Sberbank míří do insolvence, nikdo ji nechtěl koupit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 7. 2022 | 8 komentářů
Sberbank míří do insolvence, nikdo ji nechtěl koupit

Zdroj: Jana Divinová

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Insolvenční návrh na sebe podala sama Sberbank prostřednictvím likvidátorky Jiřiny Lužové. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Likvidátorka, kterou na jaře jmenoval soud na návrh České národní banky, se předtím neúspěšně pokusila prodat aktiva Sberbank konkurenčním bankám. Podle dostupných informací se o ně zajímalo několik bank (Česká spořitelna, Air Bank nebo ČSOB), nakonec ale v řádném termínu žádnou oficiální nabídku nepodaly.

Místo likvidace tak Sberbank míří do insolvence. Už na konci dubna jí ČNB odebrala bankovní licenci kvůli tomu, že Sberbank nebyla od 25. února schopna plnit své závazky vůči klientům. Zhoršení likvidity způsobil významný odliv klientských vkladů v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem. Výplatu náhrad pojištěných vkladů začal Garanční systém finančního trhu už 9. března.

Vzpomínáte?

Zdroj: Zuno

Vydejte se s námi do nedávné historie. Zavzpomínáme hlavně na banky, které tu byly – a už nejsou.

Banky, které zmizely. Kvíz pro pamětníky

Sberbank v insolvenčním návrhu napsala, že se nachází v úpadku, a to v obou jeho formách, tedy platební neschopnosti i předlužení, neboť má více věřitelů a má peněžité závazky, které není schopna plnit. Souhrn závazků ke konci června převyšovala hodnotu majetku přibližně o 151 milionů korun a ke konci července budou závazky převyšovat majetek o přibližně 605 milionů.

„Pokud by úvěrové portfolio nemohlo být zpeněženo, věřitelům vznikne značná újma, protože by míra jejich uspokojení byla velmi pravděpodobně značně nižší, když úvěrové portfolio je zdaleka nejhodnotnějším aktivem dlužníka,“ píše Sberbank. Úvěrové portfolio musí být podle návrhu zpeněženo do 12. prosince 2022, protože po tomto datu hrozí, že banka už nebude mít kvůli americkým sankcím mít přístup do svého hlavního bankovního systému a dalších nepostradatelných systémů.

Kvůli rychlému prodeji úvěrového portfolia je podle Sberbank vhodné ustanovit předběžného insolvenčního správce a jmenovat prozatímní věřitelský výbor. Navrhuje, aby se insolvenční správkyní stala dosavadní likvidátorka Jiřina Lužová.

„Případní zájemci o koupi úvěrového portfolia si museli jednoduše spočítat, že pro ně bude výhodnější počkat, až bývalá banka spadne do insolvenčního řízení. V něm bude případný nákup vybraných aktiv výhodnější,“ komentuje vývoj advokát a insolvenční správce Jan Langmeier.

Zatímco v likvidaci jsou závazky společnosti vůči věřitelům zaplaceny v plném rozsahu, při insolvenci (konkurzu) hrozí, že věřitelé dostanou zpátky jen část pohledávek.


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2022 20:43, Dan

Nemáte pravdu, úvěrové portfolio bude prodáno, podle vyjádření likvidátorky Lužové k zesplatnění nedojde. Upřímně víc věřím člověku, který se likvidací banky zabývá než někomu random v diskuzi na internetu.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 7. 2022 21:33, Lyrik

Kdo ví kde ty prachy jsou, kde mohou být? Dívky je tu během dne, odeslaly do jedné.
Odeslaly do jedné, kopějky do Moskvy. Kdo ví kde ty prachy jsou, kde mohou být? Upřímnou soustrast veškeré firemní klientele.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banka, insolvence, Sberbank

A tohle už jste četli?

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

2. 10. 2022 | Petr Kučera

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

Státní podnik Česká pošta od 1. listopadu zdraží dopisy, poštovní poukázky i službu Balíkovna. Vyplývá to z nového ceníku, který podnik zveřejnil na svém webu.

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Snadné platby Click to Pay nabízí už pětina e-shopů

15. 9. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Snadné platby Click to Pay nabízí už pětina e-shopů

Češi dostávají novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadá opisování čísel z karty.

Z bankovních poboček mizí pokladny. Víc než polovina je už bezhotovostních

15. 9. 2022 | Olga Skalková

Z bankovních poboček mizí pokladny. Víc než polovina je už bezhotovostních

V Česku dál ubývá bankovních poboček s přepážkami na příjem a výdej hotovosti. Takzvané bezhotovostní pobočky nejprve zavedly nízkonákladové banky, stále víc se však prosazují i v těch... celý článek

Máte aplikaci, SMS už nepošleme. ČSOB zpřísní ověření

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Máte aplikaci, SMS už nepošleme. ČSOB zpřísní ověření

Povinný přechod na aplikaci ČSOB Smart klíč se týká jen uživatelů mobilního bankovnictví. Lidem, kteří používají internetové bankovnictví, bude banka SMS dál posílat.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.