Česká spořitelna hlásí rekordní zisk, klientů nepřibývá

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 2. 2020 | 1 komentář

Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny loni dosáhl 17,7 miliardy korun, což je o 15,5 procenta víc než v předchozím roce. Překonal i dosud rekordní zisk za rok 2012 – tehdy činil 16,61 miliardy.

Vyplývá to ze zatím neauditovaných výsledků. Provozní zisk loni stoupl meziročně o 8,6 % na 22,5 miliardy korun.

Celkový počet klientů Finanční skupiny České spořitelny ke konci roku dosáhl 4,6 milionu, před rokem uváděla 4,63 milionu. Do skupiny se vedle samotné banky počítají třeba i penzijní společnost, stavební spořitelna, investiční a leasingové společnosti a další dceřiné společnosti.

Počet klientů za samotnou banku skupina nezveřejňuje. Ze zatím poslední dostupné výroční zprávy za rok 2018 ale vyplývá, že vedla 2,7 milionu osobních účtů. Z toho digitální bankovnictví, tedy internetové a mobilní, využívalo přibližně 1,58 milionu klientů (tohle číslo je už čerstvější – ke konci roku 2019).

Počet vydaných platebních karet stoupl ke konci loňského roku na 2,92 milionu kusů, někteří klienti ale vlastní víc než jednu, statistika zahrnuje i kreditní karty (171 tisíc) a firemní karty.

Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, vzrostl o 8,8 % na 30,3 miliardy. „Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou během let 2018 a 2019,“ uvedla banka.

Čistá úroková marže naproti tomu klesla z 2,17 na 2,12 %. Podle spořitelny to způsobil vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující konkurenční tlak na bankovním trhu.

Čistý výnos z poplatků a provizí loni mírně stoupl o 0,6 % na 8,6 miliardy korun. Podle banky k tomu pomohly příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí.

Celkové provozní náklady stouply meziročně o 5,6 % na 19,4 miliardy korun. Náklady na zaměstnance vzrostly o 6,3 %, především kvůli nárůstu mezd.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla ke konci roku skoro 1,459 bilionu korun, oproti předchozímu roku stoupla i 2,3 %.

Vklady domácností stouply o 5,7 % na 709,9 miliardy, vklady korporátní klientely o 0,4 % na 219,5 miliardy a vklady klientů veřejného sektoru meziročně vzrostly o 10,5 % na 70,5 miliardy.

Růst zisku hlásí i další ze čtveřice největších bank (podle bilanční sumy). Skupině ČSOB loni stoupl na 19,7 miliard korun, Komerční bance na 14,9 miliard a UniCredit Bank (včetně Slovenska) na 9,9 miliardy.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Česká spořitelna

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

Air Bank ke konci března zruší možnost bezúročného čerpání kontokorentu do výše 3000 korun. Tu nabízela klientům od srpna 2021.

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.