UniCredit Bank se připravuje na spuštění okamžitých plateb. Vyplývá to z oznámení o chystané změně obchodních podmínek a sazebníku od 10. prosince.
Okamžité platby by mohly odstartovat na přelomu roku, upřesnil mluvčí Petr Plocek na dotaz webu Peníze.cz. Přesný termín banka včas oznámí, dodal.
UniCredit Bank zatím není zapsaná mezi účastníky okamžitých plateb v systému CERTIS při České národní bance. Až tam bude, potrvá zřejmě ještě několik týdnů, než se testování překlopí do ostrého provozu. Podobně postupovaly i další banky v minulosti. Obvykle pak spustily nejdříve příchozí a s mírným odstupem i odchozí platby.
Stejně jako u skoro všech bank, které okamžité platby zprovoznily už dříve, budou také v UniCredit bez příplatku. Chystaná změna ceníku nepočítá se zavedením speciálního poplatku. Klienti je tedy odešlou za stejných podmínek jako standardní elektronickou platbu, která je v rámci balíčků běžných účtů zdarma.
UniCredit je poslední z větších tuzemských bank, která okamžité platby dosud neumí. Standardní převod peněz do jiné banky sice oproti dřívějšku v posledních letech zrychlila, nicméně stále může trvat i několik hodin, v krajním případě dorazí peníze až následující pracovní den.
Za konkurencí má UniCredit už několikaleté zpoždění. Revoluci v posílání peněz z účtu na účet v Česku odstartovala 20. listopadu 2018 Česká spořitelna, když okamžité platby spustila v pilotním provozu za vysoký poplatek 125 korun. V ostrém provozu s nimi jako první přišla začátkem 1. února 2019 Air Bank, zpočátku s korunovým příplatkem oproti standardnímu převodu. V únoru je pak naostro nabídla i Česká spořitelna – už bez příplatku. Jako třetí se v dubnu přidala Creditas.
Hlavní vlna přišla ve druhém pololetí roku 2019: postupně se připojily Komerční banka, PPF banka, Raiffeisenbank, ČSOB, Moneta a Fio. Pak se ještě přidaly Equa, mBank, Oberbank, v červnu 2021 J&T, od února 2023 Multitude Bank (dřívější Ferratum Bank, specializující se na spotřebitelské úvěry). Jako zatím poslední se do systému od loňského listopadu zapojila nová Partners Banka. Okamžité platby tak v současnosti umožňuje čtrnáct bank (Equa je teď součástí Raiffeisenbank).
Rychlé převody neuměly ani některé menší banky, které už ale na trhu skončily: Sberbank, Hello bank a Max banka (dříve Expobank CZ). Poslední z nich přešla od letošního 1. října pod Creditas – díky tomu mohou okamžité platby nově odesílat a přijímat také klienti s účty bývalé Max banky. Jako jediná retailová banka bez okamžitých plateb tak zůstane Trinity, která klientům zatím nenabídla ani platební karty nebo mobilní aplikaci.
Do systému okamžitých platech se nezapojily stavební spořitelny nebo Hypoteční banka – i když jsou součástí bankovních skupin, které okamžité platby nabízejí.
Okamžitá platba dorazí do jiné banky prakticky hned. A to i v noci, o víkendu nebo během svátku. V zásadě nestojí nic víc v porovnání se standardním převodem, korunový příplatek vybírá jen mBank. Oproti tomu platby prioritní, expresní nebo urgentní – navzdory svému názvu – zas tak rychle nepřijdou, přesto jsou mnohonásobně dražší než běžná platba.
Vedle okamžitých plateb v rámci Česka se teď UniCredit chystá spustit také okamžité SEPA převody, tedy převody eur v Evropské unii a v dalších zemích Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island a Lichtenštejnsko).
Okamžité SEPA platby v eurech poskytují v Česku zatím tři klasické banky. Už od druhé poloviny roku 2020 je umožňuje tuzemská Oberbank (prostřednictvím své rakouské centrály), v květnu 2023 se přidala J&T Banka a letos v květnu Fio. V lednu 2022 oznámila start okamžitých SEPA plateb také nebankovní společnost Fairplay Pay, která ale loni přišla o licenci od České národní banky. Pro české klienty jsou okamžité SEPA platby dostupné i v aplikacích Revolut nebo Wise.
Postupně se budou muset přidávat i další banky. Evropská komise totiž chce, aby okamžité SEPA platby byly povinné.
Petr Kučera
Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem