Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné
29. 11. 2023 | Olga Skalková

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.
Zdroj: Shutterstock
Kompletní údaje k běžné platební kartě už umějí ukázat mobilní aplikace pěti bank. K Air Bank, ČSOB, mBank a Monetě se teď přidala Raiffeisenbank.
V detailu karty si klienti mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC kód – tedy všechny informace potřebné pro platby na internetu. Všechny citlivé údaje se samozřejmě zpřístupní až po zadání ověřovacích údajů k aplikaci – stejně jako třeba při zadávání plateb.
Kdy se taková možnost může hodit? Při placení na internetu, když z nějakého důvodu nemáte u sebe kartu v klasické plastové podobě. Například když pro placení – hlavně u terminálů v prodejnách – používáte mobilní platby Apple Pay, Google Pay nebo chytré hodinky, ale narazíte na e-shop, který takové platby ještě neumí zpracovat a chce, abyste napsali čísla z karty. Zmíněné aplikace pro NFC platby totiž kompletní údaje ke kartě neukážou.
Taková možnost se hodí i v situaci, kdy si založíte nový účet nebo první kartu k němu. Nemusíte pak čekat několik dnů, než vám banka vyrobí a doručí plastovou kartu – můžete začít platit na internetu hned díky tomu, že všechny potřebné údaje ke kartě hned najdete v aplikaci.
A je to také základ pro to, aby banky mohly dát klientům na výběr, jestli vůbec trvají na výrobě a doručení plastové karty. Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – zatím nabízí jen ČSOB a částečně Česká spořitelna a mBank, další banky ji teprve chystají.
Kompromisní řešení zvolila Max banka. Její aplikace od letošního ledna ukáže i samotné číslo karty a údaje o její platnosti. Neukáže ale třetí z potřebných údajů – kód CVC. Když si ho klient nepamatuje, musí mít tedy stejně u sebe plastovou kartu.
Všechny banky už klientům nabízejí jinou praktickou službu: nechat si ukázat v mobilní aplikaci PIN k platební kartě, když ho zapomenou. Samozřejmě: až po ověření.
V některých bankách může klient používat speciální virtuální kartu, která nemá plastové dvojče. Creditas nabízí zájemcům samostatnou kartu pro platby na internetu a mobilní platby. Je sice také navázána k běžnému účtu, ale má odlišné údaje než standardní (hlavní) karta. V elektronickém bankovnictví České spořitelny si zájemci mohou vytvořit kartu pro jednorázový nákup na internetu – po každém použití přestanou její údaje platit. Jako předplacená karta pak funguje eKarta od mBank: není přímo propojená s běžným účtem, ale lze si na ní jednoduše peníze z účtu přeposílat (dobíjet).
Sdílejte článek, než ho smažem