Sberbank míří do insolvence, nikdo ji nechtěl koupit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 7. 2022 | 8 komentářů
Sberbank míří do insolvence, nikdo ji nechtěl koupit

Zdroj: Jana Divinová

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Insolvenční návrh na sebe podala sama Sberbank prostřednictvím likvidátorky Jiřiny Lužové. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Likvidátorka, kterou na jaře jmenoval soud na návrh České národní banky, se předtím neúspěšně pokusila prodat aktiva Sberbank konkurenčním bankám. Podle dostupných informací se o ně zajímalo několik bank (Česká spořitelna, Air Bank nebo ČSOB), nakonec ale v řádném termínu žádnou oficiální nabídku nepodaly.

Místo likvidace tak Sberbank míří do insolvence. Už na konci dubna jí ČNB odebrala bankovní licenci kvůli tomu, že Sberbank nebyla od 25. února schopna plnit své závazky vůči klientům. Zhoršení likvidity způsobil významný odliv klientských vkladů v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem. Výplatu náhrad pojištěných vkladů začal Garanční systém finančního trhu už 9. března.

Vzpomínáte?

Zdroj: Zuno

Vydejte se s námi do nedávné historie. Zavzpomínáme hlavně na banky, které tu byly – a už nejsou.

Banky, které zmizely. Kvíz pro pamětníky

Sberbank v insolvenčním návrhu napsala, že se nachází v úpadku, a to v obou jeho formách, tedy platební neschopnosti i předlužení, neboť má více věřitelů a má peněžité závazky, které není schopna plnit. Souhrn závazků ke konci června převyšovala hodnotu majetku přibližně o 151 milionů korun a ke konci července budou závazky převyšovat majetek o přibližně 605 milionů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Pokud by úvěrové portfolio nemohlo být zpeněženo, věřitelům vznikne značná újma, protože by míra jejich uspokojení byla velmi pravděpodobně značně nižší, když úvěrové portfolio je zdaleka nejhodnotnějším aktivem dlužníka,“ píše Sberbank. Úvěrové portfolio musí být podle návrhu zpeněženo do 12. prosince 2022, protože po tomto datu hrozí, že banka už nebude mít kvůli americkým sankcím přístup do svého hlavního bankovního systému a dalších nepostradatelných systémů.

Kvůli rychlému prodeji úvěrového portfolia je podle Sberbank vhodné ustanovit předběžného insolvenčního správce a jmenovat prozatímní věřitelský výbor. Navrhuje, aby se insolvenční správkyní stala dosavadní likvidátorka Jiřina Lužová.

„Případní zájemci o koupi úvěrového portfolia si museli jednoduše spočítat, že pro ně bude výhodnější počkat, až bývalá banka spadne do insolvenčního řízení. V něm bude případný nákup vybraných aktiv výhodnější,“ komentuje vývoj advokát a insolvenční správce Jan Langmeier.

Zatímco v likvidaci jsou závazky společnosti vůči věřitelům zaplaceny v plném rozsahu, při insolvenci (konkurzu) hrozí, že věřitelé dostanou zpátky jen část pohledávek.


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2022 20:43, Dan

Nemáte pravdu, úvěrové portfolio bude prodáno, podle vyjádření likvidátorky Lužové k zesplatnění nedojde. Upřímně víc věřím člověku, který se likvidací banky zabývá než někomu random v diskuzi na internetu.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 7. 2022 21:33, Lyrik

Kdo ví kde ty prachy jsou, kde mohou být? Dívky je tu během dne, odeslaly do jedné.
Odeslaly do jedné, kopějky do Moskvy. Kdo ví kde ty prachy jsou, kde mohou být? Upřímnou soustrast veškeré firemní klientele.

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banka, insolvence, Sberbank

A tohle už jste četli?

Zájem o platby na číslo mobilu překvapil. Přidalo se půl milionu lidí

6. 12. 2023 | Olga Skalková

Zájem o platby na číslo mobilu překvapil. Přidalo se půl milionu lidí

Místo čísla bankovního účtu příjemce stačí, když odesílatel zná číslo jeho mobilního telefonu. Do nové služby Platba na kontakt se během tří týdnů od startu zaregistrovalo skoro půl... celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Partners Financial Services