Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šanci zbavit se dluhů dostanou i někteří bývalí vězňové

| rubrika: Co se děje | 3. 12. 2008 | 4 komentáře
Šanci zbavit se  dluhů dostanou i někteří bývalí vězňové
V Česku startuje nový projekt. Někteří bývalí vězňové propuštění na podmínku dostanou šanci vybřednout z dluhů a začít žít spořádaný život. Obdobný projekt funguje už 30 let úspěšně ve Švýcarsku

Kdo může být do projektu Sanace dluhů zařazený

Kritéria výběru:

  • Podmíněně propuštěný s dohledem (klient Probační a mediační služby)
  • Legální zaměstnání
  • Samostatně neřešitelné dluhy do nejvýše 450 tisíc korun
  • Vůle splatit část dluhu dle reálných možností
  • Další aspekty (stabilita zaměstnání, bydlení, zdraví, sociální zázemí, vztah k penězům apod.)

Finanční problémy propuštěných jsou nejčastější příčinou opětovného páchání jejich trestné činnosti. Projektem nazvaným „Sanace dluhů“ chceme snížit recidivu trestné činnosti u osob propuštěných z výkonu trestu, podpořit vůli těchto lidí postavit se odpovědně ke svým závazkům a umožnit jim, aby splatili věřitelům alespoň část dluhů,“ říká Pavel Štern, ředitel Probační a mediační služby České republiky, pod jejíž hlavičkou začíná projekt nyní pilotně fungovat ve Středočeském a Severočeském kraji

Zadluženost lidí po výkonu trestu je velkým problémem. Pokud se projekt osvědčí, budeme usilovat, aby se rozšířil do všech krajů,“ reaguje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle ministra je vymahatelnost dluhů u lidí páchajících trestnou činnost velmi nízká, věřitelům se vrací zpravidla jen něco přes osm procent dlužné částky. Sanací dluhů s podporou Probační a mediační služby České republiky se ale věřitelům může vrátit v průměru okolo 25 procent dluhů. „Je to lepší řešení než je současný stav vymahatelnosti dluhů,“ poznamenává ministr spravedlnosti.

Jak se dá řešit případ podmíněně propuštěného pana Karla

Pan Karel rozbil při rvačce výlohu. Protože měl soudem podmíněně odložený výkon trestu odnětí svobody, byl mu nařízen výkon trestu. Po propuštění dluží státu náklady výkonu trestu, náklady trestního řízení, bance za poskytnutý úvěr a poškozenému náhradu škody. Celková výše jeho dluhu činí 250 000 Kč.
Rád by dluh splatil. Našel si práci a měsíčně vydělává 8 000 korun čistého. Zapojí se do programu Sanace dluhů. Zde mu propočtou, že na sanování dluhů mu po odpočtu nezbytných nákladů na živobytí zbude měsíčně 2 542 korun. Za tři roky je pan Karel schopný našetřit 91 512 korun.

Nabídka věřitelům:
2 542 Kč krát 36 měsíců = 91 512 Kč/ dluh 250 000 Kč = 36,6 %

Věřitelům je nabídnuta dohoda na splacení 36,6 % dlužné částky. Pokud všichni věřitelé souhlasí s tímto plněním, dostanou celkově 91 512 korun jednorázovou platbou ze sanačního fondu. Klient pak za základě smlouvy splácí po tři roky měsíčně pravidelnou splátku ve výši 2 542 korun do sanačního fondu.

Podle zjištění Probační a mediační služby ČR si propuštění po výkonu trestu odnášejí z vězení do nového života dluhy v průměru okolo 144 tisíc korun. „Nejčastěji tito lidé dluží za náklady na trestní řízení a za škody, které způsobili svou trestnou činností, mají pohledávky u zdravotní pojišťovny, dluží na výživném a také bankám a dalším úvěrovým společnostem,“ popisuje Stanislav Komínek, vedoucí projektu Sanace dluhů. Projekt je inspirovaný švýcarským modelem, který úspěšně funguje již 30 let. Podává pomocnou ruku ale jen některým bývalým vězňům. Není pro pachatele závažných trestných činů a neřeší vysoké dluhy přesahující 450 tisíc korun.

„Celý průběh sanace bude probíhat tak, že si pracovníci Probační a mediační služby vytipují podmíněně propuštěné, nad kterými dohlíží. Vybraní klienti budou muset ve zkušební lhůtě dokázat, že mají vůli řešit zadluženost a jsou schopní část dluhů splatit. S věřiteli mezi tím zahájíme jednání a podle možností dlužníka jim nabídneme částku, kterou je schopen klient splatit. Podle našich odhadů to bude v průměru 25 procent z celkové částky dluhů. Pokud budou věřitelé souhlasit, peníze jim okamžitě a jednorázově vyplatíme z fondu sanace dluhů. Podmíněně propuštěný pak bude částku splácet po tři roky bezúročně zpět do sanačního fondu,“ vysvětluje Stanislav Komínek.

Anketa

Je dobře, že někteří bývalí vězňové dostanou šanci zbavit se dluhů?

Vstup do projektu je dobrovolný pro dlužníky i pro věřitele a služba je poskytována zdarma. Podmíněně propuštění lidé musejí splňovat určitá kritéria. „Zájemci z řad propuštěných osob musí mít legální zaměstnání, samostatně neřešitelné dluhy a vůli splatit je podle svých reálných možností,“ přibližuje Stanislav Komínek. Bývalí vězňové, kteří kritéria splní, dostanou šanci vymanit se z dluhové pasti a zařazení do projektu je bude motivovat, aby si udrželi zaměstnání.

Ve dvouleté pilotní fázi může podle Stanislava Komínka projekt úspěšně řešit finanční situaci u přibližně 120 propuštěných. „Zvažujeme i možnost, aby do programu mohli být po čase zapojeni i podmíněně odsouzení,“ říká vedoucí projektu Stanislav Komínek.

Měli by propuštění vězni splatit všechny dluhy, nebo je cesta částečného splacení a oddlužení správná? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

11. 4. 2011 | 14:05 | ockarka

Milí pane ono kdyby jste se tam dostal ne svoji vinou mluvil by jste jinak.Sice to chapu co cítíte ale nehazejte je všechny do jednoho pytle. více

3. 12. 2008 | 11:20 | poplatník

Tak nabídnutá šance pro okradené? Přistoupit na to, že mi někdo laskavě zaplatí 1/3 dluhu? To snad ne!! Raději, ať zaplatí celý pobyt ve vězení - 900.- Kč za každý den, co nás - daňové poplatníky - stál !!! A třeba platit...více

3. 12. 2008 | 11:11 | Mirek

Lidé kteří jsou odsouzeni k trestu mají být potrestáni a né hýčkáni jako naši politici které bych potrestal už jen za tento hloupý nápad.V base se mají lépe než na hotelu a zadarmo. více

3. 12. 2008 | 3:45 | Karel

Já bych odsouzené moc nelitoval, měl by být zákon, že pokud odsouzený v průběhu výkonu trestu nepracuje a tím není schopen splácet dluhy ,dostane další trest , tzv. nádstavbový, kde musí pracovat a to v délce ,která přímo...více

Oblíbená témata

dluhy

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK