S dětskými dluhy půjde snáze zbankrotovat, shodli se poslanci

jih | rubrika: Aktuality | 10. 7. 2019

Lidé, kteří si táhnou dluhy z dětství, budou mít jednodušší podmínky oddlužení. Poslanci dnes rovnou v prvním čtení schválili novelu insolvenčního zákona, která lidem nad 15 let, jejichž závazky jsou alespoň ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, umožní snadnější oddlužení během tří let. Pro novelu hlasovalo všech 175 přítomných poslanců. Nyní míří k senátorům.

Až novela bude účinná, bude pro lidi s dluhy z dětství stejně jako u seniorů nad 65 let platit, že během tří let v oddlužení nebudou mít stanovenu žádnou minimální hranici pro splacení dluhů. Klasické oddlužení je jinak na pět let nebo na tři roky s podmínkou splacení alespoň 60 procent dluhu.

Novela začne být účinná brzy po definitivním schválení, tedy poté, až ji schválí i senát a podepíše prezident. Její účinnost je navržena od startu následujícího měsíce, kdy dojde k vyhlášení. Odpor v senátu se přitom nečeká, proto například jeden z předkladatelů, poslanec Patrik Nacher (ANO), předpokládá, že nová pravidla začnou platit už od září.

Novelu předložila skupina poslanců všech devíti sněmovních stran v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD). Navazuje na novelu, podle níž by dluhy dětí do 15 let přecházely na rodiče nebo na lidi, kteří je mají v péči. Tu schválila vláda a ve sněmovně zatím prošla prvním čtením.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Neustále se mluví o statisících Čechů, kteří jsou v exekucích. Jsem rád, že se nám daří rozplétat, kdo ti dlužníci vlastně jsou a jak jim pomoci, protože si každá skupina zaslouží svůj vlastní přístup. Díky tomuto zákonu pomůžeme těm, kteří si nesou dluhy z dětství. Pokračujeme v trendu snižování počtu lidí v dluhové pasti,” uvádí spolupředkladatel novely, pirátský poslanec Lukáš Kolářík. 

O tématu jsme podrobně psali v květnu: Velká prasárna. Stát vyrobil tisíce dětských dlužníků, teď vymýšlí pomoc

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje data

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje data

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto... celý článek

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

22. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

Z dluhové pasti se lidé dostanou už za tři roky místo současných pěti. Novela insolvenčního zákona vychází z pravidel Evropské unie. Návrh se ale nelíbí věřitelům.

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Partners Financial Services