S bankovní identitou jde nově podepisovat i smlouvy či dokumenty u soukromníků. Zaručený podpis s názvem BankID Sign dnes oficiálně spustily první tři banky: Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Česká spořitelna dosud novinku testovala v pilotním režimu.
S novinkou jde elektronicky podepisovat smlouvy či dokumenty ve formátu PDF. Musíte k tomu mít v bance zřízenou službu bankovní identity, která je bezplatná. Zaručený podpis BankID Sign je její součástí.
„Jde o ekvivalent písemné formy právního jednání, který výrazně přispěje v rozvoji digitalizace vzhledem k tomu, že v České republice žádná všeobecně používaná forma digitálního podpisu rozšířená doposud není,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita.
BankID Sign ověří klienta prostřednictvím bankovní identity, což je jednoznačná identifikace, a vytvoří mu jednorázový podpisový certifikát, kterým podepíše předložený dokument.
Do konce roku 2021 mají zaručený podpis zavést i některé další banky. Zatím ho klienti třech největších bank mohou použít jen v IT společnostech Digital Solution a Sefira, další firmy budou přibývat.
Prostřednictvím bankovní identity (BankID) se už lidé mohou ověřovat při online komunikaci s víc než 40 firmami – například ČEZ, Generali Česká pojišťovna, Pražská plynárenská, Sazka, MallPay nebo Deloitte Advisory. Na zprovoznění se chystají další desítky společností z řady odvětví včetně telekomunikací nebo zdravotního pojištění.
Bankovní identita je pro občany prostředek, pomocí kterého se mohou bezpečně a jednoduše elektronicky prokázat při používání klientských portálů firem, ale i online služeb státu. Používá se stejně, jako funguje přihlašování k internetovému bankovnictví.
BankID Sign má lidem stačit na většinu záležitostí při jednání se soukromými firmami. Nevyrovná se však nejvyšší formě elektronického podpisu, takzvanému kvalifikovanému, který je zapotřebí hlavně při komunikaci se státem. Klasický digitální podpis si lze pořídit u České pošty (PostSignum) za 348 korun za rok (komerční certifikát) nebo 396 korun na rok (kvalifikovaný certifikát), nabízí je také společnost První certifikační autorita (I.CA).
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem