Wüstenrot přechází pod Monetu. Pozor na změny

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 9. 11. 2020
Dosavadním klientům Wüstenrotu se od ledna změní číslo účtu a přístupové údaje. Dotkne se to spoření i hypoték. Limit pro pojištění vkladů se začne počítat společně.
Wüstenrot přechází pod Monetu. Pozor na změny
Nové internetové bankovnictví.
Zdroj: Moneta Money Bank

Spojením účtů a elektronického bankovnictví se od Nového roku definitivně završí krok, který Moneta oznámila loni v prosinci. Od německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG koupila 100 procent akcií ve Wüstenrot hypoteční bance a Wüstenrot stavební spořitelně. 

Akvizici oficiálně dokončila převodem podílů k 1. dubnu, v praxi se ale naplno projeví až teď. Od 1. ledna se Wüstenrot hypoteční banka spojí s Monetou. Značka Wüstenrot tak v Česku zanikne. Už dřív se Wüstenrot stavební spořitelna přejmenovala na Moneta stavební spořitelnu.

Lidé, kteří mají ve Wüstenrotu spořicí účet, termínovaný vklad nebo hypotéku, by si měli dát pozor hlavně na změnu čísla účtu. To dosavadní totiž přestane na přelomu roku fungovat. Původní číslo účtu u Wüstenrot se změní na jiné v Monetě – a to nejenom kód banky za lomítkem (nově 0600 místo 7980), ale i část před ním.

Samotný převod účtů proběhne automaticky, klienti tedy nemusí nic potvrzovat. Pro příjem plateb je však potřeba od ledna používat už jenom nové číslo. Na starý účet ve Wüstenrotu budou platby naposled připsány 31. prosince – poté je nutné posílat je na nové číslo, jinak by se vrátily odesílateli. Lednové platby na starý účet se tedy automaticky nepřesměrují na nový.

Nové číslo spořicího či běžného účtu oznámí banka klientům nejpozději v prosinci v měsíčním výpisu, zároveň je pošle i formou SMS. Nové číslo účtu pro termínované vklady oznámí až na začátku ledna, a to samostatným dopisem a zároveň SMS. Klienti by si měli zkontrolovat své kontaktní údaje, především aktuální číslo mobilního telefonu.

Pro spořicí produkty platí dosavadní podmínky Wüstenrotu až do konce případného smluveného období – jde například o dříve sjednanou roční garanci úrokové sazby na spořicím účtu. Poté se úročení začne plně řídit sazebníkem Monety pro daný typ vkladu – vzhledem k vývoji na trhu bude zřejmě výrazně nižší.

Stávajícím klientům Wüstenrotu nabízí Moneta odměnu až 1500 korun jako „dárek na uvítanou“, pokud si založí běžný účet Tom Plus. Ten patří mezi čtyři běžné účty v Česku, které jsou opravdu zadarmo bez podmínek. Standardně láká Moneta nové zájemce na prémii 1000 korun, k získání stačí zaplatit kartou 1000 korun do konce následujícího kalendářního měsíce.

Limit pro pojištění vkladů

Novoroční spojení Wüstenrot hypoteční banky s Monetou má dopad i na zákonné pojištění vkladů. Limit 100 tisíc eur (zhruba 2,6 milionu korun) se totiž začne počítat společně.

Kdo má peníze v obou doteď samostatných bankách a dostal by se s jejich celkovou výší nad pojištěných 100 tisíc eur, může si část převést jinam. Limit se počítá na všechny vklady v jedné bance, nikoliv na všechny vklady jednoho klienta v různých bankách. Když si někdo rozdělí 500 tisíc eur rovnoměrně do pěti různých bank, má tak pojištěnou celou částku (nepočítáme úroky).

Při sloučení bank si mohou klienti případný nepojištěný vklad převést či vybrat zcela bez sankcí. Tahle možnost se týká i termínovaných vkladů, výjimečně se tedy neuplatní sankce za předčasný výběr.

Společný limit se nevztahuje na bývalou Wüstenrot stavební spořitelnu. Ta totiž formálně dál zůstává samostatná, má vlastní licenci a vklady jsou pojištěny do 100 tisíc eur bez ohledu na to, jestli má klient peníze i na běžném či spořicím účtu nebo termínovaném vkladu v Monetě (nebo dosavadní Wüstenrot hypoteční bance).

