Propojování Equa a Raiffeisenbank startuje 1. července

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 7. 6. 2021 | 20 komentářů
Po převodu akcií už mohou banky zahájit některé společné aktivity. Pro klienty Equa bank se v praxi nic nemění, převod účtů a úvěrů má začít nejdříve v lednu.
Propojování Equa a Raiffeisenbank startuje 1. července

Zdroj: Equa bank

Propojování Raiffeisenbank s Equa bank už nic nestojí v cestě. Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI), pod níž česká Raiffeisenbank patří, zaplatí kupní cenu britskému fondu AnaCap (respektive Equa Group Limited), dosavadnímu vlastníkovi Equa bank, a dojde k převodu akcií. 

„Vypořádání transakce proběhne 1. července 2021. Raiffeisenbank zaplatí sjednanou kupní cenu a Raiffeisenbank se pak stane jediným akcionářem Equa bank,“ říká Marek Látal, šéf právního oddělení Raiffeisenbank.

Pro skoro půl milionu klientů Equa jde o klíčové datum, které odstartuje kroky ke skutečnému propojení s Raiffeisenbank. Až do převodu akcií musí pracovní týmy obou bank fungovat odděleně, takže reálné přípravy na spojení zatím nemohly začít. Od července už můžou obě banky zahájit některé společné aktivity.

Dohodu o chystané fúzi (přechodu Equa pod Raiffku) oznámily banky 6. února. Potřebný souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pak získaly v polovině dubna, o měsíc později dala transakci zelenou i Česká národní banka.

Pro klienty Equa bank se zatím v praxi nic nezmění ani od července. Převádění klientů, respektive účtů nebo úvěrů, nezačne dříve než v lednu příštího roku. 

Červencový převod akcií ještě neznamená právní spojení obou společností. Dál budou vystupovat jako samostatné právnické osoby – budou mít vlastní IČO, statutární orgány, klienty, zaměstnance a podobně.

„Předpokládáme, že k právnímu spojení (fúzi) Raiffeisenbank a Equa bank do jedné právnické osoby dojde nejdříve k 1. lednu 2022. Z formálně-právního pohledu pak Equa bank zanikne a její jmění, klienty a zaměstnance převezme RB, která se stane právním nástupcem Equa bank,“ dodává Látal.

Dosavadní klienti Equa tedy budou mít dost času na rozmyšlenou. Pokud nechtějí přejít s účtem do Raiffeisenbank, mohou ho zrušit nebo s ním přejít do jakékoliv jiné banky. Teprve když to neudělají, budou jejich účty automaticky převedeny do Raiffky. Pokud jde o úvěry: kdo by je nechtěl převést do Raiffeisenbank, může je doplatit v Equa bank – ať už vlastními penězi, nebo refinancováním od jiné banky.

Raiffeisenbank už dříve avizovala, že klientům Equa neplánuje měnit podmínky, aby neměli důvod přecházet jinam. Současně analyzuje možnosti benefitů, které by jim mohla nabídnout. Výsledek zatím nezveřejnila. Mluvčí Raiffky jen naznačuje směr, kterým se může ubírat.

„Naším záměrem je všem nabízet to nejvýhodnější z obou bank, aby klienti byli takříkajíc na jedné lodi. Proto jsme už zavedli výběry z bankomatů zdarma i ve světě, které pro své klienty má Equa,“ řekla už dříve mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Vzpomínáte?

Zdroj: Zuno

Vydejte se s námi do nedávné historie. Zavzpomínáme hlavně na banky, které tu byly – a už nejsou.

Banky, které zmizely. Kvíz pro pamětníky

Equa patří mezi menší banky, které v posledních letech získaly popularitu hlavně díky běžným účtům bez poplatků a výhodnějším spořicím účtům. Na tuzemském trhu působí od roku 2011, kdy britský AnaCap převzal českou pobočku italské Banco Popolare. Stala se součástí tehdejší vlny příchodu nových malých bank, které se snažily prosadit jednoduchými, rychlými a levnými službami.

Raiffeisenbank může převzetím Equa bank dál posílit v počtu klientů. Zatím jich má zhruba 820 tisíc, Equa 488 tisíc. Jejich součtem by se tak stala čtvrtou největší bankou v Česku. Současně by díky fúzi rozprostřela náklady mezi větší klientské portfolio a zvýšila svou efektivitu.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Podle velikosti aktiv – 446 miliard korun – je pátou největší bankou v Česku. Letos oznámila i další akvizice. Vedle dohody s Equa získala exkluzivní právo oslovit klienty ING Bank, která v tuzemsku končí s osobním bankovnictvím. Zhruba 375 tisíc klientů, kteří v ING mají peníze na spořicích účtech nebo v podílových fondech, teď řeší nebo bude řešit, kam je přesune. Raiffeisenbank je láká především na jednorázový bonus 500 korun a úrok na spoření 1 % po dobu jednoho roku. Raiffeisenbank se dohodla také na koupi platební instituce Akcenta.

Velké spojení chystají i bankovní část PPF (Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy provozující službu Zonky) s Monetou. Po sloučení může mít banka až 2,5 milionu klientů, což by ji podle tohoto parametru zařadilo na třetí místo za Českou spořitelnu a ČSOB. Akcionáři Monety budou o navržené transakci hlasovat na valné hromadě 22. června. Výsledek zatím není stoprocentně jistý. Předchozí snaha o spojení před dvěma a půl lety skončila neúspěchem a někteří akcionáři Monety stále považují navržené podmínky za nevýhodné.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 6. 2021 11:34, Mida

Taky nechci být klient RB takže v lednu ruším účet. Myslím že nás bude víc takže RB zase tak nenaroste.

+41
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 6. 2021 20:05, David

Ucet u EQUA mam deset let jako hlavni, pak mam i RB, hlavne kvuli kreditce. Do RB rozhodne nechci s hlavnim uctem kvuli jejich hnusnymu predpotopnimu internetbankingu, takze se budu muset stehovat.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Fio vylepšuje aplikaci, umí i skenování složenek

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 19 komentářů

Fio vylepšuje aplikaci, umí i skenování složenek

Nová aktualizace mobilní aplikace Smartbanking od Fio banky nabízí i skenování složenek a načítání čísla účtu fotoaparátem telefonu.

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

mBank a ČSOB vrátí klientům až desetinu částky, kterou v zahraničí zaplatí kartou. U obou akcí je potřeba splnit podmínky.

Konec potvrzovacích SMS? Podmínky zpřísnily i dvě největší banky

3. 8. 2022 | Olga Skalková | 96 komentářů

Konec potvrzovacích SMS? Podmínky zpřísnily i dvě největší banky

Klienti, kteří zůstávají u starého způsobu, se musí smířit s komplikovanějším ověřením nebo dokonce se speciálním poplatkem. ČSOB teď naznačuje, že kdo už má bankovní aplikaci, časem... celý článek

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou během srpna ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus.

Plány Air Bank: Víc bankomatů, účty pro OSVČ, spoření pro děti a další novinky

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 9 komentářů

Plány Air Bank: Víc bankomatů, účty pro OSVČ, spoření pro děti a další novinky

Skupina PPF, majitel Air Bank, v květnu nečekaně odstoupila od dohody s Monetou o fúzi obou bank. Co to znamená z pohledu chystaných novinek pro klienty? O dalších plánech jsme mluvili... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.