SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 6. 2021 | 34 komentářů
SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

Zdroj: Shutterstock

Klientům Raiffeisenbank, kteří nevyužívají aplikaci RB Klíč, přestanou od 1. července chodit SMS kódy na mobilní telefon. Změna se týká potvrzování plateb kartou při online nákupu, typicky v e-shopu.

Místo doručení formou SMS si klienti vyzvednou 3D Secure kód ve svém mobilním nebo internetovém bankovnictví.

Zasílání 3D Secure kódu pomocí SMS už nesplňuje parametry nejvyššího zabezpečení, vysvětluje Raiffeisenbank. Na rozdíl od většiny konkurentů nezavede speciální ePIN pro internetové platby kartou jako alternativu pro klienty, kteří je nechtějí nebo nemohou potvrzovat v aplikaci. Banky musely reagovat na přísnější pravidla podle evropské směrnice PSD2.

„Řešení formou ePINu jsme nezvolili z důvodu klientské nepřívětivosti. Znamenalo by to složitou distribuci ke klientům (dvěma nezávislými kanály, zaheslovaně a podobně), nutnost pamatovat si další heslo, ale také pravidelnou obnovu nebo celkový management na straně banky,“ vysvětluje mluvčí Petra Kopecká.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Červencová změna se týká všech platebních karet. „Pokud v rámci vašeho účtu používají platební karty i další osoby, prosíme, ujistěte se, že mají přístup do internetového nebo mobilního bankovnictví,“ upozorňuje banka klienty.

Kdo už používá aplikaci RB klíč (nově i jako součást hlavní bankovní aplikace Mobilní eKonto), pro toho se od července nic nezmění. Tento způsob potvrzování plateb kartou totiž splňuje požadavky na nejvyšší zabezpečení.

Mluvčí Raiffeisenbank připomíná, že 99,5 % klientů, kteří platí kartou na internetu, má přístup do internetového bankovnictví. A také mezi držiteli platebních karet Raiffeisenbank celkově je 98,5 % těch, kteří mají přístup do internetového bankovnictví.

Klientů, kteří platí nebo budou platit kartou online, ale nemají přístup do internetového nebo mobilního bankovnictví, je tedy jenom zlomek. Přesto: co mají od července dělat? „Měli by si do něj zařídit přístup přes majitele produktu (běžného účtu k debetní kartě nebo účtu kreditní karty). K přístupu do internetbakingu nepotřebuje mít držitel karty žádná speciální disponentská práva k účtu, je možné nastavit pouze náhled na kartu,“ říká Kopecká.

„Jedny přihlašovací údaje stačí pro zobrazování kódu k jakékoli kartě, kterou klient má, i když je vydaná k jinému účtu než k tomu, přes který získal přístup do internetbankingu,“ upřesňuje.

„Když už má klient internetové bankovnictví, tak si už bez asistence majitele může stáhnout mobilní bankovnictví a v něm si aktivovat RB klíč. Pokud nemá chytrý telefon, může si potvrzovací kód zobrazit v internetbankingu,“ dodává.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2021 9:11, PepaJa

"Přesto: co mají od července dělat?" Pokud je u RB nedrží něco jiného (mne třeba výhodný 1% úrok na běžném účtu), měli by co nejdřív přejít jinam.

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 6. 2021 9:31, Petr

Stahnou si aplikaci. Je rok 2021 proboha!

-20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banka, e-shopy, nákupy, psd2, Raiffeisenbank

A tohle už jste četli?

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

25. 9. 2023 | Petr Kučera

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

Také klienti Max banky už mají k dispozici mobilní aplikaci, která umožňuje přímé zadávání plateb. Stačí si aktualizovat dosavadní verzi aplikace, novinka je dostupná pro Android i... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

22. 9. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Komerční banka, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například... celý článek

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

19. 9. 2023 | Petr Kučera | 18 komentářů

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

Další dvě banky zavedou poplatek za potvrzovací SMS k internetovému bankovnictví. Chtějí klienty přesvědčit, aby začali využívat aplikaci v chytrém mobilu. Začíná se mluvit také o zastaralosti... celý článek

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

10. 9. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

Skupina Creditas podepsala dohodu o koupi většinového podílu v Ney spořitelním družstvu. Vyplývá to z pozvánky na členskou schůzi družstevní záložny, která proběhne 22. září, a z informací... celý článek

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

4. 9. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

Posílání peněz se zjednoduší. Místo čísla bankovního účtu stačí, když zadáte číslo mobilu. Nový systém může odstartovat na konci října.

Partners Financial Services