Česká spořitelna, ČSOB a Raiffeisenbank umožní svým klientům vkládat hotovost i prostřednictvím bankomatů dalších bank z této trojice. V praxi tak vznikne druhá síť sdílených vkladomatů v Česku.
Nová služba – vklad na kartu prostřednictvím bankomatů cizích bank – se oficiálně představí v sídle České bankovní asociace 4. června. Asociace zve novináře na „prezentaci služby, která je světovým unikátem“ a dodává, že „český bankovní trh patří k nejinovativnějším vůbec – nové řešení, které na půdě ČBA představí karetní asociace spolu s prvními bankami, je toho dalším důkazem“.
Podle informací webu Peníze.cz, který o chystané „druhé síti sdílených vkladomatů“ psal už loni na podzim, se projektu účastní zmíněná trojice bank. Ty mají dohromady přes tisícovku vkladomatů – Česká spořitelna kolem 460, ČSOB kolem 370 a Raiffeisenbank kolem 180.
Klienti tak získají víc možností, jak si jednoduše a rychle vložit hotovost na účet. Počet klasických hotovostních pokladen na pobočkách těchto bank totiž postupně klesá. Prostřednictvím bankomatů dosud bylo možné vkládat hotovost jen na účty ve stejné bance, která bankomat provozuje (vklad na účty v jiné bance dosud umožňovala jen Česká spořitelna, ale za vysoký poplatek 125 korun).
Novinka umožní, aby klienti České spořitelny mohli využívat i vkladomaty ČSOB a Raiffeisenbank. A naopak: klienti ČSOB budou moct využívat také vkladomaty České spořitelny a Raiffky – a klienti Raiffky budou moct vkládat i prostřednictvím vkladomatů spořitelny a ČSOB.
Nový standard nazvaný vklad na kartu připravily kartové asociace Mastercard a Visa, jako první se k němu připojí právě Česká spořitelna, ČSOB a Raiffeisenbank. Formálně nepůjde o sdílení sítí vkladomatů, ale vklad na speciální („technický“) účet platební karty (ne přímo na klasický hlavní účet) – na podobném principu už fungují výběry z bankomatů jiné než vlastní sítě.
Zatím není jisté, jestli všechny tři zúčastněné banky umožní vkládat hotovost přes jiné bankomaty za stejných podmínek jako přes vlastní, to znamená zdarma. Klienti ČSOB by neměli platit žádný poplatek. Klienti Raiffeisenbank mají zdarma i všechny výběry v Česku i ve světě – je tedy pravděpodobné, že nebudou platit ani za vklady. Spořitelna zatím poplatek zvažuje, definitivní podmínky nicméně oznámí všechny banky až v červnu.
Se sdílením bankomatů začaly v červnu 2022 Komerční banka a Moneta, v únoru 2023 se k projektu připojily Air Bank a UniCredit Bank. Klienti těchto bank díky tomu můžou vybírat hotovost ze zhruba 2000 sdílených bankomatů za stejných podmínek jako z bankomatů své mateřské banky – to znamená bez poplatku.
Komerční banka, Moneta a Air Bank od konce loňského července sdílejí také své vkladové bankomaty, letos se k nim mají připojit i vkladomaty UniCredit Bank. Dohromady dají téměř tisíc vkladomatů. Například klient Air Bank díky tomu může vložit peníze na svůj účet také prostřednictvím vkladomatu Komerční banky nebo Monety. Velkou výhodou této sdílené sítě je, že i vklady přes přístroje dalších zapojených bank jsou pro klienta zdarma – tedy za stejných podmínek, jako když vkládá přes přístroj vlastní banky.
Do nového projektu „plateb na kartu“, který má odstartovat letos v červnu, by se vedle České spořitelny, ČSOB a Raiffeisenbank mohly později zapojit i některé další banky. Novinka vzniká jako otevřené řešení. Zajímavá může být především pro banky, které nemají vlastní síť bankomatů (vkladomatů) nebo hotovostní pokladny na pobočkách.
Kromě zmíněných bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Moneta, UniCredit a Air Bank) provozují síť bankomatů s vkladovou funkcí ještě Fio banka a prostřednictvím partnera také mBank. Podle informací webu Peníze.cz se tyto dvě banky do společných projektů zatím nezapojí.
Fio má navíc výhodu hotovostních pokladen na všech svých pobočkách. Pokladny na všech pobočkách dál drží také Creditas. Naopak Moneta, která dosud také měla pokladny na všech pobočkách, je letos na desítkách míst ruší.
Podrobnosti k projektu Vklad na kartu jsme přinesli po jeho oficiálním představení 4. června.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku Aktuálně.cz,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem