Největší banky spouští Sign. Smlouvy podepíšete online

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 11. 2021 14:27 | 1 komentář
Největší banky spouští Sign. Smlouvy podepíšete online

Zdroj: Shutterstock

S bankovní identitou jde nově podepisovat i smlouvy či dokumenty u soukromníků. Zaručený podpis s názvem BankID Sign dnes oficiálně spustily první tři bankyČeská spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Česká spořitelna dosud novinku testovala v pilotním režimu.

S novinkou jde elektronicky podepisovat smlouvy či dokumenty ve formátu PDF. Musíte k tomu mít v bance zřízenou službu bankovní identity, která je bezplatná. Zaručený podpis BankID Sign je její součástí.

„Jde o ekvivalent písemné formy právního jednání, který výrazně přispěje v rozvoji digitalizace vzhledem k tomu, že v České republice žádná všeobecně používaná forma digitálního podpisu rozšířená doposud není,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita.

BankID Sign ověří klienta prostřednictvím bankovní identity, což je jednoznačná identifikace, a vytvoří mu jednorázový podpisový certifikát, kterým podepíše předložený dokument.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Do konce roku 2021 mají zaručený podpis zavést i některé další banky. Zatím ho klienti třech největších bank mohou použít jen v IT společnostech Digital Solution a Sefira, další firmy budou přibývat.

Prostřednictvím bankovní identity (BankID) se už lidé mohou ověřovat při online komunikaci s víc než 40 firmami – například ČEZ, Generali Česká pojišťovna, Pražská plynárenská, Sazka, MallPay nebo Deloitte Advisory. Na zprovoznění se chystají další desítky společností z řady odvětví včetně telekomunikací nebo zdravotního pojištění.

Bankovní identita je pro občany prostředek, pomocí kterého se mohou bezpečně a jednoduše elektronicky prokázat při používání klientských portálů firem, ale i online služeb státu. Používá se stejně, jako funguje přihlašování k internetovému bankovnictví.

BankID Sign má lidem stačit na většinu záležitostí při jednání se soukromými firmami. Nevyrovná se však nejvyšší formě elektronického podpisu, takzvanému kvalifikovanému, který je zapotřebí hlavně při komunikaci se státem. Klasický digitální podpis si lze pořídit u České pošty (PostSignum) za 348 korun za rok (komerční certifikát) nebo 396 korun na rok (kvalifikovaný certifikát), nabízí je také společnost První certifikační autorita (I.CA).

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Proč byl u Schillerové Finfo? Ukažte své znalosti

28. 11. 2021 | Petr Kučera

Proč byl u Schillerové Finfo? Ukažte své znalosti

Ministři se mění, ale ty nejdůležitější postavy zůstávají. Nemaskujte vědomosti a vyzkoušejte si kvíz!

Nové možnosti okamžitých plateb. EU tlačí na rozšíření

22. 11. 2021 | Olga Skalková | 8 komentářů

Nové možnosti okamžitých plateb. EU tlačí na rozšíření

Okamžité platby by se podle záměrů Evropské komise měly rozšířit i na převody eur. Velký potenciál mají také při platbách v kamenných obchodech a e-shopech jako alternativa ke kartě. celý článek

Kocour na námluvách. Otestujte si, co víte o Monetě a Air Bank

19. 11. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Kocour na námluvách. Otestujte si, co víte o Monetě a Air Bank

Dokážete ještě najít bod GE? Pak jste tu správně. Než se vyřeší svatba, pojďme si trochu proklepnout oba snoubence.

Spojení Monety s Air Bank: PPF má nový plán

19. 11. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Spojení Monety s Air Bank: PPF má nový plán

Skupina PPF a představenstvo Moneta Money Bank se dohodly na detailech třetího pokusu o spojení Monety s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a společností Benxy (provozovatelem... celý článek

Cennost si do banky uložíte čím dál hůř. Bezpečnostní schránky ubývají

16. 11. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Cennost si do banky uložíte čím dál hůř. Bezpečnostní schránky ubývají

Za poslední tři roky výrazně klesl počet bezpečnostních schránek i bankovních poboček, které je nabízejí. Chybí hlavně schránky menších rozměrů. Zlepšení je v nedohlednu.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.