S dětskými dluhy půjde snáze zbankrotovat, shodli se poslanci

| rubrika: Aktuality | 10. 7. 2019 10:42

Lidé, kteří si táhnou dluhy z dětství, budou mít jednodušší podmínky oddlužení. Poslanci dnes rovnou v prvním čtení schválili novelu insolvenčního zákona, která lidem nad 15 let, jejichž závazky jsou alespoň ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, umožní snadnější oddlužení během tří let. Pro novelu hlasovalo všech 175 přítomných poslanců. Nyní míří k senátorům.

Až novela bude účinná, bude pro lidi s dluhy z dětství stejně jako u seniorů nad 65 let platit, že během tří let v oddlužení nebudou mít stanovenu žádnou minimální hranici pro splacení dluhů. Klasické oddlužení je jinak na pět let nebo na tři roky s podmínkou splacení alespoň 60 procent dluhu.

Novela začne být účinná brzy po definitivním schválení, tedy poté, až ji schválí i senát a podepíše prezident. Její účinnost je navržena od startu následujícího měsíce, kdy dojde k vyhlášení. Odpor v senátu se přitom nečeká, proto například jeden z předkladatelů, poslanec Patrik Nacher (ANO), předpokládá, že nová pravidla začnou platit už od září.

Novelu předložila skupina poslanců všech devíti sněmovních stran v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD). Navazuje na novelu, podle níž by dluhy dětí do 15 let přecházely na rodiče nebo na lidi, kteří je mají v péči. Tu schválila vláda a ve sněmovně zatím prošla prvním čtením.

„Neustále se mluví o statisících Čechů, kteří jsou v exekucích. Jsem rád, že se nám daří rozplétat, kdo ti dlužníci vlastně jsou a jak jim pomoci, protože si každá skupina zaslouží svůj vlastní přístup. Díky tomuto zákonu pomůžeme těm, kteří si nesou dluhy z dětství. Pokračujeme v trendu snižování počtu lidí v dluhové pasti,” uvádí spolupředkladatel novely, pirátský poslanec Lukáš Kolářík. 

O tématu jsme podrobně psali v květnu: Velká prasárna. Stát vyrobil tisíce dětských dlužníků, teď vymýšlí pomoc

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.