Spořitelna mění ceník. Zdraží i potvrzovací SMS

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 22. 4. 2022 | 173 komentářů
Zpoplatnění ověřovacích SMS je nejvýraznější změnou v novém sazebníku. Připlatí si také zájemci o papírové výpisy.
Spořitelna mění ceník. Zdraží i potvrzovací SMS

Zdroj: Shutterstock

Česká spořitelna začne od 23. července účtovat poplatek za zaslání potvrzovací SMS pro přihlášení do systému George nebo při ověřování jednotlivých plateb.

Novému poplatku 2,50 Kč za každou zprávu se vyhne ten, kdo bude přihlašování a zadávání příkazů potvrzovat přes mobilní aplikaci George klíč – ta zůstane zdarma. Používání notifikací v mobilu – typicky potvrzování otiskem prstu – je podle bank bezpečnější a mají s ním nižší náklady.

Podobnou motivaci k používání aplikace už dříve zavedly Raiffeisenbank (měsíční paušál 19 Kč, pokud klient aspoň jednou použije při autorizaci SMS) a UniCredit Bank (250 Kč za úvodní nastavení a 1,50 Kč za každou zprávu).

Klientům od 70 let věku nebude spořitelna poplatek účtovat, mohou tedy dál zůstat u starého způsobu potvrzování přes jednorázový SMS kód.

„Zpoplatněním přihlašovacích a potvrzovacích SMS chceme klienty motivovat k bezpečnějšímu využívání mobilního bankovnictví George a aplikace George klíč, která umožňuje snadno ověřit, zda klientům skutečně telefonuje bankéř České spořitelny. Chytrý telefon má více než 80 % klientů, kteří dosud George klíč nepoužívají. Klienti nad 70 let mají nadále všechny služby, včetně přihlašovacích a potvrzovacích SMS zdarma,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Spořitelna dosud zpoplatňovala pouze informační SMS o zůstatku na účtu, upozornění na výběry z bankomatu, platby kartou, neprovedené úhrady a podobně – pokud si klient takové zprávy objednal. Také za ně nově zaplatí 2,50 Kč, dosud to byly dvě koruny. Skončí alternativa ve formě měsíčního poplatku 25 Kč za balíček obsahující až 25 zpráv.

Cesta k bezpapírové bance

Od 23. července zdraží také papírové výpisy zasílané poštou. Nově přijdou na 50 Kč místo dosavadních 30 Kč. Pro klienty od 70 let věku se cena nezvýší. Zároveň končí možnost vyzvedávat si papírové výpisy na pobočce.

Zdraží i papírový výpis k půjčkám (úvěrovému účtu). Elektronické výpisy prostřednictvím internetového bankovnictví nebo e-mailu zůstávají u všech produktů bez poplatku, výjimkou jsou výpisy s častější než měsíční frekvencí.

Připlatí si také zájemci o zaslání PIN ke kartě poštou – nově 50 Kč místo 30 Kč. Vyzvednutí elektronickou formou je zdarma.

Kromě rostoucích nákladů to spořitelna – podobně jako konkurenti – vysvětluje snahou postupně přejít na „bezpapírovou banku“.

Hrneme další

Zdroj: Shutterstock

Klienti ČSOB nebudou moct od července zadávat platební příkazy přes telefonního bankéře. Od poloviny července přijdou i další změny.

Druhá největší banka zruší platby přes telefonní bankovnictví

Od léta zdraží také zvláštní způsoby čerpání kreditních karet. Jednorázový příkaz k odchozí úhradě přes bankomat přijde nově na 50 Kč místo 5 Kč, přes telefonního bankéře na 100 Kč místo 20 Kč, přes pobočku na 100 Kč místo 80 Kč.

Předčasné splacení půjček bez poplatku

Nový ceník od 23. července obsahuje i příjemnější změny. Týkají se hlavně předčasného splacení půjček – spořitelna na ně až do odvolání vyhlašuje poplatkové prázdniny.

