Lidé, kteří se dostali do dluhové pasti už v dětství, dostanou jednodušší možnost oddlužení. Novelu insolvenčního zákona, navrženou skupinou poslanců vedených Kateřinou Valachovou (ČSSD), dnes schválili i senátoři.
Vyhlášení osobního bankrotu se usnadní mladým lidem, jejichž dluhy vznikly aspoň ze dvou třetin ještě před dovršením 18 let věku. Počítalo by se k tomu i takzvané příslušenství (úroky, případně smluvní pokuty a podobně), které z těchto dluhů vzniklo později. A také nové dluhy, které těmto lidem vznikly do 21 let věku, jestliže takto získané peníze použili na splácení starších závazků.
Mladí lidé s dluhy z dětství by mohli využít dostupnější variantu osobního bankrotu. Stejnou, na jakou dosáhnou už od letošního června lidé starší 65 let nebo zdravotně postižení. Oddlužit by se mohli už během tří let, přičemž pro splácení pro ně nebude platit žádná minimální hranice (zatímco u standardního oddlužení je jinak nutné splatit 60 procent dluhů ve tříleté variantě nebo se snažit splatit aspoň 30 procent v pětileté variantě).
Jednodušší pravidla půjde využít zřejmě už od září, nejpozději od října. Začne totiž být účinná od začátku následujícího měsíce po jejím zveřejnění ve Sbírce zákonů. Teď zbývá už jen podpis prezidenta.
Dětským dlužníkům má pomoct i další novela, tentokrát občanského zákoníku. Tu teprve projednávají poslanci, má ale také podporu napříč stranami. Až ji schválí, měly by dluhy dětí do 15 let věku automaticky přecházet na rodiče, případně osoby, které je mají v péči.
V exekuci bylo ke konci loňského roku 2213 dětí do 15 let věku a dalších 1263 mladistvých od 15 do 18 let, ukazují statistiky Exekutorské komory. Další desítky tisíc dospělých si přinesly dluhy z dětství.
Dětské dluhy vznikají nejčastěji jízdou na černo nebo kvůli upomínkám v knihovně. Tisíce lidí starších 15 let si pak z dětství nesou dluhy za svoz komunálního odpadu nebo telekomunikační služby. Do exekuce se mladí lidé nejčastěji dostali tak, že za ně jejich rodiče neplatili různé poplatky či pokuty a nereagovali ani na následné výzvy k zaplacení. Postupem času pak dlužná částka rostla o sankce a nejrůznější poplatky, až se často z banálních částek staly dluhy v řádu desítek tisíc.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem