ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 6. 2022 | 16 komentářů
ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Zdroj: ČSOB

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Při potvrzování transakcí bude vedle jednorázového SMS kódu potřeba zadávat ještě stálé heslo k ČSOB Identitě. „Novinka se týká třeba zadávání plateb v internetovém bankovnictví, zobrazení čísla karty, PINu a podobně. Nevztahuje se na podepisování smluvní dokumentace, změny limitů a některé další transakce,“ upřesnil mluvčí Patrik Madle na dotaz webu Peníze.cz.

Častějšímu zadávání přihlašovacího hesla se klienti vyhnou, pokud začnou používat aplikaci Smart klíč. Tu si lze stáhnout do chytrého mobilu samostatně – nezávisle na „hlavní“ bankovní aplikaci nazvané ČSOB Smart.

Kolik klientů, kteří využívá internetové bankovnictví ČSOB, zatím nepoužívá Smart klíč? „Aplikaci ČSOB Smart klíč využilo prostřednictvím aplikace ČSOB Smart a ČSOB internetového bankovnictví přibližně 81 % uživatelů v období posledních šesti měsíců,“ odpovídá mluvčí.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Stejně jako ostatní banky se i my musíme přizpůsobit evropským pravidlům, která mají zvyšovat bezpečnost elektronických plateb,“ vysvětluje ČSOB klientům s odkazem na unijní směrnici PSD2. Banky musely zavést takzvané silné ověření, založené na dvou různých faktorech. Samotný jednorázový kód formou SMS už podle výkladu Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) nestačí. Zpřísnění mělo původně platit už od poloviny září 2019, evropští regulátoři nakonec tuto povinnost odložili na začátek loňského roku.

Změny v ČSOB

Zdroj: Shutterstock

Klienti ČSOB nebudou moct od července zadávat platební příkazy přes telefonního bankéře. Od poloviny července přijdou i další změny.

Druhá největší banka zruší platby přes telefonní bankovnictví


ČSOB završí propojování dříve samostatných značek, které začala před třemi lety.

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

Od loňského podzimu ČSOB zpřísnila potvrzování online plateb kartou, už nejdou potvrzovat jenom SMS kódem. Klienti, kteří nepoužívají chytrý mobil s aplikací Smart klíč, musí nově zadávat také stálý ePIN. ČSOB byla mezi největšími bankami poslední, která se u starého způsobu potvrzování online plateb kartou zatím obešla bez ePINu nebo podobného stálého kódu. I kvůli tomu letos dostala pokutu od České národní banky kvůli včasnému nesplnění pravidel pro silné ověření uživatelů (SCA).

Klientům, kteří si stáhnou bankovní aplikaci ČSOB Smart a aspoň jednou se do ní přihlásí, nabízí banka odměnu 500 korun. Marketingová akce probíhá do 10. července a zapojit se mohou všichni klienti od 18 let, které jsou majiteli běžného účtu otevřeného nejpozději 28. února a zároveň se od začátku letošního roku do aplikace ČSOB Smart ani jednou nepřihlásili.

Zeptali jsme se, jestli banka zvažuje nějaké další zpřísnění, hlavně zavedení poplatku pro lidi, kteří se přihlašují nebo ověřují starým způsobem přes SMS. „Aktuálně řešíme, jak ještě více představit výhody využívání ČSOB Smart klíče klientům, kteří tuto službu nevyužívají,“ odpověděl mluvčí.

Pro razantnější přístup se rozhodla Česká spořitelna. Od 23. července zavede poplatek za zaslání potvrzovací SMS pro přihlášení do internetového bankovnictví, pro autorizaci platebních příkazů nebo ověření online plateb kartou. Za každý kód zaslaný formou SMS bude účtovat 2,50 Kč. Výjimku dostanou klienti od 70 let věku, kteří poplatek hradit nebudou.

Spořitelna tím následuje dvě banky, které SMS pro přihlašování či potvrzování plateb v internetovém bankovnictví zpoplatnily dříve: V Raiffeisenbank si klienti připlatí 19 Kč jako měsíční paušál. UniCredit Bank účtuje 250 Kč za úvodní nastavení a 1,50 Kč za každou zprávu.

ČSOB zároveň ode dneška (15. června) neumožňuje použití Internet Exploreru pro přihlášení do internetového bankovnictví. Důvodem je ukončení podpory tohoto prohlížeče ze strany Microsoftu. „Pro správnou funkci a zachování maximální bezpečnosti Internetového bankovnictví použijte některý z doporučených a podporovaných webových prohlížečů,“ píše banka klientům.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2022 6:12

Takže se přihlásíte do IB heslem a pak to samé heslo zadáte při platbě z IB?

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 6. 2022 7:51, Tarzan

Jestli to zpoplatní, ruším investiční účet!

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

14. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Partners Financial Services