Mimořádná splátka úvěru dosud přišla na maximálně 1 % z její výše, pokud do ukončení úvěru zbýval více než rok (včetně), případně na maximálně 0,5 % při kratší zbývající době. Nově tedy bude zdarma.

Zlevní také různé změny hypotéky, pokud je klient vyřídí přes elektronické bankovnictví.

Naopak vyřízení úvěru přes telefonního bankéře už nebude zdarma: nově přijde na 1 % z výše poskytnutého úvěru, maximálně na 5000 Kč. Se stejným poplatkem počítá dosavadní sazebník při vyřízení na pobočce. Úvěr přes internet zůstává bez poplatku za vyřízení.

Sobotní odstávka George

Už na tuto sobotu 23. dubna chystá Česká spořitelna odstávku systému George, výsledkem by mělo být přidání nových funkcí.

„Pokud potřebujete zadat platby nebo se podívat na stav vašich účtů, učiňte tak, prosím, nejpozději do páteční 23. hodiny,“ upozorňuje banka. George pak nebude dostupný od 23:30 do sobotního odpoledne.

Ještě do letní sezóny dovolených umožní Česká spořitelna klientům, aby si na platební kartě zablokovali službu DCC (dynamická konverze měny – Dynamic Currency Conversion). Jednoduchou a přitom efektivní ochranu před nevýhodnými kurzy v cizině nabídne jako první z trojice největších bank.

Zakázat nechtěnou konverzi měn umožnila klientům jako první v Česku mBank na jaře roku 2020. Postupně se pak přidaly Expobank, Fio a (jenom v bankomatech) Equa bank.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! A už jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Šetřete spojením služeb

@SubmitCaption

Neomezený tarif, rychlý internet a televize s 30 programy jen za 1 249 Kč. V této kombinaci ušetříte 17 % každý měsíc.

Advertisement

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-162
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 173 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 4. 2022 5:35, PepaJa

Zdá se, že nastal čas zrušit účet a jít jinam.

+424
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 4. 2022 16:48, Michal

Chápu asi rozhořčení některých lidí. Ale upřímně řečeno - kdo je počítačově negramotný a je starý, má to zdarma. Komu je méně než 70 let a je počítačově negramotný, nesmí se moc zlobit, to je jeho ostuda a hloupost, že je tak neschopný.

Snahou Spořitelny je odklonit klienty od nebezpečných potvrzovacích SMS, které jsou snadno zneužitelné.

-216
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (173 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

24. 5. 2023 | Olga Skalková

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

Naprostá většina bankomatů v Česku už nabízí bezkontaktní výběry mobilem nebo hodinkami. Jenže: Když si chcete do stejného přístroje vložit hotovost na účet, často neuspějete bez plastové... celý článek

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

22. 5. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

Po tuzemské Oberbank spustila okamžité SEPA platby také J&T Banka. Jako třetí by se mohla přidat Fio banka.

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

17. 5. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

Akce se týká klientů, kteří bankovní identitu nepoužili v posledních 14 měsících vůbec nevyužili, a to ani k přihlášení do elektronického bankovnictví. Z konkurenčních bank nevyloučila... celý článek

Fio rozšiřuje bankovní identitu. Prokážete se i firmám

15. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Fio rozšiřuje bankovní identitu. Prokážete se i firmám

Klienti Fio banky už můžou využívat bankovní identitu nejen pro komunikaci se státní správou, ale taky s komerčními subjekty, oznámila dnes banka. Mezi firmy, u kterých člověk může... celý článek

Spotify na rok zdarma, láká banka při založení účtu

10. 5. 2023 | Petr Kučera

Spotify na rok zdarma, láká banka při založení účtu

Lidé, kteří si založí nový běžný účet v UniCredit Bank, mohou zdarma získat roční členství Spotify Premium. Akce ve spolupráci se společností Visa platí při založení účtu do konce letošního... celý článek

Partners Financial Services