O jaké bydlení dlužník nepřijde? Vláda schválila výpočet přiměřeného obydlí

pk | rubrika: Aktuality | 22. 7. 2019 18:00 | 1 komentář

Vláda schválila způsob, jak určit hodnotu takzvaného přiměřeného obydlí, které dlužník v procesu oddlužení nemusí vydat insolvenčnímu správci k prodeji. Podrobnosti stanoví nařízení připravené ministerstvem spravedlnosti.

Přiměřenost se bude posuzovat podle několika stanovených parametrů vycházejících z dat Českého statistického úřadu. V zásadě jde o součin částky na zajištění obydlí v dlužníkově bydlišti a koeficientu zohledňujícího počet osob, které s dlužníkem žijí ve společné domácnosti a kterým je zároveň dlužník povinen poskytovat výživné. Výpočet zohledňuje i regionální rozdíly nebo časové vlivy.

Podmínkou ochrany je, že dlužník plní podmínky oddlužení, tedy především že se snaží o pravidelné splátky věřitelům. Ochrana se pak vztahuje jak na byt či dům, tak i na jiné nemovitosti zajišťující bytové potřeby – třeba i karavan nebo hausbót.

Nové oddlužení

Od června začínají platit největší změny v osobním bankrotu od jeho zavedení v roce 2008. Šance na oddlužení se oproti dřívějšku otevře více lidem, přesto je to podle zástupců neziskových organizací málo.

Změny v oddlužení jsou tu. Nová pravidla osobního bankrotu


Nová pravidla osobního bankrotu nepřinášejí dlužníkům od června jenom dobré zprávy. Můžou mít i jeden nepříjemný dopad. Nebude to ale takové drama, uklidňují odborníci.

Hrozba v novém oddlužení: Majetek se vždycky prodá


Na zájemce o osobní bankrot číhají predátoři. Oddlužovací agentury dál tahají peníze z lidí, kteří hledají pomoc.

Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

Ministerstvo uvádí, že cílem je ochránit dlužníky s nanejvýš průměrnými majetkovými poměry, pokud jde o jejich obydlí. Nezaručuje tedy vyšší míru ochrany dlužníkům s rozsáhlejším majetkem, u nichž zpeněžením hodnotné nemovitosti zpravidla dojde k významnému, ne-li úplnému, uspokojení pohledávek věřitelů, což lidem zároveň může umožnit splnit novou tříletou variantu oddlužení.

Schválený předpis ale neochrání před takzvanými zajištěnými věřiteli – tedy typicky bankami, u nichž lidé s hypotékou mají nemovitost v zástavě.

„Vládou schválené nové nařízení o způsobu určení hodnoty obydlí, které dlužník není povinen vydat ke zpeněžení, reaguje na novelu insolvenčního zákona účinnou od letošního června. Namísto dosavadní praxe, kdy bylo oddlužení možné buď prodejem majetku, nebo srážkami z příjmu dlužníka, došlo novelou k obligatornímu spojení plnění splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty,“ uvedlo tiskové oddělení Úřadu vlády po dnešním jednání.

Vláda argumentuje, že když dlužníkovi zůstane určité materiální a sociální zázemí, má následně větší šanci vrátit se do normálního života. Vlastní bydlení mu navíc umožňuje i více splácet, protože snižuje jeho životní náklady.

Nařízení vlády o způsobu určení hodnoty obydlí, které dlužník není povinen vydat ke zpeněžení, bude účinné od letošního srpna.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

27. 9. 2021 | Veronika Hejná | 5 komentářů

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

Kdo a kdy může žádat o oddlužení? Na co si dát pozor při sepsání návrhu? Jak probíhá osobní bankrot? Tady je aktuální průvodce.

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

Před vstupem do oddlužení stále číhá na dlužníky past v podobě nepoctivých firem, které na nich chtějí vydělat. Agentura pro sociální začleňování spadající pod ministerstvo pro místní... celý článek

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 71 komentářů

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.