Raiffeisenbank zavede denní limity pro odchozí platby

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2023 | 5 komentářů
Raiffeisenbank zavede denní limity pro odchozí platby

Zdroj: Ioannis7 / Shutterstock.com

Raiffeisenbank zavede denní limity pro odchozí transakce z internetového a mobilního bankovnictví. Důvodem je zvýšení bezpečnosti online plateb. Novinka je součástí chystané změny obchodních podmínek od 10. května.

Naprostou většinu klientů by zavedení těchto limitů nemělo v praxi nijak omezit. Naopak: na rozdíl od dosavadního stavu získají možnost, aby si limity odchozích plateb nastavili (a případně i měnili) podle svého uvážení – podobně, jako to už funguje u nastavení platebních karet.

Běžným klientům z řad fyzických osob nastaví banka pro začátek limit 300 tisíc korun denně, upřesnila webu Peníze.cz. Zájemci si ho budou moct přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci snadno změnit, a to až do výše dvou a půl milionu korun.

Klienti privátního bankovnictví dostanou výchozí limit pět milionů denně, elektronicky si ho mohou zvýšit až do stropu 15 milionů. Ještě vyšší limity budou pro podnikatele a menší firmy, podrobně to ukazuje tabulka.

Limity Raiffeisenbank pro odchozí platby

Skupina klientůNastavený limitMožné navýšení elektronicky
Fyzické osoby300 000 Kč2 500 000 Kč
Privátní bankovnictví (FWR)5 000 000 Kč15 000 000 Kč
Podnikatelé a malé firmy5 000 000 Kč30 000 000 Kč
Korporátní bankovnictvíbez limitubez limitu
Zdroj: Raiffeisenbank

Do denního limitu se budou počítat platební příkazy zadané přes internetové nebo mobilní bankovnictví (a takzvané nepřímo dané platební příkazy). Nepočítají se platby kartou, převody mezi vlastními účty klienta, úhrady závazků vůči bance a dalším členům skupiny Raiffeisen nebo platby, jejichž příjemce je státní instituce.

Podobné limity na odchozí transakce už dříve zavedla většina dalších bank v Česku. Mezi těmi většími zůstává výjimkou Fio: maximální výši platby zadané v elektronickém bankovnictví nijak neomezuje; pokud si to však klient přeje, může si limit nastavit (denní, týdenní nebo i měsíční) na kterékoliv pobočce.

Například ČSOB má při ověření plateb přes mobilní aplikaci Smart klíč přednastavený denní limit 50 tisíc, klient si ho může elektronicky zvýšit na 300 tisíc, nad tento strop musí zavolat nebo osobně přijít do banky – maximální limit je pak pět milionů. Při ověřování přes SMS kód je strop nižší, naopak vyšší je při použití certifikátu na čipové kartě.

Jde na běžných účtech ušetřit? Ano!

Vyberte si účet s výhodnějšími podmínkami a ušetřete až pár stovek měsíčně. Ať jste podnikatel, soukromá osoba nebo student.

Běžní klienti České spořitelny si mohou denní limit zvýšit elektronicky přes George až na jeden milion korun. Moneta umožňuje nastavit si jak denní, tak týdenní limit: denní je standardně 50 tisíc, elektronicky si ho lze zvýšit do dvou milionů; týdenní limity mohou být neomezené.

Air Bank má základní denní limit 300 tisíc odděleně pro internetové i mobilní bankovnictví, bez návštěvy pobočky si ho lze zvýšit až na pět milionů. A například Komerční banka nastavuje základní limit na pobočce, elektronicky si ho může klient zvýšit pouze dočasně (na jeden den), případnou trvalou změnu je potřeba zařídit na pobočce.

Raiffeisenbank podle nových obchodních podmínek může jednostranně snížit denní limit až na nulu, pokud dojde k „důvodnému závěru o existenci rizika vzniku škody na straně klienta“. O takovém opatření pak klienta bude informovat. Podobnou pojistku mají také další banky, kromě odchozích transakcí je běžná hlavně u platebních karet.

Když už jsme u karet: na jejich dosavadním nastavení v Raiffeisenbank se nic nemění. Klient si tedy dál může určit a měnit jejich týdenní limity – ne denní. Na týdenní limity přešli loni v listopadu i bývalí klienti Equa bank, která předtím umožňovala denní nastavení.

Limity pro platby kartou

bankamožnost nastavení limitu
Česká spořitelnadenní
ČSOBtýdenní
Komerční bankatýdenní
Raiffeisenbanktýdenní
Monetadenní
Fio bankadenní i týdenní
Air Banktýdenní
UniCreditdenní
mBankdenní
Hello bankdenní
Creditastýdenní
Trinity Banknemá karty
Max bankatýdenní
Zdroj: Peníze.cz (možnosti nastavení v elektronickém bankovnictví)

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

24. 5. 2023 | Olga Skalková

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

Naprostá většina bankomatů v Česku už nabízí bezkontaktní výběry mobilem nebo hodinkami. Jenže: Když si chcete do stejného přístroje vložit hotovost na účet, často neuspějete bez plastové... celý článek

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

22. 5. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

Po tuzemské Oberbank spustila okamžité SEPA platby také J&T Banka. Jako třetí by se mohla přidat Fio banka.

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

17. 5. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

Akce se týká klientů, kteří bankovní identitu nepoužili v posledních 14 měsících vůbec nevyužili, a to ani k přihlášení do elektronického bankovnictví. Z konkurenčních bank nevyloučila... celý článek

Fio rozšiřuje bankovní identitu. Prokážete se i firmám

15. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Fio rozšiřuje bankovní identitu. Prokážete se i firmám

Klienti Fio banky už můžou využívat bankovní identitu nejen pro komunikaci se státní správou, ale taky s komerčními subjekty, oznámila dnes banka. Mezi firmy, u kterých člověk může... celý článek

Spotify na rok zdarma, láká banka při založení účtu

10. 5. 2023 | Petr Kučera

Spotify na rok zdarma, láká banka při založení účtu

Lidé, kteří si založí nový běžný účet v UniCredit Bank, mohou zdarma získat roční členství Spotify Premium. Akce ve spolupráci se společností Visa platí při založení účtu do konce letošního... celý článek