Pavel Kohout: KADDÁFÍHO UŽITEČNÝ IDIOT

Pavel Kohout | 28. 2. 2011 | 1 komentář
Pavel Kohout: KADDÁFÍHO UŽITEČNÝ IDIOT
Libyjský diktátor Kaddáfí byl v roce 2003 natolik vystrašen americkou invazí do Íráku, že začal sekat dobrotu. Nebo aspoň začal předstírat, že ji seká. Omluvil se obětem teroristických útoků, které podporoval, pustil do země zahraniční novináře, demonstrativně zničil chemické zbraně a doufal, že jej Západ nechá v klidu. (V tomto směru se nemýlil, pouze se přepočítal ohledně trpělivosti vlastních obyvatel.)

Součástí „normalizace“ vztahů se světem bylo i zvaní intelektuálů, především levicových. Ti byli lákáni představou „třetí cesty“ mezi kapitalismem a socialismem, stejně jako „přímou demokracií“, kterou se Kaddáfí chvástal.

Renomovaný sociolog Anthony Giddens například napsal tento dojem z audience u plukovníka: „Na poměry státu s jednou stranou není Libye zvláště represivní. Kaddáfí se zdá být vskutku populární. Naše diskuse o lidských právech se soustředila hlavně na svobodu tisku. Dovolil by více názorové rozmanitosti v zemi?“

Odpověď na tuto otázku již známe. Stejně tak dobře víme, jak je to s Kaddáfího popularitou a mírou represivity jeho režimu. Co ovšem nevím: jak je možné, že zaslepený idiot typu Giddense je považován za velkou autoritu v oblasti sociologie.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.