Dluhů z dětství se zbavíte snadněji, schválili senátoři

, | rubrika: Aktuality | 14. 8. 2019 15:50 | 2 komentáře

Lidé, kteří se dostali do dluhové pasti už v dětství, dostanou jednodušší možnost oddlužení. Novelu insolvenčního zákona, navrženou skupinou poslanců vedených Kateřinou Valachovou (ČSSD), dnes schválili i senátoři.

Vyhlášení osobního bankrotu se usnadní mladým lidem, jejichž dluhy vznikly aspoň ze dvou třetin ještě před dovršením 18 let věku. Počítalo by se k tomu i takzvané příslušenství (úroky, případně smluvní pokuty a podobně), které z těchto dluhů vzniklo později. A také nové dluhy, které těmto lidem vznikly do 21 let věku, jestliže takto získané peníze použili na splácení starších závazků.

Mladí lidé s dluhy z dětství by mohli využít dostupnější variantu osobního bankrotu. Stejnou, na jakou dosáhnou už od letošního června lidé starší 65 let nebo zdravotně postižení. Oddlužit by se mohli už během tří let, přičemž pro splácení pro ně nebude platit žádná minimální hranice (zatímco u standardního oddlužení je jinak nutné splatit 60 procent dluhů ve tříleté variantě nebo se snažit splatit aspoň 30 procent v pětileté variantě).

Dluhy?

Na zájemce o osobní bankrot číhají predátoři. Oddlužovací agentury dál tahají peníze z lidí, kteří hledají pomoc.

Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc


Společnost Home Credit vymáhala dluh na základě neplatné rozhodčí doložky. Když soud exekuci zastavil, chtěla vymáhat znovu. Podle Ústavního soudu už to ale nejde, došlo k promlčení.

Pomoc pro desítky tisíc dlužníků. Promlčeno, potvrdil Ústavní soud


Soudní exekutoři dnes k dlužníkům přistupují agresivněji, než by bylo třeba. Zlepší se to, když zavedeme územní příslušnost, říká v rozhovoru Martin Štika, exekutor z Hradce Králové.

Exekutor: Jsme zbytečně agresivní, pomůže jenom zásadní změna

Jednodušší pravidla půjde využít zřejmě už od září, nejpozději od října. Začne totiž být účinná od začátku následujícího měsíce po jejím zveřejnění ve Sbírce zákonů. Teď zbývá už jen podpis prezidenta.

Dětským dlužníkům má pomoct i další novela, tentokrát občanského zákoníku. Tu teprve projednávají poslanci, má ale také podporu napříč stranami. Až ji schválí, měly by dluhy dětí do 15 let věku automaticky přecházet na rodiče, případně osoby, které je mají v péči.

V exekuci bylo ke konci loňského roku 2213 dětí do 15 let věku a dalších 1263 mladistvých od 15 do 18 let, ukazují statistiky Exekutorské komory. Další desítky tisíc dospělých si přinesly dluhy z dětství.

Dětské dluhy vznikají nejčastěji jízdou na černo nebo kvůli upomínkám v knihovně. Tisíce lidí starších 15 let si pak z dětství nesou dluhy za svoz komunálního odpadu nebo telekomunikační služby. Do exekuce se mladí lidé nejčastěji dostali tak, že za ně jejich rodiče neplatili různé poplatky či pokuty a nereagovali ani na následné výzvy k zaplacení. Postupem času pak dlužná částka rostla o sankce a nejrůznější poplatky, až se často z banálních částek staly dluhy v řádu desítek tisíc.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.