Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 22. 5. 2023 | 2 komentáře
Po tuzemské Oberbank spustila okamžité SEPA platby také J&T Banka. Jako třetí by se mohla přidat Fio banka.
Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

Zdroj: Shutterstock

Okamžité SEPA platby v eurech v Česku poskytují už dvě banky. Nově je spustila J&T Banka. „Klientům je nabízíme od 2. května,“ potvrdila webu Peníze.cz mluvčí Monika Veselá.

Už od druhé poloviny roku 2020 umožňuje okamžité SEPA platby tuzemská Oberbank. Od ledna 2022 je nabízí nebankovní společnost Fairplay Pay.

Rozdíl oproti standardním převodům je podobný, jako už známe z okamžitých plateb v korunách mezi tuzemskými bankami: peníze se převedou prakticky ihned, a to kdykoliv – tedy i v noci, o víkendu nebo o svátcích.

Z dalších bank je nejblíže spuštění okamžitých plateb v eurech Fio. Počítá s nimi v nových obchodních podmínkách a objeví se také v novém sazebníku, přestože budou bez poplatku.

Přes Slovensko nebo Rakousko

Jako první banka v Česku nabídla okamžité SEPA platby od druhé poloviny roku 2020 Oberbank. „Dnes patři už k zavedeným produktům,“ říká mluvčí Monika Heiserová. Tuzemská pobočka se do evropského platebního systému SEPA Instant Credit Transfer (zkráceně SCT Inst) zapojila prostřednictvím své mateřské rakouské banky.

První finanční institucí, která se na seznamu SCT Inst objevila přímo s napojením z Česka, se v lednu 2022 stala nebankovní společnost Fairplay Pay.

Tuzemská J&T Banka teď spustila okamžité SEPA platby díky zapojení její slovenské pobočky do schématu okamžitých plateb, které zajišťuje Národní banka Slovenska pro převody mezi slovenskými bankami. Prostřednictvím evropského systému SCT Inst umožňuje okamžité europlatby i do bank v rámci prostoru SEPA.

Oblast SEPA zahrnuje členské státy Evropské unie a některé další země (Velká Británie, Island Švýcarsko, Norsko, Monako, San Marino a Vatikán). Podmínkou okamžitého převodu samozřejmě je, aby ho umožňovala také banka příjemce.

J&T odesílá okamžité SEPA platby do maximální výše 100 tisíc eur pro fyzické i právnické osoby. „U příchozích plateb limit nemáme, záleží to na bance odesílatele,“ upřesňuje mluvčí Monika Veselá. Limit 100 tisíc eur pro jednotlivou platbu je nicméně maximem i podle společných pravidel systému SCT Inst.

Fyzické osoby mohou odesílat okamžité SEPA platby z J&T Banky bez poplatku, právnické osoby podle současného sazebníku zaplatí tři koruny.

Hledáte cestovní pojištění na míru? Poradíme!

Najděte cestovní pojištění podle svých představ, ať na pracovní cestu nebo dovolenou. Sjednáte i v den odjezdu sobě i ostatním.

Z dalších bank působících v Česku je nejblíže spuštění okamžitých plateb v eurech Fio. Zařadila už je do nových obchodních podmínek, o nichž v minulém týdnu informovala klienty. Datum jejich spuštění ale zatím nelze uvést, říká mluvčí Jakub Heřmánek. Interní přípravy jsou podle něj hotové a čeká se jen na termín testování v Národní bance Slovenska.

I česká Fio banka se totiž do okamžitých europlateb zapojí přes svou banku na Slovensku – a ta je dosud nespustila. Testování v tamní centrální bance může trvat týdny, ale i měsíce, upozorňují slovenská média s tím, že záleží na připravenosti konkrétní banky.

„Až okamžité platby v eurech spustíme na Slovensku, chystáme se je začít nabízet i českým klientům. Stejně jako nyní mohou klienti na Slovensku využívat okamžité platby v českých korunách zdarma, budou eurové okamžité platby zdarma i pro klienty v Česku,“ upřesňuje Heřmánek.

„Maximální limity pro okamžité europlatby budou v přepočtu na české koruny stejné, jako máme pro tuzemské korunové okamžité platby. Tedy pro jednotlivou platbu do ekvivalentu 100 tisíc korun, souhrnný denní limit je 400 tisíc korun,“ dodává Heřmánek.

