Velký přehled bankovních účtů zdarma

Ondřej Tůma | rubrika: Analýza | 13. 9. 2017 | 15 komentářů
Která banka nabízí nejlepší běžný účet bez zbytečných poplatků? A u koho je potřeba splnit předem stanovené podmínky, aby bylo vedení účtu skutečně zadarmo?
Velký přehled bankovních účtů zdarma

Vyslovit před patnácti lety před bankéřem sousloví běžný účet zdarma zavánělo rizikem, že budete žalováni za ublížení na zdraví. Takový bankéř by si z nevěřícného kroucení hlavou mohl taky bloknout páteř. A vidíte – dneska účet bez poplatků skoro patří do povinné bankovní výbavy, v nabídce ho má skoro každý. Časem povolila i většina držáků, kteří zpoplatnění služeb jako třeba vedení účtu, výběr z bankomatu nebo odchozí platba dlouho zarytě hájili.

Průkopníkem bezplatných bankovních účtů byla v Česku mBank. Ta se od roku 2007 snaží dokázat, že jde dobře vydělávat, i když nebude klientům za základní využívání bankovního konta nic účtovat. O tři roky později se po získání bankovní licence přidala kampelička Fio a hned následující rok se s „nízkonákladovými“ bankami roztrhl pytel. Equa bank, ZUNO a Air Bank kromě účtů zdarma nabídly i spořicí účty s nadstandardním úrokem.

Lidi na tuhle nabídku slyšeli. Zavedené banky jen překvapeně, jak nové konkurenci přibývají klienti. Úroky spořicích účtů sice po pár letech splaskly, běžné účty zdarma zůstaly. A zřejmě není cesty zpět. „Velké banky se bojí konkurence nízkonákladových bank a bezpoplatkové účty nemůžou jednoduše zrušit. Malé a nyní už i střední nízkonákladové banky by zvýšením poplatků u běžných transakcí ztratily tvář, a ohrozily by tak svoji klientskou základnu,“ vysvětluje šéfredaktor portálu Finparáda.cz Zdeněk Bubák. 

Stejně vydělávají

I když bankám klesají příjmy z poplatků, daří se jim velmi dobře vydělávat. Šest největších bank na našem trhu mělo v letošním prvním pololetí čistý zisk 32,7 miliardy korun. To je skoro o osm procent víc než za stejné období loni.

V aktuálním vydání časopisu Finmag si můžete přečíst rozsáhlou analýzu českého bankovního trhu. Je znepokojivé, že naše banky každoročně odvádějí svým zahraničním matkám miliardové dividendy? Má smysl zavádět bankovní daň? Co stojí za dobrou kondicí tuzemských bank? Jsou naše bankovní domy inovativní? Objednejte si FINMAG na papíře nebo do čtečky a všechno se dozvíte.

Nechcete s sebou tahat hotovost?

Najděte si bankomat

Hledáte bankomat své banky? Vybíráte banku a chcete vědět, jestli má bankomat blízko místa, kde bydlíte, i blízko místa, kde pracujete? Zavítejte na stránku www.peníze.cz/banky – na profilu každé banky najdete i mapu s rozmístěním jejích bankomatů a vyhledávání bankomatů podle adresy.

Co si hlídat

Zdarma ale většinou mívá nějaké limity, nikde nebudete mít zdarma úplně všecko v neomezeném množství. Pokud ale budete dobře číst a potom také dodržovat podmínky, pak vás opravdu účet bude stát nula korun. Zkrátka u většiny bank si vedení účtu zdarma včetně bezplatného využívání základních služeb (příchozí a odchozí platby, inkasa, trvalé platby) musíte zasloužit. Jednou z nejčastějších podmínek bývá „aktivní využívání účtu“. Neznamená to pokaždé totéž, někdy tím banka myslí, že vám na účet měsíčně musí přijít určitá suma peněz, jindy musíte provést určitý počet plateb kartou a podobně.

Dávejte pozor také na poplatky za výběr z cizích bankomatů nebo za použití bankomatu v zahraničí.

Zcela bez podmínek si běžný účet bez poplatků sjednáte jen v bankách Creditas a Equa. U Fio banky a mBank můžete snadno odmazat zpoplatněné výběry z cizích bankomatů využíváním platební karty u obchodníků nebo výběrem určité sumy peněz. U Air bank se poplatku za výběr z cizího bankomatu nezbavíte. U největších bank (Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank či Moneta Money Bank) zase musíte počítat s tím, že poplatek za vedení účtu vymažete pouze v případě, že vám na konto každý měsíc dorazí předem stanovená částka, což se dá ve většině případů vyřešit tím, že si na účet necháte posílat výplatu. Některé služby vám ale i tak můžou zůstat zpoplatněné.

