Komerčka omezí karty i vkladomaty. Přejde na nový systém

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 11. 2022
Komerčka omezí karty i vkladomaty. Přejde na nový systém

Zdroj: KB

Komerční banka od čtvrtka 10. do pondělí 14. listopadu dočasně omezí některé služby. Týká se to všech platebních karet (včetně dětských) a také například sjednání cestovního pojištění. Důvodem je vylepšování systému.

Největší omezení postihne vkladomaty: od 11. do 14. listopadu nebudou vklady do bankomatů Komerční banky vůbec dostupné. „Očekáváme, že během pondělí 14. 11. začnou vklady do bankomatu zase normálně fungovat,“ píše banka klientům.

Platby kartou v kamenných obchodech, na internetu nebo výběry hotovosti z bankomatů budou v zásadě fungovat bez omezení. Může však dojít ke krátkodobým výpadkům. Během aktualizace systému platebních karet budou krátkodobě omezeny také některé služby na pobočkách, po telefonu i online.

Komerční banka proto klientům doporučuje, aby si ideálně během dneška – před 10. listopadem – nastavili dostatečné limity na kartě pro platby i výběry hotovosti, a to i případným disponentům. Kdo má kartu obvykle zamčenou, měl by si ji včas odemknout. Klienti by si také měli povolit platby kartou po internetu, pokud je standardně mají zablokované. „Ujistěte se také, že si pamatujete svůj PIN,“ připomíná banka.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Díky velké aktualizaci má banka přejít na nový, bezpečný a moderní systém platebních karet. Slibuje větší stabilitu a méně výpadků. Přidá také nové funkce, které KB dosud nenabízela – například nastavit samostatný limit i pro platby kartou na internetu (po zprovoznění v nové verzi mobilního nebo internetového bankovnictví).

Omezení služeb Komerční banky

SlužbaPobočka/bankomatKontaktní centrum

Internet. bankovnictví a mobilní aplikace (MojeBanka, Mobilní banka)

KB doporučuje
Sjednání debetní karty

od 11. 11.

(17:00)

od 11. 11. (17:00)

od 9. 11.

(18:00)

Sjednejte si kartu dopředu nebo po 14. 11.
Sjednání kreditní karty

od 9. 11.

(20:00)

od 4. 11. 

od 8. 11.

(17:00)

Sjednejte si kartu dopředu nebo po 14. 11.
Úpravy parametrů karty

od 10. 11.

(13:00)

od 10. 11. (13:00)

od 10. 11.

(13:00)

Nastavte si svou kartu dopředu nebo po 14. 11.
Sjednání dalších služeb (Moje cestovní pojištění a Asistenční služby pro cyklisty)

od 9. 11.

(19:00)

od 9. 11. (19:00)

od 9. 11.

(19:00)

Pokud plánujete jet do zahraničí a chcete se pojistit, můžete nejpozději do 9. 11. do 19:00. Hlášení pojistných událostí není omezeními dotčeno.
Vklady do bankomatů

od 11. 11.

(20:00)

  Peníze vkládejte mimo dobu omezení.
Změna PIN na bankomatu

Od 10. 11.

(12:00)

  PIN měňte mimo dobu omezení.
Obnovení KB klíče/hesla

Od 12. 11.

(20:00)

  Proveďte mimo dobu omezení.
Platby na kartu

Od 10. 11.

(20:00)

  Proveďte mimo dobu omezení.
Digitalizace karty včetně walletu  

od 10. 11.

(13:00)

Digitalizace půjde přes wallety poskytovatelů (Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay). Mohou ale nastat krátkodobé výpadky.
Zdroj: KB

Vylepší se také služba nabízející vlastní design karty pod názvem MojeKarta. Komerční banka ji kvůli přechodu na nový systém dočasně pozastavila už od začátku října (s výjimkou dětských Junior karet). „V novém systému bude proces výběru designu ve službě MojeKarta jednodušší,“ avizuje.

Rozhovor

Zdroj: Shutterstock

Dostupnější bankomaty, platby na číslo mobilu, nové mobilní a internetové bankovnictví, ale i méně poboček s pokladnou. O chystaných novinkách jsme v srpnu mluvili s Miroslavem Hiršlem, členem představenstva KB a vrchním ředitelem retailového bankovnictví.

Komerčka chystá nový bankovní systém. Rozhovor o nejbližších plánech

Platebních karet se týká i změna ceníku od 1. listopadu – ovšem pouze těch, jejichž cena není součástí vedení účtu (nejsou tedy zdarma v rámci paušálu, ale klient si za ně platí samostatně):

Dosavadní roční poplatek se mění na měsíční, současně stoupne. Například kreditní karta World Elite nově stojí 550 korun měsíčně – to je o 110 korun ročně víc než dosud. A třeba debetní Embosovaná karta teď samostatně přijde na 35 korun měsíčně – o třicet korun za rok víc než dosud. U dříve sjednaných karet začne KB účtovat měsíční poplatek až po skončení předplaceného ročního období. 

Komerční banka také připomíná, že novou kartu (po konci její dosavadní platnosti) bude doručovat na kontaktní adresu, kterou u klienta eviduje, nebo na adresu jeho trvalého bydliště. Na telefonní číslo, které u něj eviduje, zašle PIN ke kartě nebo také údaje pro platby po internetu (3D Secure) bez aplikace. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

14. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Partners Financial Services