Fio vylepší výběry z bankomatů. Mohou být neomezené

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 5. 2021 | 2 komentáře
Fio vylepší výběry z bankomatů. Mohou být neomezené

Zdroj: Fio banka

Klienti Fio banky, kteří často vybírají z jiných bankomatů, mohou od června výrazně ušetřit. Sleva nebude zadarmo – nejdřív je potřeba zaplatit jednorázově 150 korun za debetní kartu Visa Classic payWave.

Majitelům karty Visa Classic payWave pak Fio nebude účtovat poplatky za výběry z jiných bankomatů v Česku ani v zahraničí. Zájemce uhradí poplatek 150 korun jenom na začátku při vydání karty, nejde tedy o měsíční nebo roční paušál.

Přechod na nový systém je dobrovolný. Fio bude dál nabízet i debetní karty Mastercard podle dosavadních pravidel, které fungují od loňského března: Jejich vydání je zdarma, neplatí se ani žádný paušál (kromě nadstandardních variant nebo většího množství karet ke stejnému účtu). Všechny výběry z bankomatů Fio jsou bez poplatku. Z jiných bankomatů mají klienti s kartou Mastercard zadarmo vždycky dva výběry za kalendářní měsíc, další až tři výběry zdarma za měsíc pak mohou získat jako odměnu za platby kartou (jeden výběr zdarma za každé 4000 Kč zaplacené přes platební terminál nebo internetovou bránu). Celkem tak klient může dosáhnout až na pět bezplatných výběrů zdarma za měsíc. Záleží na něm, jak si je rozdělí mezi jiné bankomaty v Česku a zahraničí.

Za všechny ostatní výběry s kartou Mastercard pak klienti Fio banky platí pokaždé 25 korun – jak u jiných bankomatů v Česku, tak v cizině. Podle toho, kolik kartou v předchozím měsíci utratili, přichází poplatek ke slovu nejdříve od třetího a nejpozději od šestého výběru v měsíci.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

A protože výběry z vlastních bankomatů Fio banky jsou zdarma vždycky, vyplatí se nová karta jenom lidem, kteří často vybírají z cizích přístrojů. Třeba proto, že bankomat Fio je pro ně daleko, nebo protože často jezdí do zahraničí, případně neplatí kartou tolik, aby měli pokaždé bez poplatku víc výběrů za měsíc. 

Fio připomíná, že provozovatel jiného bankomatu si může za výběr účtovat dodatečné poplatky. Na ně by měl klienta předem upozornit a vyžádat si jeho souhlas. V praxi jde hlavně o některé zahraniční bankomaty. Na účtování takového poplatku nemá Fio žádný vliv – klient se proti němu může bránit odmítnutím výběru, nově i v nastavení konkrétní karty.

Možnosti pro nastavení karet vylepšila Fio banka od letošního května. Klienti si už nemusí při platbách v cizině hlídat, jestli neplatí zbytečně víc peněz kvůli nevýhodnému kurzu. Na konkrétní kartě si nově mohou zablokovat konverzi měny DCC (Dynamic Currency Conversion). Zakázat lze také platby kartou v konkrétních státech, u konkrétního obchodníka, výběry v bankomatech s dodatečným poplatkem provozovatele nebo internetové transakce bez dodatečného ověření 3D Secure.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

14. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Partners Financial Services