Dodejme, že hranice pojištění 100 tisíc eur by se na konkrétní ekvivalent v korunách podle kurzu České národní banky přepočítala až ke dni, kdy by ČNB oznámila Garančnímu systému finančního trhu, že má zahájit výplatu náhrad vkladů.

Pozor u splácení hypoték

Změna čísla účtu je důležitá hlavně pro lidi, kteří mají od Wüstenrotu hypotéku. Od ledna totiž musí posílat splátky na nový úvěrový účet. Podrobnosti jim banka oznámí do konce roku.

Samotné smlouvy týkající se hypotéky zůstávají beze změny – včetně termínů splácení, výše splátek nebo úrokové sazby.

Jak už jsme napsali, změny proběhnou automaticky (kromě zadání čísla účtu). Není tedy potřeba chodit ani na pobočku. Kdo by se tam přesto chtěl podívat, může už teď využít kompletní síť Monety. Na jakékoliv pobočce lze změnit dosavadní nastavení účtů nebo si sjednat další produkty.

Nové internetové bankovnictví

Odchozí platby ze starého účtu by lidé měli zadat nejpozději 30. prosince. Během převodu od 1. do 3. ledna nebude účet přístupný, i z toho nového tedy půjde odeslat platbu až 4. ledna (což odpovídá dosavadním možnostem Wüstenrotu – transakce fungovaly jenom v pracovní dny).

Zůstatek si klienti budou moci zkontrolovat 4. ledna po dokončení převodu účtu, a to už v elektronickém bankovnictví Monety. Nové přihlašovací údaje banka včas oznámí.

Jednodušší to má ten, kdo má přístup do internetového bankovnictví Monety už teď, protože využívá některý z jejích produktů. Dosavadní přístup se pro něj od ledna nezmění, v internetbankingu se nově objeví také účet vedený dosud ve Wüstenrotu. Jeho náhled už mohou někteří klienti vidět v mobilní aplikaci Smart banka, zatím bez možnosti ovládání.

Už od letošního července jsou internetové stránky Wüstenrotu přesměrované na Monetu. Kdo se však chce přihlásit k účtu ve Wüstenrotu, dostane se ze společného webu zpátky do původního prostředí. Internetbanking Wüstenrotu nebyl zrovna nejmodernější (vzhledem k zaměření na spoření a úvěry to ani nebylo prioritou), takže novoroční změnou si klienti polepší.

Mobilní aplikace Smart banka od Monety patří mezi nejlepší na trhu. S internetovým bankovnictvím je to zatím slabší, ale ještě do konce roku Moneta spustí zcela nové. Vedle modernějšího designu umožní třeba přihlašování prostřednictvím aplikace (nejen přes SMS kód), snadnější zadávání platebních příkazů, zobrazení PINu ke kartám nebo přizpůsobení pro tablety.

Také klienti Wüstenrotu získají i možnost okamžitých plateb – úspory si tedy v případě potřeby snadno převedou jinam v řádu vteřin. Doteď museli čekat do následujícího pracovního dne.

V internetovém bankovnictví Monety se objeví také výpisy z účtu ve Wüstenrotu za poslední dva roky nebo smluvní dokumentace.

Kdo přesto nechce svůj účet převést a radši ho zruší, může ho bezplatně vypovědět do dvou měsíců od data, kdy z banky obdržel dopis o změně – tedy přinejmenším do konce letošního roku.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+47
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám,... celý článek

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

23. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

Komerční bance od dnešního rána nefungovalo internetové bankovnictví MojeBanka. Klienti zatím mohli použít mobilní aplikaci, která je dál funkční.

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

18. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

Do systému okamžitých plateb se nově zapojila Oberbank. Zatím je dokáže jenom přijímat z jiných bank, které tuto novinku zavedly už dřív.

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

Komerční banka zrychlila odesílání zahraničních plateb v nejrozšířenějších měnách i v případě, že nejde o takzvané SEPA převody. Jde především o ostatní platby v eurech či korunách... celý článek

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

12. 11. 2020 | Petr Kučera | 19 komentářů

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

Prozkoumali jsme, které banky mají v ceníku položky z medailových pozic ankety o nejabsurdnější poplatek. A jak se jim můžete vyhnout, když nechcete rovnou změnit banku.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.