Fio vylepší výběry z bankomatů. Mohou být neomezené

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 5. 2021 17:00 | 2 komentáře
Fio vylepší výběry z bankomatů. Mohou být neomezené

Zdroj: Fio banka

Klienti Fio banky, kteří často vybírají z jiných bankomatů, mohou od června výrazně ušetřit. Sleva nebude zadarmo – nejdřív je potřeba zaplatit jednorázově 150 korun za debetní kartu Visa Classic payWave.

Majitelům karty Visa Classic payWave pak Fio nebude účtovat poplatky za výběry z jiných bankomatů v Česku ani v zahraničí. Zájemce uhradí poplatek 150 korun jenom na začátku při vydání karty, nejde tedy o měsíční nebo roční paušál.

Přechod na nový systém je dobrovolný. Fio bude dál nabízet i debetní karty Mastercard podle dosavadních pravidel, které fungují od loňského března: Jejich vydání je zdarma, neplatí se ani žádný paušál (kromě nadstandardních variant nebo většího množství karet ke stejnému účtu). Všechny výběry z bankomatů Fio jsou bez poplatku. Z jiných bankomatů mají klienti s kartou Mastercard zadarmo vždycky dva výběry za kalendářní měsíc, další až tři výběry zdarma za měsíc pak mohou získat jako odměnu za platby kartou (jeden výběr zdarma za každé 4000 Kč zaplacené přes platební terminál nebo internetovou bránu). Celkem tak klient může dosáhnout až na pět bezplatných výběrů zdarma za měsíc. Záleží na něm, jak si je rozdělí mezi jiné bankomaty v Česku a zahraničí.

Za všechny ostatní výběry s kartou Mastercard pak klienti Fio banky platí pokaždé 25 korun – jak u jiných bankomatů v Česku, tak v cizině. Podle toho, kolik kartou v předchozím měsíci utratili, přichází poplatek ke slovu nejdříve od třetího a nejpozději od šestého výběru v měsíci.

A protože výběry z vlastních bankomatů Fio banky jsou zdarma vždycky, vyplatí se nová karta jenom lidem, kteří často vybírají z cizích přístrojů. Třeba proto, že bankomat Fio je pro ně daleko, nebo protože často jezdí do zahraničí, případně neplatí kartou tolik, aby měli pokaždé bez poplatku víc výběrů za měsíc. 

Fio připomíná, že provozovatel jiného bankomatu si může za výběr účtovat dodatečné poplatky. Na ně by měl klienta předem upozornit a vyžádat si jeho souhlas. V praxi jde hlavně o některé zahraniční bankomaty. Na účtování takového poplatku nemá Fio žádný vliv – klient se proti němu může bránit odmítnutím výběru, nově i v nastavení konkrétní karty.

Možnosti pro nastavení karet vylepšila Fio banka od letošního května. Klienti si už nemusí při platbách v cizině hlídat, jestli neplatí zbytečně víc peněz kvůli nevýhodnému kurzu. Na konkrétní kartě si nově mohou zablokovat konverzi měny DCC (Dynamic Currency Conversion). Zakázat lze také platby kartou v konkrétních státech, u konkrétního obchodníka, výběry v bankomatech s dodatečným poplatkem provozovatele nebo internetové transakce bez dodatečného ověření 3D Secure.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Běžný účet láká na úrok, který se vyrovná spořicímu

11. 6. 2021 | Petr Kučera | 12 komentářů

Běžný účet láká na úrok, který se vyrovná spořicímu

Ani úrok 0,5 % sice neochrání úspory před tříprocentní inflací, ale pořád je lepší než nula, kterou na běžném účtu nabízejí konkurenti.

Propojování Equa a Raiffeisenbank startuje 1. července

7. 6. 2021 | Olga Skalková | 16 komentářů

Propojování Equa a Raiffeisenbank startuje 1. července

Po převodu akcií už mohou banky zahájit některé společné aktivity. Pro klienty Equa bank se v praxi nic nemění, převod účtů a úvěrů má začít nejdříve v lednu.

SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

4. 6. 2021 | Petr Kučera | 32 komentářů

SMS už nepřijde. Raiffka mění kód pro online platby

Klientům Raiffeisenbank, kteří nevyužívají aplikaci RB Klíč, přestanou od 1. července chodit SMS kódy na mobilní telefon. Změna se týká potvrzování plateb kartou při online nákupu,... celý článek

Opravdu chcete přijít o peníze? Neuvěřitelná cesta s podvodníkem

2. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Opravdu chcete přijít o peníze? Neuvěřitelná cesta s podvodníkem

O zhruba 200 tisíc korun přišel minulý týden 36letý muž ze Šumperska. Stal se obětí vishingu, tedy podvodné praktiky, která se teď v Česku rychle šíří.

Pozor, volá banka. Vylepšený podvod ukáže správné číslo

2. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Pozor, volá banka. Vylepšený podvod ukáže správné číslo

Podvodníci umějí nastavit číslo, aby vypadalo jako zákaznická linka. Operátoři ani zákony s tím zatím nic nezmohli. Služba, která to umožňuje, byla až doteď užitečná.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.