Budou povinné pro všechny?

Klienti dalších retailových bank v Česku se okamžitých europlateb zřejmě v dohledné době nedočkají. Banky zatím teprve zvažují jejich přípravu, nebo chtějí počkat na jejich větší rozšíření v Evropě. Případně je spustí, až začnou být povinné.

Kvíz

Zdroj: Shutterstock

Kdy přestaly platit desetníky a kdy padesátníky? Na jaké oko neviděl Žižka na československých bankovkách? Od kdy jsme měli tříkorunové mince? 

Vyznáte se v korunách? Ukažte, co všechno víte!

„Rádi bychom implementovali okamžité SEPA platby v eurech pro celou skupinu mBank, proto bychom rádi připravili globální řešení pro mBank v Česku, Polsku i na Slovensku. Toto řešení vyžaduje náročnou provozní a technickou přípravu, proto zavedení takových plateb momentálně intenzivně analyzujeme a o jejich implementaci na český trh budeme včas informovat,“ říká Kristýna Dolejšová, mluvčí české mBank.

„Zatímco většina bank v Česku umí okamžité platby přijímat i odesílat, podstatná bank v Evropě to zatím nezavedla. Jakmile se situace změní, budou české banky okamžité platby v eurech také implementovat,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Podle mluvčí Komerční banky Šárky Nevoralové už na toto téma běží intenzivní debata s mateřskou Société Générale. „Okamžité převody v eurech budeme realizovat až podle zákonných požadavků, nicméně termíny ještě známy nejsou,“ říká. Podobně reagovaly ČSOB i Moneta. Také další banky jako například Raiffeisenbank či Creditas uvedly, že aktuálně tuto službu nepřipravují.

Evropská komise loni přišla s návrhem, aby banky začaly SEPA platby povinně převádět okamžitě. Tato povinnost se má týkat nejen bank v eurozóně (s eurem jako společnou měnou), ale také bank z členských zemí EU, které mají vlastní měnu. Projednávání návrhu v unijních institucích ještě neskočilo a definitivní výsledek je tak stále nejasný.

„Novela nařízení SEPA je stále v procesu projednávání, nic nebylo uzavřeno a rozhodnuto. Nejsem schopen říct, jaká povinnost z ní bude vyplývat pro banky v Česku,“ říká Tomáš Hládek, gestor pro platební styk České bankovní asociace.

Podle současných unijních pravidel musí banky zajistit připsání standardní SEPA platby na účet příjemcovy banky v režimu D+1. To znamená, že peníze odepsané z účtu klienta například v pondělí musí být převedeny na účet jiné banky nejpozději následující pracovní den, což je úterý. Víkendy nebo svátky mohou převod dál zdržet. Některé banky už dokáží provést i standardní platbu rychleji. Když klient zadá příkaz do určeného termínu, převedou peníze na účet banky příjemce ve stejný den, a bez příplatku.

Fotogalerie: Nejlepší bankovky roku

Podívejte se, kdo uspěl ve světové soutěži Banknote of the Year.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro23,745+0,03 Kč
Americký dolar22,219+0,14 Kč
Britská libra27,482+0,01 Kč
Švýcarský frank24,413-0,06 Kč
Turecká lira1,072-0,01 Kč

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

29. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

Všechny banky ze skupiny UniCredit budou používat platební karty značky Mastercard. „Jedná se o první případ, kdy velká obchodní banka zavádí v Evropě strategii, jež v takovémto rozsahu... celý článek

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

24. 5. 2023 | Olga Skalková

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

Naprostá většina bankomatů v Česku už nabízí bezkontaktní výběry mobilem nebo hodinkami. Jenže: Když si chcete do stejného přístroje vložit hotovost na účet, často neuspějete bez plastové... celý článek

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

17. 5. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

Akce se týká klientů, kteří bankovní identitu nepoužili v posledních 14 měsících vůbec nevyužili, a to ani k přihlášení do elektronického bankovnictví. Z konkurenčních bank nevyloučila... celý článek

Fio rozšiřuje bankovní identitu. Prokážete se i firmám

15. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Fio rozšiřuje bankovní identitu. Prokážete se i firmám

Klienti Fio banky už můžou využívat bankovní identitu nejen pro komunikaci se státní správou, ale taky s komerčními subjekty, oznámila dnes banka. Mezi firmy, u kterých člověk může... celý článek

Partners Financial Services