Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 1. 2023
Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Zdroj: Shutterstock

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

„Doposud jsme platby monitorovali a posuzovali jejich soulad s platnými sankčními předpisy, ale vzhledem k vývoji situace na Ukrajině a po dalších zpřísňujících opatřeních jsme se rozhodli ukončit jejich provádění,“ píše Raiffeisenbank v dnešním oznámení.

Příchozí platby z Ruska a Běloruska bude Raiffeisenbank dál přijímat, pokud nejsou v rozporu s platnými sankčními předpisy a sankční politikou banky.

„Pokud bance či klientovi hrozí nějaký druh újmy nebo by banka porušila povinnost jednat obezřetně, je oprávněna pokyn ke smlouvě či platební příkaz neprovést,” říká Tereza Kaiseršotová, mluvčí Raiffeisenbank.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„U plateb do Ruska nebo Běloruska může být takovým podezřením na újmy například to, že banka nemůže ovlivnit další přeposlání peněz sankcionovaným osobám nebo jejich využití pro sankcionovaný účel, a provedením transakce tak fakticky porušit mezinárodní sankce,“ dodává mluvčí.

Připomíná, že Raiffeisenbank nad rámec legislativních povinností uplatňuje platební embargo už delší dobu i na další země, jakými jsou například Írán, Afghánistán, Súdán nebo Sýrie. Po ruském zabrání části východoukrajinského území platí zákaz příchozích a odchozích plateb také pro anektované oblasti Krymu, Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu.

Česká Raiffeisenbank patří do rakouské skupiny Raiffeisen Bank International (RBI). Ta čelí kritice kvůli tomu, že po ruském útoku na Ukrajinu neodešla z ruského trhu jako většina dalších velkých společností.

„Členové vedení i zaměstnanci Raiffeisenbank ruskou agresi opakovaně odsoudili a od začátku války stojí na straně Ukrajiny, což prokazují finanční, materiální i morální podporou ukrajinských uprchlíků nejen v České republice. Samozřejmostí je pro banku také uplatňování všech relevantních mezinárodních sankcí,“ připomíná mluvčí.

Jako první v Česku přestala od začátku letošního roku posílat odchozí platby do Ruska a Běloruska Moneta Money Bank. Ostatní tuzemské banky je zatím plošně nezrušily, ale zdůrazňují, že dodržují platné sankce. Transakce kontrolují přísněji i vzhledem k interním předpisům.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

14. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Partners Financial Services