Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč platí Češi nejvyšší bankovní poplatky

| rubrika: Běžné účty | 22. 10. 2007 | 52 komentářů
Proč platí Češi nejvyšší bankovní poplatky
Podle průzkumu Slovenské bankovní asociace platí Češi za bankovní poplatky nejvíce ve střední Evropě. Asociace ovšem zjistila pouze to, co už všichni dávno ví. Bankovní poplatky v Česku jsou absurdně vysoké a neopodstatněné.

Češi platí za vedení běžného účtu v průměru skoro dvakrát tolik co Slováci. V absolutním vyjádření banky v Česku vyinkasují každý rok za jeden účet průměrně 82 eur, 2 252,- Kč. Zatímco v Polsku či Maďarsku činí tyto náklady 65 eur, 1 787,- Kč. Na Slovensku to je jen 45 eur, 1 260,- Kč. Tato čísla zjistila v průzkumu Slovenská bankovní asociace.

Jako nová členská země EU má Česko ve srovnání se západoevropskými zeměmi nižší cenovou hladinu. České ceny jsou v průměru na úrovni 53 procent těch západoevropských. Méně platíme za bydlení, většinou i za pohonné hmoty, za elektřinu, za potraviny, za služby a další komodity. Důvodů je samozřejmě více, ale jeden je celkem jasný. Výrobní náklady v České republice jsou díky nízkým mzdám, které dosahují zhruba 28 procent těch západoevropských, výrazně nižší. To umožňuje i levněji vyrábět a poskytovat služby.

To by se mělo týkat i českých bank, které svým úředníkům a dalším zaměstnancům neplatí více než těm v mateřských bankách v Rakousku, Belgii, Francii či Německu. Stejně tak využívají banky výhod nižších cen energií, pronájmů, kancelářského vybavení, nižších cen papíru, služeb externích dodavatelů. Není proto jasné, proč klienti v západní Evropě platí bankám výrazně méně na poplatcích než Češi.

Banky ospravedlňují vysoké poplatky nutnými investicemi do nových technologií a vybavení, aby zpřístupnily klientům nové služby. Tyto náklady je nyní nutné splácet, a proto se na tom musejí podílet i klienti formou vyšších poplatků. Tento argument ovšem neodpovídá na otázku, proč Rakušané či Němci, ale třeba i Slováci platí svým bankám výrazně méně. I tam musely banky mohutně investovat, aby služby dosáhly takových parametrů a kvality, které jsou mnohdy vyšší než v Česku.

Navíc v Česku mohly být náklady na zavedení nových technologií nižší, protože se už vycházelo ze zkušeností jiných zemí, respektive mateřských bank. Mohlo se tak předejít počátečním potížím, které by modernizaci prodražily.

Roli hraje také relativně malá konkurence mezi bankami, respektive rozdělení trhu na tři velké a zbytek menších bank, a určitá jistota podílu na trhu (český klient je bohužel velmi konzervativní), která zajišťuje neustále se zvyšující zisky. Je rovněž možné, že investice do zlepšení služeb bank nebyly dostatečné, a neumožňují tedy bankám snížit náklady tak, jako tomu je v jiných západoevropských zemích.

Zarážející je, že na bankovních poplatcích platí méně i klienti na Slovensku, Maďarsku a Polsku. Přitom i na těchto trzích působí vlastníci českých bank, jako třeba rakouská Erstebank. Je tedy zřejmé, že s českým bankovním trhem není něco v pořádku.

Autor je provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com, který pořádá anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek.

Proč jsou podle vás bankovní poplatky na Slovensku či v Maďarsku nižší než v Česku?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 10. 2007 9:47, PatrikChrz

Opravdového finančního poradce (neplést s prodejci) si opravdu hradí klient! Nikoliv však v produktech nýbrž přímo - podle odvedené práce. Produkt si pak (zpravidla) sjednává už sám (aby nebyl poradce motivován provizí), poradce mu pouze řekne který.
I když u nás bylo něco jako pokus o jakési "holé" produkty (v ceně produktu nebyla provize pro poradce), ale pak to tak nějak ustalo, nevím jestli to v současnosti nějaký ústav nabízí. Bývalo to nějaké firemní pojištění.

Reagovat

 

+57
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 10. 2007 17:19)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 10. 2007 11:57, PatrikChrz

Na výběr z bankomatu (ČSOB za 6 Kč, ostatní v ČR za 30 Kč) a placení v obchodech bohatě stačí Maestro, kterou dává FIO k účtu zdarma (je možné mít i 2 ks, když bude mít druhá osoba (třeba manželka) dispoziční právo k účtu).

Problémy můžou nastat v zahraničí (hlavně mimo Evropu), nebo tam, kde nemají přímé propojení s databází (např. v letadle). Stejně tak jí není možné použít k platbám přes Internet.

Pokud ale zvládneš ovládat CITI kartu, může právě na tyto případy dobře (a zdarma) posloužit.

Reagovat

 

-27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 28. 10. 2007 10:21)

Další příspěvky v diskuzi (52 komentářů)

13. 11. 2009 | 21:19 | Riky

Mrkněte na článek http://ceskydomov.cz/nase-ostrava/clanek/csob-uctuje-podivne-poplatky to je dost šílené, za co všechno si banka účtuje poplatek. Jiné banky zrovna za tohle nevybírají, ale zase zpoplatní jiné služby. Začarovaný...více

18. 1. 2008 | 9:31 | froberg

Proč platí Češi nejvyšší bankovní poplatky.Asi proto, že si to prostě nechají líbit. To je přece nejjednodušší a nejlogičtější vysvětlení více

31. 10. 2007 | 13:38 | oddTom

Jak to myslím - jsou banky tak hloupé, že se jim musí předložit výsledky nějakého hlasování, aby pochopily, jak si zachránit klienty? Přece jistě mají vlastní marketingové studie atd. Budou dělat něco, co se jim nevyplatí?...více

28. 10. 2007 | 11:57 | PatrikChrz

Na výběr z bankomatu (ČSOB za 6 Kč, ostatní v ČR za 30 Kč) a placení v obchodech bohatě stačí Maestro, kterou dává FIO k účtu zdarma (je možné mít i 2 ks, když bude mít druhá osoba (třeba manželka) dispoziční právo k účtu)....více

28. 10. 2007 | 10:21 | Petr

Díky, to je přesně to, co jsem potřeboval. Na kreditku od Citibank jsme četl hodně negativních reakcí a ostatně ji ani nepotřebuji. Jde hlavně o výběr z bankomatu a to většinou jednou, či dvakrát za měsíc. více

Oblíbená témata

banky, běžný účet, poplatek, účet

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK