S dětskými dluhy půjde snáze zbankrotovat, shodli se poslanci

jih | rubrika: Aktuality | 10. 7. 2019

Lidé, kteří si táhnou dluhy z dětství, budou mít jednodušší podmínky oddlužení. Poslanci dnes rovnou v prvním čtení schválili novelu insolvenčního zákona, která lidem nad 15 let, jejichž závazky jsou alespoň ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, umožní snadnější oddlužení během tří let. Pro novelu hlasovalo všech 175 přítomných poslanců. Nyní míří k senátorům.

Až novela bude účinná, bude pro lidi s dluhy z dětství stejně jako u seniorů nad 65 let platit, že během tří let v oddlužení nebudou mít stanovenu žádnou minimální hranici pro splacení dluhů. Klasické oddlužení je jinak na pět let nebo na tři roky s podmínkou splacení alespoň 60 procent dluhu.

Novela začne být účinná brzy po definitivním schválení, tedy poté, až ji schválí i senát a podepíše prezident. Její účinnost je navržena od startu následujícího měsíce, kdy dojde k vyhlášení. Odpor v senátu se přitom nečeká, proto například jeden z předkladatelů, poslanec Patrik Nacher (ANO), předpokládá, že nová pravidla začnou platit už od září.

Novelu předložila skupina poslanců všech devíti sněmovních stran v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD). Navazuje na novelu, podle níž by dluhy dětí do 15 let přecházely na rodiče nebo na lidi, kteří je mají v péči. Tu schválila vláda a ve sněmovně zatím prošla prvním čtením.

„Neustále se mluví o statisících Čechů, kteří jsou v exekucích. Jsem rád, že se nám daří rozplétat, kdo ti dlužníci vlastně jsou a jak jim pomoci, protože si každá skupina zaslouží svůj vlastní přístup. Díky tomuto zákonu pomůžeme těm, kteří si nesou dluhy z dětství. Pokračujeme v trendu snižování počtu lidí v dluhové pasti,” uvádí spolupředkladatel novely, pirátský poslanec Lukáš Kolářík. 

O tématu jsme podrobně psali v květnu: Velká prasárna. Stát vyrobil tisíce dětských dlužníků, teď vymýšlí pomoc

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

31. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

Během takzvaného milostivého léta zastavili exekutoři 42 tisíc exekucí a 15 tisíc lidí se zcela zbavilo exekucí. Čísla dnes zveřejnila Exekutorská komora. Podle autorů této „amnestie... celý článek

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

22. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

Jedna novela, dva výklady. Nezabavitelné minimum se v roce 2022 počítá různě. Jde o tisíce korun pro lidi v exekucích či oddlužení.

Milostivé léto přichází. Takhle se zbavíte exekucí

25. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Milostivé léto přichází. Takhle se zbavíte exekucí

Stovky tisíc lidí mají jedinečnou šanci. Během tří měsíců se mohou za zvýhodněných podmínek vykoupit z některých dluhů. Co mají udělat a jaké hrozí komplikace? Tady je průvodce v otázkách... celý článek

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

27. 9. 2021 | Veronika Hejná | 5 komentářů

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

Kdo a kdy může žádat o oddlužení? Na co si dát pozor při sepsání návrhu? Jak probíhá osobní bankrot? Tady je aktuální průvodce.

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 38 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.