Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2022 | 2 komentáře
Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Zdroj: Shutterstock

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní pendleři – tedy lidé, kteří dojíždějí za prací především z regionů sousedících s Německem a Rakouskem a mají svůj hlavní příjem v eurech.

Těm chce Creditas od června nabízet sjednání hypotéky na nákup, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti v Česku. Příjem v eurech už nemá být handicapem. Podobnou nabídku spouští Creditas i pro klienty, kteří doloží svůj hlavní příjem v amerických dolarech, britských librách a švýcarských francích.

„Lidé s příjmy v eurech mají v Česku se získáním hypotéky problém. S takovou žádosti neuspějí ve všech bankách. A pokud jim je některá banka ochotná v individuálních případech hypotéku poskytnout, pak dostanou vyšší úrok než lidé, kteří můžou doložit svůj hlavní příjem v korunách,“ vysvětluje Ivana Pícková, členka představenstva Banky Creditas.

„My si nemyslíme, že lidé, kteří dojíždějí za prací do Německa nebo Rakouska jsou rizikovější. Proto jim chceme dávat hypotéky za stejnou sazbu jako ostatním klientům,“ říká Pícková.

Hypotéku pro pendlery však banka poskytne jen v českých korunách, v české měně budou i splátky. Úvěr půjde využít pouze na nákup nemovitosti v České republice a pod podmínkou, že klient má stálý pobyt rovněž v Česku.

Původně družstevní záložna Creditas funguje jako banka od ledna 2017. S hypotékami začala před dvěma roky. O poskytování eurových hypoték – tedy úvěrů, které by lidé dostávali a spláceli přímo ze svých eurových účtů – banka podle Pickové také uvažuje a v budoucnu jejich spouštění nevylučuje. 

Díky současnému rozdílu mezi úrokovými sazbami v eurozóně oproti Česku se mnozí lidé o tento typ hypotéky zajímají. Jak nedávno napsal web Peníze.cz v podrobném textu, hypotéky v eurech se sazbou od dvou procent nabízí v Česku zatím jen Oberbank. Jiné banky se do takových úvěrů nechtějí pustit – mají obavy o stálost klientova příjmu v dlouhodobém horizontu a kvůli kurzovým rizikům.

Zdroj: Shutterstock

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co je potřeba splnit.

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Pro lidi s pravidelným příjmem v eurech začíná Creditas nabízet i platební kartu napojenou na eurový účet. Tím klient může při platbě v eurech ušetřit na převodu měny. Vydání i vedení karty je – podobně jako v jiných bankách – zdarma. Bez poplatku jsou i výběry z bankomatů v zahraničí.

Creditas dosud platební kartu k cizoměnovým účtům pro své klienty neměla, přestože jim už umožnila zřízení účtu v eurech i několika dalších měnách jako jsou dolary, libry nebo švýcarský frank. „Poptávku vidíme nejen mezi firemními klienty, kteří u nás mají eurové účty, ale právě i mezi lidmi, kteří pravidelně dojíždějí za prací do Německa a Rakouska,“ říká Picková. Kartu lze využít i v aplikacích Apple Pay, Google Pay a Garmin Pay.

Creditas své produktové novinky opírá i o výsledky průzkumu, který si v květnu nechala provést agenturou Ipsos. Ukázal, že v krajích sousedících s Německem a Rakouskem pravidelně dojíždí za prací do zahraničí dvě procenta lidí. Dalších 48 procent by o to mělo zájem.

Nejvíce se to projevuje v Karlovarském kraji, kde takto pracuje sedm procent lidí a dalších 53 procent by o to stálo. V Ústeckém kraji v cizině pracuje kolem dvou procent obyvatel, ale dalších 59 procent by o to mělo zájem.

Velkou roli z hlediska motivace hraje příjem. Pro 85 procent dotázaných je „vyšší plat“ hlavním faktorem, proč by na dojíždění kývli. U lidí s vysokoškolským vzděláním je to dokonce 96 procent. Naopak jako největší bariéru lidé zmiňují neznalost jazyka (53 % respondentů), až na druhém místě bylo samotné dojíždění (38 %).

„Celkově v zahraničí pracuje stále malá část obyvatel České republiky. Podle údajů Eurostatu za rok 2021 šlo zhruba o 150 tisíc lidí,“ upřesňuje Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,755+0,02 Kč
Americký dolar23,747-0,07 Kč
Britská libra28,570-0,26 Kč
Chorvatská kuna3,286+0,00 Kč
Turecká lira1,418-0,01 Kč

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.