Moneta zdraží vklad hotovosti a papírové výpisy

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 14. 6. 2022 | 6 komentářů
„Vzhledem k aktuální celosvětové situaci dochází k navýšení nákladů na materiály a služby jak na našich pobočkách, tak i u našich dodavatelů,“ vysvětluje banka.
Moneta zdraží vklad hotovosti a papírové výpisy

Zdroj: Shutterstock

Poplatek za nadlimitní vklad hotovosti

Moneta Money Bank od začátku září zavádí poplatek za nadlimitní vklady hotovosti u pokladny na pobočce. Připlatí si klienti, kteří si takto uloží víc než dva miliony korun za kalendářní měsíc.

Výše měsíčního poplatku je 0,2 % z vkládané sumy nad uvedený limit. Vklady do dvou milionů zůstávají i nadále zdarma. Do limitu se sčítají vklady hotovosti v korunách i v cizí měně, a to na všechny účty klienta (pokud jich má víc).

Vkladomaty – tedy bankomaty umožňující příjem hotovosti – dál zůstávají bez poplatku, zdůrazňuje Moneta. Tyto vklady se zároveň nezapočítávají do dvoumilionového limitu.

Zatím jedinou bankou, která drobným klientům účtuje poplatek za nadlimitní vklady, je Creditas: vklad hotovosti nad 500 tisíc korun (nebo ekvivalentu v cizí měně) přijde na 0,05 % z vkládané částky, nad tři miliony je poplatek 0,1 %.

Ostatní banky – pokud mají pokladnu – nabízejí vklad hotovosti na vlastní účet v korunách zdarma, a to bez omezení výše a počtu vkladů. Výjimkou je Raiffeisenbank, jejíž klienti mají standardně pouze jeden vklad hotovosti v kalendářním měsíci bez poplatku, za druhý a každý další platí 29 korun.

Když hotovost přes pokladnu vkládá „třetí osoba“, tedy jiná než majitel nebo disponent k účtu, čeká ji poplatek všude s výjimkou Expobank. ČSOB si účtuje 175 Kč, UniCredit Bank 150 Kč, Komerční banka 125 Kč, Raiffeisenbank 120 Kč, Česká spořitelna 100 Kč, Fio 90 Kč a Trinity 40 Kč.

Kromě toho banky vybírají poplatek při vkladu většího množství mincí, především neroztříděných – a to i u majitele účtu.

Poplatek za výpis poštou

Druhou změnou v ceníku Monety je zdražení papírových výpisů k účtu nebo kreditní kartě. Kdo je chce dostávat poštou (ne elektronicky), zaplatí od září dvojnásobek: 100 korun měsíčně místo dosavadních padesáti.

„Výpisy zasílané e-mailem nebo do Internet Banky jsou nadále zcela zdarma. Pokud ještě elektronické zasílání výpisu nevyužíváte, způsob zasílání jednoduše změníte ve své Internet Bance, na zákaznické lince nebo na kterékoliv naší pobočce,“ připomíná Moneta klientům.

Poplatek za papírové výpisy průběžně zvyšují všechny banky, u Monety však bude jedním ze dvou nejvyšších. Sto korun teď účtuje jenom UniCredit Bank (u nových typů kont už zasílání výpisu poštou ani nenabízí, u některých nadstandardních produktů je výpis v ceně).

Česká spořitelna od 23. července zdražuje měsíční výpis poštou na 50 Kč, dosavadní cenu 30 Kč zachová pro klienty od 70 let věku. Komerční banka vybírá za výpis poštou 60 Kč, mBank a Expobank 50 Kč., ČSOB 45 Kč, Raiffeisenbank 40 Kč, Trinity 39 Kč, Fio, Air Bank a Creditas shodně 25 Kč.

Tom zůstává zdarma

Moneta vysvětluje zdražení obou služeb „aktuální celosvětovou situací, která navýšila náklady na materiály a služby jak na pobočkách, tak u dodavatelů“.

Běžný účet Tom plus zůstává dál bez poplatků za vedení i za všechny základní služby, zdarma jsou například i všechny výběry z cizích bankomatů v Česku i zahraničí.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2022 9:52, deprese

Citace - Milan / 14.06.2022 08:47

do takové Banky by lidé už peníze nikdy dávat neměli


Proč?

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 6. 2022 8:47, Milan

do takové Banky by lidé už peníze nikdy dávat neměli

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Klienty bývalé Equa bank čeká předčasná výměna karet

5. 6. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Klienty bývalé Equa bank čeká předčasná výměna karet

Změna z Mastercard na Visa se dotkne přibližně 400 tisíc karet. Ty mají platit jen do konce října.

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

Služba Směnárna, která je součástí mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, bude během června zdarma. Standardně za ni banka účtuje paušální poplatek 39 korun měsíčně.

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 1. června, a potrvá do 30. září. 

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

29. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

Všechny banky ze skupiny UniCredit budou používat platební karty značky Mastercard. „Jedná se o první případ, kdy velká obchodní banka zavádí v Evropě strategii, jež v takovémto rozsahu... celý článek

Partners Financial Services