Česká spořitelna hlásí rekordní zisk, klientů nepřibývá

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 2. 2020 11:00 | 1 komentář

Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny loni dosáhl 17,7 miliardy korun, což je o 15,5 procenta víc než v předchozím roce. Překonal i dosud rekordní zisk za rok 2012 – tehdy činil 16,61 miliardy.

Vyplývá to ze zatím neauditovaných výsledků. Provozní zisk loni stoupl meziročně o 8,6 % na 22,5 miliardy korun.

Celkový počet klientů Finanční skupiny České spořitelny ke konci roku dosáhl 4,6 milionu, před rokem uváděla 4,63 milionu. Do skupiny se vedle samotné banky počítají třeba i penzijní společnost, stavební spořitelna, investiční a leasingové společnosti a další dceřiné společnosti.

Počet klientů za samotnou banku skupina nezveřejňuje. Ze zatím poslední dostupné výroční zprávy za rok 2018 ale vyplývá, že vedla 2,7 milionu osobních účtů. Z toho digitální bankovnictví, tedy internetové a mobilní, využívalo přibližně 1,58 milionu klientů (tohle číslo je už čerstvější – ke konci roku 2019).

Počet vydaných platebních karet stoupl ke konci loňského roku na 2,92 milionu kusů, někteří klienti ale vlastní víc než jednu, statistika zahrnuje i kreditní karty (171 tisíc) a firemní karty.

Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, vzrostl o 8,8 % na 30,3 miliardy. „Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou během let 2018 a 2019,“ uvedla banka.

Čistá úroková marže naproti tomu klesla z 2,17 na 2,12 %. Podle spořitelny to způsobil vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující konkurenční tlak na bankovním trhu.

Čistý výnos z poplatků a provizí loni mírně stoupl o 0,6 % na 8,6 miliardy korun. Podle banky k tomu pomohly příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí.

Celkové provozní náklady stouply meziročně o 5,6 % na 19,4 miliardy korun. Náklady na zaměstnance vzrostly o 6,3 %, především kvůli nárůstu mezd.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla ke konci roku skoro 1,459 bilionu korun, oproti předchozímu roku stoupla i 2,3 %.

Vklady domácností stouply o 5,7 % na 709,9 miliardy, vklady korporátní klientely o 0,4 % na 219,5 miliardy a vklady klientů veřejného sektoru meziročně vzrostly o 10,5 % na 70,5 miliardy.

Růst zisku hlásí i další ze čtveřice největších bank (podle bilanční sumy). Skupině ČSOB loni stoupl na 19,7 miliard korun, Komerční bance na 14,9 miliard a UniCredit Bank (včetně Slovenska) na 9,9 miliardy.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Česká spořitelna

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Spořitelna přichází s novou značkou. Erste Premier zpřísňuje

6. 9. 2021 | Olga Skalková | 10 komentářů

Spořitelna přichází s novou značkou. Erste Premier zpřísňuje

Česká spořitelna oživuje speciální obsluhu pro nadprůměrně vydělávající klienty, kteří nedosáhnou na služby Erste Premier.

UniCredit přichází s novými účty. Prozkoumali jsme je

2. 9. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

UniCredit přichází s novými účty. Prozkoumali jsme je

Standardní i prémiová varianta osobního účtu v UniCredit Bank je pro nové zájemce od září dostupnější. Za cenu mírného omezení nabídky, které se však většiny klientů příliš nedotkne. celý článek

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

Bankovní identitu pro jednoduché ověření při online komunikaci s veřejnou správou mohou začít využívat i první klienti Raiffeisenbank. Službu jim banka zpřístupní postupně během září... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.