Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2022 | 1 komentář
Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Zdroj: Shutterstock

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní pendleři – tedy lidé, kteří dojíždějí za prací především z regionů sousedících s Německem a Rakouskem a mají svůj hlavní příjem v eurech.

Těm chce Creditas od června nabízet sjednání hypotéky na nákup, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti v Česku. Příjem v eurech už nemá být handicapem. Podobnou nabídku spouští Creditas i pro klienty, kteří doloží svůj hlavní příjem v amerických dolarech, britských librách a švýcarských francích.

„Lidé s příjmy v eurech mají v Česku se získáním hypotéky problém. S takovou žádosti neuspějí ve všech bankách. A pokud jim je některá banka ochotná v individuálních případech hypotéku poskytnout, pak dostanou vyšší úrok než lidé, kteří můžou doložit svůj hlavní příjem v korunách,“ vysvětluje Ivana Pícková, členka představenstva Banky Creditas.

„My si nemyslíme, že lidé, kteří dojíždějí za prací do Německa nebo Rakouska jsou rizikovější. Proto jim chceme dávat hypotéky za stejnou sazbu jako ostatním klientům,“ říká Pícková.

Hypotéku pro pendlery však banka poskytne jen v českých korunách, v české měně budou i splátky. Úvěr půjde využít pouze na nákup nemovitosti v České republice a pod podmínkou, že klient má stálý pobyt rovněž v Česku.

Původně družstevní záložna Creditas funguje jako banka od ledna 2017. S hypotékami začala před dvěma roky. O poskytování eurových hypoték – tedy úvěrů, které by lidé dostávali a spláceli přímo ze svých eurových účtů – banka podle Pickové také uvažuje a v budoucnu jejich spouštění nevylučuje. 

Díky současnému rozdílu mezi úrokovými sazbami v eurozóně oproti Česku se mnozí lidé o tento typ hypotéky zajímají. Jak nedávno napsal web Peníze.cz v podrobném textu, hypotéky v eurech se sazbou od dvou procent nabízí v Česku zatím jen Oberbank. Jiné banky se do takových úvěrů nechtějí pustit – mají obavy o stálost klientova příjmu v dlouhodobém horizontu a kvůli kurzovým rizikům.

Zdroj: Shutterstock

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co je potřeba splnit.

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Pro lidi s pravidelným příjmem v eurech začíná Creditas nabízet i platební kartu napojenou na eurový účet. Tím klient může při platbě v eurech ušetřit na převodu měny. Vydání i vedení karty je – podobně jako v jiných bankách – zdarma. Bez poplatku jsou i výběry z bankomatů v zahraničí.

Creditas dosud platební kartu k cizoměnovým účtům pro své klienty neměla, přestože jim už umožnila zřízení účtu v eurech i několika dalších měnách jako jsou dolary, libry nebo švýcarský frank. „Poptávku vidíme nejen mezi firemními klienty, kteří u nás mají eurové účty, ale právě i mezi lidmi, kteří pravidelně dojíždějí za prací do Německa a Rakouska,“ říká Picková. Kartu lze využít i v aplikacích Apple Pay, Google Pay a Garmin Pay.

Creditas své produktové novinky opírá i o výsledky průzkumu, který si v květnu nechala provést agenturou Ipsos. Ukázal, že v krajích sousedících s Německem a Rakouskem pravidelně dojíždí za prací do zahraničí dvě procenta lidí. Dalších 48 procent by o to mělo zájem.

Nejvíce se to projevuje v Karlovarském kraji, kde takto pracuje sedm procent lidí a dalších 53 procent by o to stálo. V Ústeckém kraji v cizině pracuje kolem dvou procent obyvatel, ale dalších 59 procent by o to mělo zájem.

Velkou roli z hlediska motivace hraje příjem. Pro 85 procent dotázaných je „vyšší plat“ hlavním faktorem, proč by na dojíždění kývli. U lidí s vysokoškolským vzděláním je to dokonce 96 procent. Naopak jako největší bariéru lidé zmiňují neznalost jazyka (53 % respondentů), až na druhém místě bylo samotné dojíždění (38 %).

„Celkově v zahraničí pracuje stále malá část obyvatel České republiky. Podle údajů Eurostatu za rok 2021 šlo zhruba o 150 tisíc lidí,“ upřesňuje Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,550-0,14 Kč
Americký dolar25,181-0,26 Kč
Britská libra27,816+0,22 Kč
Chorvatská kuna3,263-0,02 Kč
Turecká lira1,357-0,02 Kč

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

2. 10. 2022 | Petr Kučera

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

Státní podnik Česká pošta od 1. listopadu zdraží dopisy, poštovní poukázky i službu Balíkovna. Vyplývá to z nového ceníku, který podnik zveřejnil na svém webu.

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Snadné platby Click to Pay nabízí už pětina e-shopů

15. 9. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Snadné platby Click to Pay nabízí už pětina e-shopů

Češi dostávají novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadá opisování čísel z karty.

Z bankovních poboček mizí pokladny. Víc než polovina je už bezhotovostních

15. 9. 2022 | Olga Skalková

Z bankovních poboček mizí pokladny. Víc než polovina je už bezhotovostních

V Česku dál ubývá bankovních poboček s přepážkami na příjem a výdej hotovosti. Takzvané bezhotovostní pobočky nejprve zavedly nízkonákladové banky, stále víc se však prosazují i v těch... celý článek

Máte aplikaci, SMS už nepošleme. ČSOB zpřísní ověření

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Máte aplikaci, SMS už nepošleme. ČSOB zpřísní ověření

Povinný přechod na aplikaci ČSOB Smart klíč se týká jen uživatelů mobilního bankovnictví. Lidem, kteří používají internetové bankovnictví, bude banka SMS dál posílat.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.