Víc než jednu banku využívá necelá polovina Čechů

Víc než jednu banku využívá necelá polovina Čechů

Zdroj: Shutterstock

Většina obyvatel Česka (54 %) využívá jen jednu banku. Dvě nebo více bank využívá 44 % lidí, zatímco před pěti lety to bylo téměř 60 %. Ukázal to průzkum agentury Simply5 pro Air Bank na reprezentativním vzorku tisícovky respondentů ve věku 18 až 65 let.

Mají ji dlouho, vyhovuje jim a poskytuje jednoduché a chytré nástroje – to jsou podle průzkumu hlavní důvody, proč je většina lidí věrných jedné bance. Díky rozšiřující se nabídce služeb už v ní vyřeší vše potřebné, lidé proto méně často než dřív zkoušejí různé služby ve více bankách. I nové banky, které se zprvu soustředily hlavně na oblast plateb, začaly postupně nabízet komplexnější služby včetně hypoték a investic.

Podle čeho klienti označují banku jako hlavní? Nejčastěji je to ta, do které jim chodí většina příjmů (36 %) nebo ve které provádějí nejvíce transakcí (30 %). Průzkum také ukázal, že lidem nejvíce vadí poplatky (73 %) a přílišná byrokracie spolu se strnulostí bank (71 %).

Zdroj: Průzkum Simply5 pro Air Bank

„Klienti českých bank ještě před několika lety chtěli především levná a jednoduchá řešení pro placení. Díky postupnému rozšiřování služeb ale banky často dokážou samostatně vyřešit veškeré finanční potřeby klientů. Ti už tak nemusejí hledat vhodnou banku pro každou životní situaci. Vedle toho je podle průzkumu pro klienty důležitý také osobní přístup a férové podmínky, ale například i dostupnost banky nebo to, jestli konkrétní banku využívají další členové rodiny,“ říká Petr Šmíd, vedoucí Oddělení výzkumu trhu Air Bank.

Zdroj: Průzkum Simply5 pro Air Bank

„Zajímavé je, že dnes už lidé tolik nemění svou banku kvůli nespokojenosti s ní, ale spíše kvůli konkrétní potřebě nebo změně své životní situace. Důvodem je to, že se i tradiční velké banky snaží zapracovat na svém přístupu a zlepšovat své služby, protože nové banky na trhu nastolily zcela novou úroveň spokojenosti v bankovnictví,“ dodává Šmíd.


Další průzkumy?

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 5. 2022 8:33, Petřík

Co bude za 3 roky se opravdu neví. Důležité je, aby byl člověk spokojen. A to já jsem. Pokud bude inflace pokračovat, přijdou o úspory všichni. Nejvíce ti, kteří mají SS na 6 let, spoří si desítky let na důchod apod. Když mám několik milionů Kč, stále mi ještě hodně zbyde, úroky také dost vynáší... Mám vlastní bydlení, nadprůměrný důchod, zdraví drží a peníze jsou a budou také.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 5. 2022 9:23

Citace - ? / 03.05.2022 08:35

Napsat že 3 roky bude inflace 15 % je stejné věštění, jako že Putin zdechne 9. května 2022 v 17:00 moskevského času :-) A za 3 roky dotyčný o polovinu úspor opravdu nepřijde. Naopak úspory se mu budou zvyšovat. Co se mu sníží bude reálná hodnota jeho peněz. Navíc může mít hypo nebo půjčku s nižším úrokem než má na spořáku, pak na tom i vydělá.

Nevydělá, stále platí, že kupní síla ušetřených peněz bude poloviční.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

Služba Směnárna, která je součástí mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, bude během června zdarma. Standardně za ni banka účtuje paušální poplatek 39 korun měsíčně.

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 1. června, a potrvá do 30. září. 

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

29. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

Všechny banky ze skupiny UniCredit budou používat platební karty značky Mastercard. „Jedná se o první případ, kdy velká obchodní banka zavádí v Evropě strategii, jež v takovémto rozsahu... celý článek

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

24. 5. 2023 | Olga Skalková

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

Naprostá většina bankomatů v Česku už nabízí bezkontaktní výběry mobilem nebo hodinkami. Jenže: Když si chcete do stejného přístroje vložit hotovost na účet, často neuspějete bez plastové... celý článek

Partners Financial Services