Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 18. 8. 2022 | 2 komentáře
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské časy internetového bankovnictví. Peníze.cz byly u toho!
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Zdroj: Shutterstock

První internetové bankovnictví v Česku spustila Expandia banka v roce 1998. To jméno vám možná dneska moc neřekne – asi největší popularitu pak zažila pod názvem eBanka, který jasně vyjadřoval, jaké bankovnictví chce budovat a na jaké klienty mířit. Cestičku ostatním prokopala, ale nakonec ji čekal osud mnoha průkopníků: Česko na ni ještě nebylo připraveno. Nevydělávala, strategii čistě nebo převážně internetové banky začala opouštět, začala budovat pobočky a nakonec ji v polovině „nultých“ let spolkla Raiffeisenbank.

V roce 2002 už s internetbankingem tak nějak počítali všichni. Ne že by ho všichni měli, ale když Peníze.cz sestavily porotu, aby internetové bankovnictví českých bank zhodnotila, měla před sebou desatero aplikací bank – včetně těch největších.

Internetové bankovnictví v té době ještě nebyla základní služba, něco, co automaticky a neodmyslitelně patří k běžnému účtu. Proto taky naše porota nehodnotila jen vzhled a funkčnost internetbankingu, ale zvlášť taky jeho cenu. Zadarmo to rozhodně nebylo. A při listování hodnocením jednotlivých bank si můžete všimnout, že těch věcí, co nebyly zadarmo, bylo víc. Běžně se platilo například za odchozí platby, za vedení účtů a podobně.

Internetové bankovnictví taky znamenalo nutnost stahovat si do počítačů zabezpečovací certifikáty, které si pak člověk stahoval na paměťové médium zvané disketa, případně vypaloval na CD, protože tenkrát ke standardní výbavě počítačů patřila čtečka kompaktních disků.

Pojďte si tu dobu připomenout v obrázcích a v komentářích porotců tehdejší soutěže o nejlepší internetbanking. Zařazeny byly Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Union banka, Živnostenská banka. Česká spořitelna a eBanka měly trochu pech, nedlouho po vyhlášení výsledků představily nové internetové bankovnictví. Mrzet to muselo asi zvlášť Spořku, která v hodnocení skončila poslední. eBanka byla první i tak. 

Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Chcete si přečíst víc? Tady je celkové hodnocení desítky internetových bankovnictví z roku 2002 s rozcestníkem na podrobnější rozbory jednotlivých aplikací:

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+236
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.