Někdy budete muset trochu přemýšlet a plánovat, není to ale žádná matematická olympiáda a i obyčejný smrtelník může brzy přejít na autopilota – pravidla bývají jednoduchá a rychle přejdou do krve.

Přehled běžných bankovních účtů zdarma

Air Bank
Creditas
Česká spořitelna
ČSOB

Pokud si v Air bank sjednáte běžný účet s Malým tarifem, budete mít jeho vedení zdarma. Nebudete platit za odchozí ani příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. K účtu je bezkontaktní platební karta MasterCard. S tou můžete vybírat zadarmo z bankomatů Air bank, po republice jich je přes 240. Výběry z cizích bankomatů jsou zpoplatněny 25 korunami, a tento poplatek není možné nijak vymazat. Za poplatek ve výši 10 korun můžete vybírat na pobočkách Sazky. Za výběr z bankomatu v zahraničí zaplatíte 25 korun v Evropské unii a 100 korun mimo EU.

Něco navíc

Atraktivní na běžném účtu Air bank je to, že se na něm peníze do sta tisíc korun můžou zhodnocovat úrokem jedno procento. Stačí měsíčně alespoň pětkrát zaplatit kartou v obchodě.

Equa bank
Fio banka
Komerční banka

Běžný účet od Equa bank patří k nejjednodušším na našem trhu. Bez jakýchkoli háčků a podmínek jsou zdarma všechny základní služby. Bez poplatku jsou tedy všechny odchozí i příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. Bezkontaktní kartou MasterCard můžete vybírat zadarmo ze všech bankomatů v Česku. Výběry v zahraničí jsou za pěkných devět korun.

Něco navíc

K běžnému účtu v Equa bank si navíc můžete sjednat u telefonního operátora Nordic Telecom neomezený tarif (bezplatně všechny hovory a SMS plus 700 MB dat) za 479 korun měsíčně.

mBank
Moneta Money Bank
Poštovní spořitelna

Další nízkonákladový účet s jednoduchými podmínkami nabízí nízkonákladový veterán mBank. U mKonta neplatíte za vedení, odchozí a příchozí platby ani za inkasa a trvalé příkazy nebo kontokorent. K účtu je bezkontaktní platební karta Visa nebo MasterCard. Za tu se sice účtuje měsíční poplatek 29 korun, pokud ale člověk kartou v daném měsíci utratí alespoň 1500 korun, nebo má u banky sjednaný úvěrový produkt, bude mu poplatek odpuštěn. S kartou je možné zadarmo vybírat ze všech bankomatů v Česku a zahraničí, výběr ale musí přesahovat 1500 korun. Pokud není splněna tato podmínka, účtuje si banka poplatek 29 korun.

Raiffeisenbank
Sberbank
UniCredit Bank

eKonto Smart můžete mít v Raiffeisenbank zdarma v případě, že vám na něj měsíčně přijde alespoň patnáct tisíc korun a zároveň provedete minimálně tři odchozí transakce nebo platby kartou. Pokud tuto podmínku nesplníte, počítejte s poplatkem 99 korun. Zadarmo jsou všechny odchozí a příchozí platby, inkasa i trvalé příkazy. K účtu je bezkontaktní platební karta MasterCard, se kterou můžete bez poplatků vybírat ze všech bankomatů v Česku. Použití bankomatu v cizině vás vyjde na 100 korun + 0,5 procenta z vybírané částky. Za čtyřicet korun si můžete přikoupit balíček neomezených výběrů z bankomatů v zahraničí.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+75
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 9. 2017 10:40, Honza z Boudova

Mám účet u Equa Bank a je nejlepší a super, doporučuji - nejsem agent banky

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 9. 2017 3:47, ROMAN

Pán redaktor špatně studoval banky

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

Moneta zdraží vklad hotovosti a papírové výpisy

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Moneta zdraží vklad hotovosti a papírové výpisy

„Vzhledem k aktuální celosvětové situaci dochází k navýšení nákladů na materiály a služby jak na našich pobočkách, tak i u našich dodavatelů,“ vysvětluje banka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.