Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pavel Kohout: ZVÝŠIT DPH JE SAMOZŘEJMĚ ŠPATNÉ, ALE ZDRAŽIT PRÁCI BY BYLO HORŠÍ

denní kohout: ZVÝŠIT DPH JE SAMOZŘEJMĚ ŠPATNÉ, ALE ZDRAŽIT PRÁCI BY BYLO HORŠÍ
Jiří Pehe se ptá: proč nelze problém důchodů vyřešit prostým zvýšením odvodů? Jednoduše proto, že odvody z mezd zdražují práci. Dražší práce znamená vyšší nezaměstnanost. Ještě začátkem 70. let byla nezaměstnanost v Evropě okrajovým problémem. Pak se začaly zvyšovat daně a odvody a během necelých deseti let se nezaměstnanost stala noční můrou. Práce není žádnou magickou výjimkou ze zákona nabídky a poptávky.

Největší problémy s nezaměstnaností a veřejnými financemi mívají země, které mají zároveň vysoké daňové a odvodové zatížení práce: Belgie, Itálie, Maďarsko a samozřejmě Řecko.

Vyšší odvody mají samozřejmě i Německo nebo Švédsko. Až bude česká ekonomika na úrovni konkurenceschopnosti těchto zemí, pak bychom mohli možná začít uvažovat o zvýšení odvodů. Ovšem s vědomím, že německý státní dluh přesahuje 80 procent HDP a že celková švédská nezaměstnanost po odečtení statistických triků se typicky pohybuje mezi 15 až 20 procenty.

Do té doby bychom měli v zájmu české ekonomiky usilovat o co nejmenší dodatečné zdražení práce. Zvýšit DPH je samozřejmě špatné. Zdražit spotřebu je však stále menší zlo než zdražovat práci.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

7. 4. 2011 | 12:06 | Pavel

Dobrý den pane Kohoute, jste častým přispěvatelem do tohoto diskusního portálu, dovozuji tedy, že i uznávaným ekonomem. Prosím o vysvětlení, jak je možné, že naši zaměstnavatelé nakupují suroviny na světových trzích za světové...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK