitom zcela klíčové," dodává Pikora.

Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu, jehož je společnost Dluhopisomat generálním partnerem. Investice do dluhopisů je vždy spojena s rizikem ztráty investovaných prostředků a rizikem nedosažení zisku.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Investice na Finmagu:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak co nejvíce ušetřit na nákupech potravin?

1. 9. 2021 | PR článek

Jak co nejvíce ušetřit na nákupech potravin?

Nákupy potravin patří k povinnostem, kterých se musí několikrát měsíčně zúčastnit každá domácnost. Následně člověk zjistí, že nákup potravin měsíčně představuje jednu z největších položek... celý článek

Prolhané modly

8. 6. 2015 | Pavel Kohout

Prolhané modly

Politici jimi zdůvodňují, proč vládnou tak či onak, ratingové agentury je používají při hodnocení prospěchu států, ekonomové se jim klaní. Problém se zbožštěnými ekonomickými ukazateli... celý článek

Partners Financial Services