Neobjevená investiční příležitost: nechte pracovat svá eura

Leží vám na účtu volná eura a přemýšlíte, jak je zhodnotit? Jednou z možností je uložit peníze na eurový spořící účet nebo termínovaný vklad. Výnos v takovém případě vychází nejlépe u banky J&T, která nabízí roční úrok 0,50 %. Na českém trhu jsou však i další alternativy.
Neobjevená investiční příležitost: nechte pracovat svá eura
Investovat v eurech se aktuálně vyplatí (ilustrační foto)
Zdroj: Shutterstock

Jednou z aktuálně asi nejzajímavějších příležitostí na trhu s ohledem na výnos, rozumné riziko a krátkodobé zhodnocení je Platební instituce Roger, kde se nyní průměrný úrok u investic v eurech pohybuje okolo 7,44 % p.a. Vyšší zhodnocení s sebou nesou například i investice do akcií, kde je však nutné počítat s výnosem v rámci dlouhodobějšího časového horizontu pěti až deseti let.

Platební instituce Roger funguje na principu P2P. Spojuje investory a firmy, které trápí dlouhá splatnost faktur. Nabídka pro investory je řešena formou aukce. Vítězí ten investor, který nabídne nejnižší úrok. Podnikatel dostane 75 % hodnoty faktury do tří dnů a zbytek po zaplacení odběratelem.

Jelikož v posledních měsících dochází k výraznému oslabování kurzu koruny, podnikatelé často upřednostňují výhodnější fakturaci v eurech. Na platformě Roger to znamená víc příležitostí eurových aukcí pro investory. „Poslední čtyři měsíce pozorujeme nárůst počtu faktur v eurech o 78,5 %,“ říká Adam Šoukal, CEO Rogera.

Situace se může rychle změnit

Samozřejmě existuje na českém trhu víc možností, kam volná eura investovat (Forex, Bondster, Mintos...). U většiny z nich je ale vysoký výnos vyvážen vysokým rizikem. Platforma Roger Aukce je na českém trhu jednou z mála příležitostí pro konzervativní investice v eurech a v posledních měsících lze raketový růst jejich výnosu.

Vývoj průměrného výnosu na platformě Roger Aukce ukazuje grafu níže. Zatímco na konci dubna letošního roku byl průměrný výnos v 4,17 % p.a., na konci srpna už vzrostl na 7, 44 % p.a.

Průměrný výnos na platformě Roger

Průměrný výnos na platformě RogerPlatební instituce Roger

Vzhledem k principu nabídky a poptávky na platformě Roger je však otázkou, jak dlouho zmíněná situace zůstane aktuální. Čím víc investorů bude investovat v eurech, tím méně výhodný bude výnos. Na druhou stranu bude nižší úrok atraktivnější pro podnikatele.

Ač tedy může jít jen o dočasný jev, aktuálně je to jedinečná šance, kam volná eura výhodně uložit.

100+ investičních příležitostí denně

Zmíněný nárůst eurových aukcí navíc není jedinou změnou na platformě Roger Aukce. V posledních měsících fintech zavedl mnoho dalších novinek, které stojí za zmínku.

Kromě manuálního investování je od června 2022 možné využít investiční automat, který automaticky biduje za investora. Stačí si v něm nastavit parametry dle vlastních požadavků, na základě kterých automat vybírá aukce a zadává nabídky.

Anketa

Investujete v eurech?

Od září také nově došlo k dělení faktur do aukcí s maximální nominální výškou 75 000 korun nebo 3 000 eur. „Dlouhodobě jsme pozorovali dvojnásobný počet bidů u aukcí právě pod touto hodnotou,“ dodává Šoukal. Fintech tak chce nabídnout víc investičních příležitostí širšímu okruhu investorů.

Stále je možné investovat neomezenou částku peněz, nyní je však rozdělena do většího množství aukcí. V kombinaci s investičním automatem je zapotřebí minimální administrativa a nejedná se o žádnou starost navíc. Pokud investor vyhraje víc aukcí v jeden den, fintech je nově automaticky shrne do jediné souhrnné platby.

Poslední vychytávkou je platební metoda na principu PSD2, která bude spuštěna v nejbližší době. Díky ní investor zaplatí jednoduše přes aplikaci například pomocí otisku prstu.

Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu, jehož je Platební instituce Roger hlavním partnerem.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Investice na Finmagu:

PODZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsme dostupný luxus a lidé chtějí nějakou radost. Když už nemohou hýřit, tak aspoň budou mít na stole dobré pití,“ řekl Jiřímu Nádobovi šéf Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

FIN V kanceláři šéfa Impact Hubu • Jakub Žofčák o byznysových souvislostech etikety • Robert Vlach o rozdílu mezi freelancery a zaměstnanci • Elonova obrana „čisté“ Tesly střílí vedle. • Mnohé firmy čekají problémy spojené s insolvencí a možná i trestní odpovědností. Jak se mají chovat?

MAG Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta zrekonstruovali bývalý klášter a vybudovali atypický domov pro seniory • Klára Moldová oživila historickou školu T. G. Masaryka • New York: hlavní město světa, nebo samozvaný král sebestředných sociopatů? • Conversky nosí hvězdy popkultury, to je ale až jejich druhý život

Dominik Stroukal

Autor článku Dominik Stroukal

Ekonom přednášející na Metropolitní univerzitě v Praze a hlavní ekonom Platební instituce Roger. Vystudoval ekonomii na VŠE a mediální studia na UK. V minulosti působil jako hlavní ekonom několika finančních institucí a je... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak co nejvíce ušetřit na nákupech potravin?

1. 9. 2021 | PR článek

Jak co nejvíce ušetřit na nákupech potravin?

Nákupy potravin patří k povinnostem, kterých se musí několikrát měsíčně zúčastnit každá domácnost. Následně člověk zjistí, že nákup potravin měsíčně představuje jednu z největších položek... celý článek

Prolhané modly

8. 6. 2015 | Pavel Kohout

Prolhané modly

Politici jimi zdůvodňují, proč vládnou tak či onak, ratingové agentury je používají při hodnocení prospěchu států, ekonomové se jim klaní. Problém se zbožštěnými ekonomickými ukazateli... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.