Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální
30. 11. 2023 | Petr Kučera

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?
Původem americká společnost PayPal dnes ve 32 evropských zemích spustila službu Xoom pro mezinárodní převody finančních prostředků. Služba je k dispozici mimo jiné ve Velké Británii, Německu a Francii. Přeposílat peníze, platit účty nebo dobíjet mobilní kredit ve víc než 130 zemích světa tak budou moci i Češi žijící na Západě.
Nová služba Xoom se zaměřuje na takzvané remitence – tedy peníze, které posílají cizinci pracující v ekonomicky nejvyspělejších státech svým příbuzným do chudších domovských zemí. Bude tak konkurovat službám jako Western Union, MoneyGram nebo Transferwise.
PayPal uvádí, že do České republiky byly ze zahraničí jenom v roce 2018 zaslány téměř čtyři miliardy dolarů (zhruba 90 miliard korun), což odpovídá 1,6 % českého hrubého domácího produktu. Jenom ve Velké Británii žije přes 9,3 milionu cizinců včetně přibližně 45 000 Čechů. Mnozí z nich na dálku podporují své rodiny – platí zdravotní pojištění, školné, účty za energie, nečekané výdaje a další finanční potřeby.
Oproti tradičním bankovním převodům chce novinka zaujmout rychlostí a jednoduchostí. Službu Xoom lze využít k převodu peněz na účty u všech českých bank, uvádí PayPal. Peníze jsou obvykle k dispozici nejpozději do dvou pracovních dnů, případně ještě týž den, pokud jsou odeslány před 16. hodinou středoevropského času.
„Už dávno nemusíme stát dlouhé hodiny ve frontě u přepážky, abychom mohli poslat peníze do zahraničí. Ale ještě v roce 2019 trvá převod peněz blízkým v České republice příliš dlouho. Je úžasné vědět, že díky službě Xoom můžete třeba z autobusu v Londýně nebo Berlíně pomocí mobilního telefonu přeposlat peníze, které bude mít vaše rodina v Brně nebo Ostravě k dispozici během pár minut,“ říká Dan Schulman, prezident a generální ředitel PayPal.
Sdílejte článek, než ho smažem