O jaké bydlení dlužník nepřijde? Vláda schválila výpočet přiměřeného obydlí

| rubrika: Aktuality | 22. 7. 2019 18:00 | 1 komentář

Vláda schválila způsob, jak určit hodnotu takzvaného přiměřeného obydlí, které dlužník v procesu oddlužení nemusí vydat insolvenčnímu správci k prodeji. Podrobnosti stanoví nařízení připravené ministerstvem spravedlnosti.

Přiměřenost se bude posuzovat podle několika stanovených parametrů vycházejících z dat Českého statistického úřadu. V zásadě jde o součin částky na zajištění obydlí v dlužníkově bydlišti a koeficientu zohledňujícího počet osob, které s dlužníkem žijí ve společné domácnosti a kterým je zároveň dlužník povinen poskytovat výživné. Výpočet zohledňuje i regionální rozdíly nebo časové vlivy.

Podmínkou ochrany je, že dlužník plní podmínky oddlužení, tedy především že se snaží o pravidelné splátky věřitelům. Ochrana se pak vztahuje jak na byt či dům, tak i na jiné nemovitosti zajišťující bytové potřeby – třeba i karavan nebo hausbót.

Nové oddlužení

Od června začínají platit největší změny v osobním bankrotu od jeho zavedení v roce 2008. Šance na oddlužení se oproti dřívějšku otevře více lidem, přesto je to podle zástupců neziskových organizací málo.

Změny v oddlužení jsou tu. Nová pravidla osobního bankrotu


Nová pravidla osobního bankrotu nepřinášejí dlužníkům od června jenom dobré zprávy. Můžou mít i jeden nepříjemný dopad. Nebude to ale takové drama, uklidňují odborníci.

Hrozba v novém oddlužení: Majetek se vždycky prodá


Na zájemce o osobní bankrot číhají predátoři. Oddlužovací agentury dál tahají peníze z lidí, kteří hledají pomoc.

Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

Ministerstvo uvádí, že cílem je ochránit dlužníky s nanejvýš průměrnými majetkovými poměry, pokud jde o jejich obydlí. Nezaručuje tedy vyšší míru ochrany dlužníkům s rozsáhlejším majetkem, u nichž zpeněžením hodnotné nemovitosti zpravidla dojde k významnému, ne-li úplnému, uspokojení pohledávek věřitelů, což lidem zároveň může umožnit splnit novou tříletou variantu oddlužení.

Schválený předpis ale neochrání před takzvanými zajištěnými věřiteli – tedy typicky bankami, u nichž lidé s hypotékou mají nemovitost v zástavě.

„Vládou schválené nové nařízení o způsobu určení hodnoty obydlí, které dlužník není povinen vydat ke zpeněžení, reaguje na novelu insolvenčního zákona účinnou od letošního června. Namísto dosavadní praxe, kdy bylo oddlužení možné buď prodejem majetku, nebo srážkami z příjmu dlužníka, došlo novelou k obligatornímu spojení plnění splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty,“ uvedlo tiskové oddělení Úřadu vlády po dnešním jednání.

Vláda argumentuje, že když dlužníkovi zůstane určité materiální a sociální zázemí, má následně větší šanci vrátit se do normálního života. Vlastní bydlení mu navíc umožňuje i více splácet, protože snižuje jeho životní náklady.

Nařízení vlády o způsobu určení hodnoty obydlí, které dlužník není povinen vydat ke zpeněžení, bude účinné od letošního srpna.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.