Nedlužil. Přesto přišli vymahači
18. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 16 komentářů
Nepůjčuješ si. Účty platíš včas. Nedlužíš. A stejně z tebe jednoho dne udělají dlužníka. Orazítkováno, potvrzeno černé na bílém. Zaplať!
Kromě vyhlídky na odpuštění zbytku dluhů po pětiletém splácení, má osobní bankrot ještě jednu výhodu: exekuce je zastavena, vymáhání končí, dluhy přestávají růst. A nové dělat nesmíte.
Abyste mohli na vyhlášení osobního bankrotu pomýšlet, je nutné splňovat několik podmínek. Nejdůležitější je být schopný během pěti let splatit alespoň třetinu dluhů. Což nepůjde bez stálého příjmu. Další předpoklad: máte závazky aspoň ke dvěma různým věřitelům, jste v prodlení přes třicet dní a nejste schopni dál splácet. Jestli jste v maléru kvůli jedinému dluhu k jednomu věřiteli, soud oddlužení nepovolí.
Pro osoby samostatně výdělečně činné je podmínek víc – oddlužení soud povolí jen, když budou souhlasit věřitelé, jejichž pohledávky vznikly z vaší podnikatelské činnosti. Další možností, kdy může živnostník na oddlužení dosáhnout (i bez souhlasu věřitelů) je, že jde o pohledávky, které se nepodařilo uspokojit v přecházejícím insolvenčním řízení, ve kterém soud zrušil konkurz pro nedostatek majetku dlužníka.
Bez práce a zadarmo. Vždy čerstvé formuláře na Peníze.cz:
Návrh na povolení oddlužení se podává ke krajskému soudu, příslušnému podle místa bydliště, na formuláři, který přesně vymezuje, co uvést a jaké přílohy připojit. Formuláře si můžete pohodlně stáhnout přímo na Peníze.cz – stačí se podívat do boxu.
V návrhu na oddlužení vysvětlíte, jak k úpadku došlo a vyjmenujete všechny závazky a dluhy.
Manželé můžou žádat o oddlužení společně, v rámci jednoho návrhu. Teoreticky je možné, aby osobní bankrot vyhlásil pouze jeden. V praxi to ale působí potíže. Jestli jste za dluhy odpovědní oba a vznikly v době manželství, je nejlepší, abyste návrh na oddlužení podali spolu. Předejdete tak dalším soudním sporům a exekucím vedeným proti druhému z vás.
Zdarma.
Odborné poradenství pro dlužníky v exekuci, vystavené právnímu i mimosoudnímu vymáhání, zpracování návrhu na osobní bankrot, konzultace před půjčkou a mnoho dalšího.
Existuje řada firem, které se na pomoc s oddlužením specializují. Dávejte ale dobrý pozor, na koho se obracíte – řada z nich si účtuje vysokou odměnu. Najde se i dost podvodníků, kteří na tísni druhých parazitují. Jednoznačně nejlepší cestou proto je, obrátit se na neziskovou organizaci nebo na některou z občanských poraden, které pomáhají bezplatně.
Jestli chcete, aby měl váš návrh na oddlužení šanci na úspěch, musí obsahovat všechny náležitosti:
Když návrh na oddlužení neobsahuje všechny náležitosti, soud vás upozorní a dá šanci na nápravu. Máte na ni ale jen sedm dní. Když náležitosti včas nedodáte, soud návrh na oddlužení zamítne. Třeba v případě chybějícího znaleckého posudku na nemovitost je sedmidenní lhůta šibeniční.
V návrhu na oddlužení uvedete, jakou formu preferujete: splátkový kalendář, nebo zpeněžení majetku. Buď přijdete o většinu příjmů na příštích pět let, nebo o veškerý majetek. V obou případech musíte dokázat pokrýt aspoň třetinu dluhů. Jinak soud návrh zamítne. Do způsobu oddlužení budou mluvit i věřitelé, zkuste se s nimi proto předem dohodnout.
Soud návrh na oddlužení zamítne když:
O insolvenci komplexně. Nejen o osobním bankrotu, ale i o položených firmách a o celé té mašinérii:
Krajský soud během několika hodin prověří, jestli byl návrh podaný předepsaným způsobem, a vydá vyhlášku o insolvenčním řízení, kterou uveřejní v insolvenčním rejstříku a na úřední desce soudu. Jakmile k tomu dojde (tedy se rozběhne insolvenční řízení), nemůže dojít k provedení exekuce, i když je nařízená. Exekutoři i věřitelé musí přestat pohledávky vymáhat mimo insolvenční řízení. Když nakonec soud návrh na oddlužení zamítne, vymáhání se může zase rozběhnout.
Jakmile se rozběhne insolvenční řízení, můžou se věřitelé přihlašovat se svými pohledávkami. Mají na to třicet dnů od chvíle, kdy soud insolvenčnímu návrhu vyhoví a rozhodne o úpadku dlužníka.
Nakonec se uskuteční schůze věřitelů, na které se rozhodne, jakou formou bude oddlužení probíhat. Věřitelé hlasují. Možnosti jsou, jak už zaznělo, dvě: splátkový kalendář, nebo zpeněžení majetkové podstaty (tedy prodej majetku dlužníka). Když na schůzi žádný věřitel nepřijde nebo se nevyjádří, rozhodne o způsobu oddlužení soud.
Ve většině případů oddlužení probíhá splátkami. Vedle platu nebo mzdy jsou postiženy například i všechny druhy důchodů, mateřská, rodičovská, příspěvek na bydlení, stipendia a dary. Z příjmů dlužníkovi zůstává každý měsíc jen nezabavitelná částka na úhradu základních potřeb (skládá se z nezabavitelného minima a malé části mzdy). Když v průběhu oddlužení přijdete k nějakým penězům – třeba dědictvím nebo výhrou, budete je muset použít na pokrytí dluhů. Když nějaký příjem zapřete a insolvenční správce na to přijde, soud oddlužení zastaví. Totéž vás čeká, když soudu část dluhů zatajíte nebo si budete dál půjčovat.
Během pětiletého oddlužení má dlužník i další povinnosti – jsou vyjmenovány v § 412 odst. 1 insolvenčního zákona. Kupříkladu musí vydělávat, a když je nezaměstnaný, snažit se příjem zajistit. Když mění zaměstnání nebo se stěhuje, musí informovat insolvenčního správce, insolvenční soud a věřitelský výbor.
Až zaplatíte třetinu dluhů, splácení nekončí. Cílem oddlužení je zaplatit během pěti let maximum možného, třetina dluhů představuje jen dolní hranici.
Celých pět let na průběh splácení dohlíží insolvenční správce určený soudem. Počítejte ale s tím, že ho budete muset platit. Soud vám může v úvodu oddlužení nařídit úhradu zálohy na insolvenční řízení až ve výši padesáti tisíc. Někdy soud přihlédne k situaci dlužníka a zálohu citelně sníží, jindy jde třeba o deset tisíc.
Kolik budete měsíčně splácet a kolik zbyde na život, vám snadno propočítá naše kalkulačka osobního bankrotu. Ukáže také, jestli máte na povolení oddlužení šanci a kolik zaplatíte insolvenčnímu správci.
Další kalkulačky
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem