Číslo karty už umí ukázat i George České spořitelny

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 2. 8. 2023
Číslo karty už umí ukázat i George České spořitelny
Ilustrační George
Zdroj: Česká spořitelna

Kompletní údaje k platebním kartám už umí ukázat i elektronické bankovnictví George od České spořitelny.

V detailu karty v internetovém bankovnictví nebo mobilní aplikaci si klienti mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC kód – tedy všechny informace potřebné pro platby na internetu.

Všechny citlivé údaje se samozřejmě zpřístupní až po zadání ověřovacích údajů k aplikaci – stejně jako třeba při zadávání plateb.

Spořitelna je šestou bankou, která takové údaje klientům ukáže. Už dříve to nabídly aplikace Air Bank, ČSOB, mBank a Monety, letos na jaře se přidala Raiffeisenbank.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kdy se taková možnost může hodit? Při placení na internetu, když z nějakého důvodu nemáte u sebe kartu v klasické plastové podobě. Například když pro placení – hlavně u terminálů v prodejnách – používáte mobilní platby Apple PayGoogle Pay nebo chytré hodinky, ale narazíte na e-shop, který takové platby ještě neumí zpracovat a chce, abyste napsali čísla z karty. Zmíněné aplikace pro NFC platby totiž kompletní údaje ke kartě neukážou.

Taková možnost se hodí i v situaci, kdy si založíte nový účet nebo první kartu k němu. Nemusíte pak čekat několik dnů, než vám banka vyrobí a doručí plastovou kartu – můžete začít platit na internetu hned díky tomu, že všechny potřebné údaje ke kartě hned najdete v aplikaci.

A je to také základ pro to, aby banky mohly dát klientům na výběr, jestli vůbec trvají na výrobě a doručení plastové karty. Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – zatím nabízí jen ČSOB, částečně také Česká spořitelna (nově i u kreditních karet) a mBank, další banky ji teprve chystají.

Kompromisní řešení zvolila Max banka. Její aplikace od letošního ledna ukáže i samotné číslo karty a údaje o její platnosti. Neukáže ale třetí z potřebných údajů – kód CVC. Když si ho klient nepamatuje, musí mít tedy stejně u sebe plastovou kartu.

Které banky ukážou údaje k hlavní platební kartě v mobilní aplikaci?

 • Air Bank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • mBank
 • Moneta
 • Raiffeisenbank

Které banky zatím neumí ukázat číslo hlavní karty v aplikaci?

 • Banka Creditas
 • Fio banka
 • Komerční banka (zatím ani v nové aplikaci KB+)
 • Max banka (ukáže sice samotné číslo a expiraci, ale ne CVC kód)
 • UniCredit
 • Trinity Bank (nemá ani karty, ani aplikaci)

Všechny banky už klientům nabízejí jinou praktickou službu: nechat si ukázat v mobilní aplikaci PIN k platební kartě, když ho zapomenou. Samozřejmě: až po ověření.

V některých bankách může klient používat speciální virtuální kartu, která nemá plastové dvojče. Creditas nabízí zájemcům samostatnou kartu pro platby na internetu a mobilní platby. Je sice také navázána k běžnému účtu, ale má odlišné údaje než standardní (hlavní) karta. V elektronickém bankovnictví České spořitelny si zájemci mohou vytvořit kartu pro jednorázový nákup na internetu – po každém použití přestanou její údaje platit. Jako předplacená karta pak funguje eKarta od mBank: není přímo propojená s běžným účtem, ale lze si na ní jednoduše peníze z účtu přeposílat (dobíjet).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

14. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.