SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 6. 2021 | 34 komentářů
SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

Zdroj: Shutterstock

Klientům Raiffeisenbank, kteří nevyužívají aplikaci RB Klíč, přestanou od 1. července chodit SMS kódy na mobilní telefon. Změna se týká potvrzování plateb kartou při online nákupu, typicky v e-shopu.

Místo doručení formou SMS si klienti vyzvednou 3D Secure kód ve svém mobilním nebo internetovém bankovnictví.

Zasílání 3D Secure kódu pomocí SMS už nesplňuje parametry nejvyššího zabezpečení, vysvětluje Raiffeisenbank. Na rozdíl od většiny konkurentů nezavede speciální ePIN pro internetové platby kartou jako alternativu pro klienty, kteří je nechtějí nebo nemohou potvrzovat v aplikaci. Banky musely reagovat na přísnější pravidla podle evropské směrnice PSD2.

„Řešení formou ePINu jsme nezvolili z důvodu klientské nepřívětivosti. Znamenalo by to složitou distribuci ke klientům (dvěma nezávislými kanály, zaheslovaně a podobně), nutnost pamatovat si další heslo, ale také pravidelnou obnovu nebo celkový management na straně banky,“ vysvětluje mluvčí Petra Kopecká.

Červencová změna se týká všech platebních karet. „Pokud v rámci vašeho účtu používají platební karty i další osoby, prosíme, ujistěte se, že mají přístup do internetového nebo mobilního bankovnictví,“ upozorňuje banka klienty.

Kdo už používá aplikaci RB klíč (nově i jako součást hlavní bankovní aplikace Mobilní eKonto), pro toho se od července nic nezmění. Tento způsob potvrzování plateb kartou totiž splňuje požadavky na nejvyšší zabezpečení.

Mluvčí Raiffeisenbank připomíná, že 99,5 % klientů, kteří platí kartou na internetu, má přístup do internetového bankovnictví. A také mezi držiteli platebních karet Raiffeisenbank celkově je 98,5 % těch, kteří mají přístup do internetového bankovnictví.

Klientů, kteří platí nebo budou platit kartou online, ale nemají přístup do internetového nebo mobilního bankovnictví, je tedy jenom zlomek. Přesto: co mají od července dělat? „Měli by si do něj zařídit přístup přes majitele produktu (běžného účtu k debetní kartě nebo účtu kreditní karty). K přístupu do internetbakingu nepotřebuje mít držitel karty žádná speciální disponentská práva k účtu, je možné nastavit pouze náhled na kartu,“ říká Kopecká.

„Jedny přihlašovací údaje stačí pro zobrazování kódu k jakékoli kartě, kterou klient má, i když je vydaná k jinému účtu než k tomu, přes který získal přístup do internetbankingu,“ upřesňuje.

„Když už má klient internetové bankovnictví, tak si už bez asistence majitele může stáhnout mobilní bankovnictví a v něm si aktivovat RB klíč. Pokud nemá chytrý telefon, může si potvrzovací kód zobrazit v internetbankingu,“ dodává.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2021 9:11, PepaJa

"Přesto: co mají od července dělat?" Pokud je u RB nedrží něco jiného (mne třeba výhodný 1% úrok na běžném účtu), měli by co nejdřív přejít jinam.

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 6. 2021 9:31, Petr

Stahnou si aplikaci. Je rok 2021 proboha!

-15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banka, e-shopy, nákupy, psd2, Raiffeisenbank

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.